• Search form

20.05.2014 | 16:35

Gotovac u Njujorku

Gotovac u Njujorku

Izložba Tomislava Gotovca “Javno i intimno” biće otvorena 22. maja u galeriji Alexander Gray Associate u Njujorku, a obuhvata i radove tog istaknutog hrvatskog multimedijalnog umetnika koji će prvi put biti predstavljeni javnosti.

Gotovac je tokom dugogodišnje umetničke karijere upravo temi javnog i intimnog pridavao posebnu pažnju. Žestoko braneći pravo na intimu kao duboki izraz ljudske egzistencije, jednako se odlučno borio protiv lažnog i nametnutog morala. Ističući pravo na ličnu slobodu, Gotovac je sebe, svoje telo i vlastitu intimu bez zadrške izlagao pogledu javnosti, podsetio je Institut Tomislav Gotovac, formiran nakon smrti tog umetnika.

Gotovčev rad, realizovan u mediju filma, te vizuelnih i izvođačkih umetnosti, snažno je obeležio umetničku scenu Hrvatske i regiona, stekavši širok krug poštovalaca. Iz današnje prespektive očigledno je da je Gotovčev umetnički rad u mnogim aspektima prethodio važnim umetničkim pravcima na internacionalnoj sceni, kao što je strukturalistički film ili body art.

       Ruke, Beograd, 1964.

Izložba hronološki pokriva dugo vremensko razdoblje umetnikovog delovanja - od najranih akcija izvedenih početkom 60-ih godina 20. veka do radova nastalih krajem njegovog života 2008.

Akcije izvedene u Zagrebu, preciznije na Sljemenu (Udisanje zraka, 1962.) i, nešto kasnije, u Beogradu (Ruke, Kofer, 1964.), zabeležene u formi foto-sekvenci, rani su primeri upotrebe tela u umetničkom stvaralaštvu. Gotovac je vrlo rano zaključio da je upravo njegovo vlastito telo idealan umetnički materijal i tim stavom i radovima postao jedan od prvih umetnika body arta.

       Streaking, Beograd, 1971.

Nakon ranih akcija, koje su izvođene pred malobrojnom publikom koju su činili prijatelji, Gotovac se okreno novom izazovnom polju, prema direktnom delovanju u javnom prostoru. Grad je postao njegova idealna pozornica, a slučajni prolaznici brojna i intrigantna publika. Niz akcija izvedenih tokom 70-ih i 80-ih godina izazvale su veliku pažnju u javnosti i donele mu kultni status na lokalnoj umetničkoj sceni.

Ključne akcije tog vremena odvijale su se na ulicama Beograda (Streaking - trčanje nag centrom grada, 1971.), Zagreba (Zagreb, volim te!, 1981.) i Osijeka (Govorenje: Rio Bravo, 1982.).

        Foxy Mister, 2002.

U kasnom razdoblju stvaralaštva, Gotovac je izveo fotografsku seriju “Foxy Mister”, provokativno delo u kojem pred foto-aparatom Tomislava Čuveljaka ponavlja poze ženskog modela iz pornografskog časopisa.

Taj rad već je izlagan u Njujorku pre deset godina, a izložba obuhvata i ređe ili nikada izlagane radove, među koje spada foto-serija privatnih akcija koje je Gotovac izveo u prostoru zgrade u Krajiškoj 29, a nastale su u saradnji s fotografom Žarkom Vijatovićem.

Vijatović je i kustos njujorške izložbe, a inače je vrsni poznavalac Gotovčevog opusa, pa je u Zagrebu svojevremeno postavio retrospektivu njegovih kolaža.

        Govorenje, 1982.

Osim foto-radova, izložba pruža uvid u Gotovčevu filmsku delatnost i prezentuje izbor kolaža nastalih 60-ih i 70-ih godina. Prezentacija je zaokružena izborom štampanih materijala (novina, pozivnica, razglednica, kataloga) koji su Gotovcu pružali nove mogućnosti kreativnog delovanja.

Radovi Gotovca uskoro će biti predstavljeni i na samostalnoj izložbi u galeriji Michaela Stock u Beču, te na više grupnih izložbi i projekcija (Vašington, Rio de Žaneiro, Bil/Bjen, Nim).

Izložba u njujorškoj galeriji Alexander Gray Associate biće otvorena do 21. juna, a organizovana je u saradnji Instituta Tomislav Gotovac i Galerie Frank Elbaz iz Pariza, a projekcije filmova u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom.

Delatnost Instituta Tomislav Gotovac usmerena je na čuvanje, stručnu obradu, prezentaciju i promociju Gotovčevog umetničkog opusa, a podržan je od Zaklade “Kultura nova”, Ministarstva kulture Hrvatske i Erste fondacije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r