Gostoprimstvo Doringera
Galerija 12 Hub u Beogradu najavila je od 28. januara izložbu “Gostoprimstvo” Bogomira Doringera, umetnika koji je pet godina istraživao fenomen poznat u javnosti kao “balkanski sindrom” ili “zalivski sindrom”, a prisutan je kod vojnika po povratku iz vojnih misija.
Doringer je, istražujući taj fenomen, razgovarao ne samo sa vojnicima i njihovim familijama, već i sa naučnicima koji se bave nastalim devijacijama.
Po povratku iz vojnih misija (Persijski zaliv, Balkan, Irak, Avganistan i dr.) psihičko i fizičko stanje vojnika se drastično menja. Simptome koji se kod njih pojavljuju lekari najčešće prepoznaju kao različite oblike raka. Međutim, povećani broj incidenata i mutacija do kojih dolazi, izazvali su, među stručnjacima, sumnju o uzrocima bolesti, a zatim doveli i do nepoverenja javnosti.
Nano čestica
Oboleli ulaze u stanje potpune neizvesnosti, prepušteni sami sebi, iščekujući rešenje ili objašnjenje, ili, pak, samu smrt. Uzrok tih zdravstvenih problema vezuje se za upotrebu naoružanja sa osiromašenim uranijumom, kao i za postojanje nevidljivih nano čestica u atmosferi, koje ulaze u telo žrtve.
Rezultat Doringerovog istraživanja predstavlja osnovni materijal video instalacije u okviru koje se, u ambijentu svedočanstva, pojavljuju portreti sagovornika, ali tako da ih ne možemo u potpunosti sagledati. Nalik zamagljenoj istoriji savremenog čoveka, realnost dobijenih iskaza ostaje da lebdi u prostoru između nas - publike, i nevidljivog. Autor poziva da pogledamo iza površine ekrana, navedeno je u najavi.
Kao novi model istraživača, umetnik kopa po dokumentima današnjice, sakuplja iskustva i emocije drugih, u cilju osvetljavanja procesa koji se dešavaju izvan naših pogleda. Zajedno sa skulpturom od ferofluida i radom “Zlatna biopsija”, izložba gradi memorijal o onom svetu u nama i izvan nas koji iz sopstvenog straha ne opažamo.
Ferofluid skulptura
Izložba “Gostoprimstvo”, čija je kustoskinja Milica Pekić, poigrava se i pojmovima gosta i domaćina, ukazujući na zastrašujuće forme koje oba termina mogu preuzeti.
Doringer je projekat "Gostoprimstvo" (Hospitality) predstavio i na 2011. godine na 24. Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA).
Bogomir Doringer je rođen 1983. godine u Beogradu, a diplomirao je na Ritveld akademiji u Amsterdamu, gde je njegov diplomski rad bio među najboljima.
Po pozivu Filmske akademije i njenog interesovanja za projekat “Gostoprimstvo”, zbog upečatljive konstrukcije i teme, Doringer je završio i master.
Ranije se “ilegalno” bavio i modom, koristeći je u svrhe društvene kritike, paralelno uz studije sociologije.
Među njegovim projektima su i “Ilegalna stolica”, “Deranged”, “Fashion and Despair”, “Conflict Box”…
Izložba “Gostoprimstvo”, nastala u produkciji Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije i Galerije 12 HUB, biće otvorena do 15. februara, a podržali su je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, BKVB Fond, Mondrijan Fondacija i Holandska filmska i TV akademija.
(SEEcult.org)