• Search form

05.04.2009 | 14:51

Gjorgjievski u Remontu

Makedonski istoričar umentosti i kustos Gorančo Gjorgjievski predstavlja se od 6. aprila u galeriji Remont u Beogradu izložbom “Curatorial Workshop” kojom ukazuje da kustoški posao danas podrazumeva preuzimanje uloge “rukovodioca” umetničkog projekta, kao i intervenciju na izvesnim umetničkim praksama i njihovim kulturalnim efektima.

Gjorgjievski u Remontu

Makedonski istoričar umentosti i kustos Gorančo Gjorgjievski predstavlja se od 6. aprila u galeriji Remont u Beogradu izložbom “Curatorial Workshop” kojom ukazuje da kustoški posao danas podrazumeva preuzimanje uloge “rukovodioca” umetničkog projekta, kao i intervenciju na izvesnim umetničkim praksama i njihovim kulturalnim efektima.

Te umetničke prakse - umetnika kao što su grupa Irwin, Uroš Đurić, Žaneta Vangeli, Irena Paskali, Atanas Botev, Gjorgje Jovanović, Miroslav Stojanović, Nina Todorović, Aleksandar Stankoski i drugi, postale su poligon kustoških i autorskih intervencija samog Gjorgijevskog koji se, na primer, sa članovima grupe Irwin fotografisao pored Maljeviča sa makedonskim ikonama u pozadini, dok je sa Botevim načinjena fotografija u kontekstu umetnikovog istraživanja medicinskih grešaka.

Prema navodima Miška Šuvakovića, “Curatorial Workshop” zamišljen je kao jednostavan projekt u kome kustos biva fotografisan sa izabranim umetnikom u kontekstu umetnikovog rada.

Navodeći da savremeni pojam kustoških praksi (curatorial practices) označava kritiku na delu u specifičnim uslovima globalnog tržišnog kapitalizma, Šuvaković je napomenuo i da kustoške prakse potiču iz birokratskih praksi muzeologije i galerijskog tržišnog sistema.

U jednom trenutku “kustoški identitet” odvojen je od centralizovanog muzejskog i galerijskog činovničkog sistema i postavljen kao otvoreni kritičko - instrumentalni, često, aktivistički rad na kulturalnim politikama i njihovim realizacijama u svetu umetnosti i kulturi.

Tako kustos nije više samo arhivar ili muzejski radnik, galerista ili diler - trgovac umetničkim delima, već je akter na umetničkim i kulturalno - političkim scenama (svet umetnosti) koje anticipira, projektuje i realizuje kao institucionalne ili međuinstitucionalne umetničke i kulturalne projekte.

Zamisao otvorene i pokretne umetničke birokratije je činilac kojim se umetnička kritika preobražava u teorijski, kulturalno ili politički podržanu interventnu kustošku praksu.

Gjorgjievski je, prema navodima Šuvakovića, ozbiljno i dosledno, odnosno cinički precizno postavio koncept kustosa kao autora i autora-izvođača ili performera umetničkog projekta, koji više nije spoljašnji - organizacioni i teorijsko-kritički - posrednik projekta-dela ili dela-projekta koji su realizovali umetnici, već preuzima ulogu “rukovodioca” na projektu koji deluje, radi te interveniše na umetničkim praksama i njihovim efektima.

Rođen u Štipu 1973. godine, Gjorgijevski je završio 2003. istoriju umetnosti sa arheologijom na Filozofskom fakultetu univerziteta “Sv. Kiril i Metodij” u Skoplju.

Kurator je više izložbi (IRWIN - Slovenija, Nina Todorović - Srbija, Irena Paskali, Aleksandar Stankoski, Žaneta Vangeli - Makedonija...). Takođe, umetnički je direktor Bijenalnog studija crteža u Štipu (2004, 2006) i likovni saradnik art magazina SUM.

Izložba će biti otvorena do 17. aprila.

Sajt Remonta je www.remont.net

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r