Grafike i crteži Ota Loga
Grafički kolektiv predstavlja u februaru izbor iz grafičkog i crtačkog opusa Ota Jovana Loga (1931-2016), povodom 55 godina od njegove prve samostalne izložbe u toj galeriji.
Prvu izložbu grafika i skulptura Ota Loga u Galeriji Grafičkog kolektiva otvorio je 1957. godine pesnik Branko V. Radičević bratskim rečima: “Neka ti je srećna plovidba Oto Logo”.
Reč je o značajnom stvaralačkom segmentu vajara Ota Loga, mada je danas manje poznato da je na početku karijere svoj novi stimulans našao u grafici.
Radovi na izložbi “Umetnost je beskajno nedokučiva”, koja će biti otvorena od 6. do 25. februara, nastali su krajem 50-ih i početkom 60-ih godina 20. veka, a taj period u doba moderne poznat je i kao Periklovo doba grafike. Logov rad u tom mediju, kako podseća kustoskinja Grafičkog kolektiva Ljiljana Ćinkul, uveo ga je u svet umetnosti, o čemu svedoče njegove prve izložbe, nagrade i kritičarske recenzije.
Oto Logo, Stari instrument III, 1961, A.O 56x48cm
Na prve tri samostalne izložbe (1957, 1959. i 1962) Logo je izlagao skulpture i grafike koje je sinhrono stvarao tih godina. “Po završetku Akademije, kao samouk, bavio sam se grafikom jer nisam imao atelje gde bi radio skulpturu”, sećao se umetnik. Grafička radionica sa litografskom presom u podrumu Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” bila je novi atelje za ovaj medij doplomcima akademija. Logova koncentrisanost na umetničku grafiku u odnosu na kompleksan vajarski opus vremenski predstavlja epizodu – od nekoliko godina (1957-1962), ali 35 litografija predstavljaju stvarni umetnički doprinos nacionalnoj kulturi koje svojim poetskim diskursom pripadaju asocijativnoj apstrakciji biomorfnog svojstva i bliske su krilu grafičkog beogradskog kruga, istakla je Ljiljana Ćinkul.
Oto Logo, Muška glava, 1957, 29x28
O Logovoj izložbi grafika i skulptura 1962. godine istoričar umetnosti Lazar Trifunović naveo je u svojoj kritici da je to umetnički osetljivo i zanatski vešto.
Oto Logo je izlagao na značajnim bijenalima (Ljubljana, Zagreb) i prezentacijama savremene jugoslovenske grafike - od Tokija, Kube, Venecije do Beograda.
Na putu stvaralačkog sazrevanja i Logove individuacije bio preloman i njegov jednogodišnji boravak u Parizu 1962. godine. Tada je odlučio da se posveti samo skulpturi. Sledećih decenija imao je više od 30 samostalnih izložbi u zemlji i svetu, stvorivši više od 900 skulptorskih radova. Stvaralačka strast vodila ga je od galerijskih do javnih spomenika.
Oto Logo, Drvored, 1958, 56x45 cm
Tokom šest decenija stvaralaštva ostavio iza sebe bogat umetnički opus prevashodno kao vajar, potom i kao grafičar, čija dela, nezavisno od tehnike, zrače energijom i posvećenošću kojom je radio tokom čitave karijere, istakla je Ljiljana Ćinkul.
“Moju sreću sam izboksovao – sam”, naveo je Oto Logo u jednom intervjuu.
(SEEcult.org)