Goli život
Položaj Roma sa Balkana u pojedinim zapadnoevropskim zemljama, gde im stalno preti opasnost od deportacije, tema je performansa “Naked Life” umetnice Tanje Ostojić, koja će nove verzije tog rada izvesti narednih dana u Škotskoj. Tanja Ostojić će predstaviti u Škotskoj i svoj višegodišnji projekat “Missplaced Women?”, posvećen svakodnevnoj rutini migranata, izbeglica i drugih osoba primoranih da putuju, uključujući i umetnike u potrazi za poslom.
Uoči gostovanja u Škotskoj, Tanja Ostojić je 5. marta na festivalu KRASS u Hamburgu izvela performans “Naked Life 5” koji je rezultat njenog istraživanja života romske populacije u Nemačkoj, gde i sama živi već godinama nakon odlaska iz Srbije.
U performans-predavanju “Naked Life 5”, Tanja Ostojić fokusirana je na aktuelne slučajeve rasizma, borbe i deportacije romskog stanovništva iz Nemačke u njihove zemlje porekla na Balkanu koje se smatraju “bezbednim zemljama”, iako to nisu. Ostojićeva u tom radu prenosi priče iz života Roma, koji se suočavaju sa brutalnošću i marginalizacijom na dnevnoj bazi. Za prezentovanje priča o diskriminaciji i nasilju umetnica, kao i u nekim ranijim radovima, koristi sopstveno obnaženo i ranjivo telo.
Performans “Naked Life 5” deo je multidisciplinarnog programa “Romski protest” u centru za umetnost Kampnagel, koji je ukazao na položaj Roma u kontekstu identiteta, politike, istorije, opasnosti, bola… kroz performanse, fotografije, predavanja i muzičke nastupe.
Naked Life 4, 2015, festival Live Action 10, Geteborg, foto: Christian Berven
Nova, šesta verzija performansa “Naked Life” zasnovana je na istraživanju prošlosti i savremenog života Roma u Velikoj Britaniji i Irskoj, koji je takođe obeležen diskriminacijom, prinudnim migracijama i izgnanstvom.
Tanja Ostojić će premijerno izvesti performans “Naked Life 6” 8. marta u Pertu, a potom 12. marta u Aberdinu.
Performans u Pertu, koji će pratiti razgovor s publikom, deo je programa “Tri generacije umetnica”, čije su kustoskinje Amy Bryzgel, Iliyana Nedkova i Denisa Tall Tomkova. U programu učestvuje uživo i poljska umetnica Karolina Kubik, a biće prikazani video radovi Natalie Lach-Lachowicz (Consumer Art), sarajevske umetnice Lale Raščić, Mare Tralla i Julite Wójcik.
Uoči izvođenja performansa “Naked Life 6” u Aberdinu, Tanja Ostojić će 10. marta u tom gradu održati i jednu u nizu performans-radionica “Misslaced Women?”, koja je deo programa Festivala politike, povodom Dana žena.
Tanja Ostojić, Misplaced Women?, performans na aerodromu u Bergenu, 8. novembar 2011. Foto: Jannicke Olsen
Tanja Ostojić realizuje od 2009. godine projekat “Missplaced Women?”, koji se sastoji od performansa i delegiranih performansa, radionica i predavanja, a podrazumeva reizvođenje svakodnevnih radnji (raspakivanje kofera ili torbi na javnom mestu) koje su karakteristične za migrante, izbeglice i druge raseljene osobe, uključujući umetnike koji putuju svetom kako bi zaradili za život. Učesnici performans-radionice “Missplaced Women?”, koju je Tanja Ostojić realizovala i u oktobru 2015. godine u Beogradu, pozvani su da podele svoja iskustva na sajtu tog projekta na kojem se nalazi i arhivirana dokumentacija dosadašnjih izvođenja na javnim lokacijama koje su tipične za migrante, izbeglice i druge osobe u tranzitu.
Performans-radionica u Beogradu realizovana je u galeriji Remont i na lokacijama oko Autobuske stanice u centru Beograda kroz koje je od juna do kraja 2015. godine, prema zvaničnim podacima, prošlo više od 530.000 izbeglica iz Sirije, Avganistana, Irana, Iraka i drugih zemalja (video u prilogu).
(SEEcult.org)