Galerija Haos: Uvredljiva podrška Sekretarijata za kulturu
Galerija Haos i žiri nagrade za crtež Fondacije akademika Vladimira Veličkovića odlučili su da vrate 50.000 dinara dodeljenih na godišnjem konkursu Sekretarijata za kulturu Beograda za izložbu dosadašnjih laureata tog prestižnog priznanja za mlade umetnike, smatrajući da je to uvredljiv iznos za takav projekat.
Članovi žirija za Nagradu za crtež - akademik Vladimir Veličković, akademik Dušan Otašević, profesor emeritus dr Irina Subotić, skulptor i profesor Mrđan Bajić i istoričarka umetnosti Borka Božović, jednoglasno su odlučili da vrate javno dodeljena sredstva. Predlažu da ta “suma bude uplaćena u Fondaciju Dragice Nikolić, da bar nešto transparentno uđe na račun te dobrotvorne organizacije”, saopštila je Galerija Haos.
Sredstva su odobrena za projekat velike izložbe koja je planirana izvan galerijskog prostora Haosa, uz učešće 25 laureata Nagrade za crtež koju već deceniju dodeljuje Fondacija Vladimira Veličkovića. Za izlaganje je odabrano 50 radova, uz planiranu veću publikaciju/katalog koji bi predstavio uspešne mlade stvaraoce i predložio njihove radove za eventualne otkupe muzejskih institucija. To je trebalo da bude realizovano u nekom većem prostoru, poput Legata Čolaković (MSU) ili Kuće legata.
“Za svakoga ko išta zna o ovom poslu, 50.000 dinara je uvredljiv iznos za ovakav projekat”, saopštila je Galerija Haos, koja za godišnji program u 2018. godini, inače, nije dobila od Sekretarijata za kulturu ni dinara.
“Sve dok Gradski sekretarijat nije počeo da sprovodi odluke skandalozno obavljenog konkursa, verovali smo da će biti neke razumne korekcije u dodeli subvencija relevantnim institucijama kulture. Smatrali smo da Gradski sekretarijat ne može ćutke preći preko argumentovanih primedbi pet umetničkih udruženja, Univerziteta umetnosti, nekoliko galerija i mnogih umetnika i umetničkih grupa”, navela je Galerija Haos.
Ukazujući da “ne samo da to toga nije došlo, nego su odgovorne osobe zatvorile vrata pred uglednim umetničkim organizacijama koje okupljaju nekoliko hiljada umetnika potpuno ignorišući njihove zahteve", Galerija Haos navela je i da su se članovi konkursne komisije “branili ćutanjem i time dokazali da ne osećaju grižu savesti, jer oni su samo radili po nalogu. Kvalitet programa ih izgleda nije zanimao".
“Šta je preostalo umetnicima čiji su programi ignorisani? Da se ćutke sklone, da se žale publici, pravdajući se pred njom što će ostati uskraćena za dobar deo planiranog programa?”, navela je Galerija Haos, koja je bila primorana da stornira tri projekta.
“No, iako vidimo da stručna argumentacija nema šanse kod ljudi koji favorizuju programe za farbanje jaja, proslave modnog jubileja i druge manifestacije toga ‘značaja’, onih koji nisu u stanju, na primer, da pronađu prostor za Grafički kolektiv, ne možemo, a da ne dignemo glas protiv. Stalo nam je da javnost bude obaveštena o tome kako se ovaj grad odnosi prema kulturi”, navela je direktorka i osnivačica Galerije Haos Borka Božović.
“Iako smo decenijama funkcionisali sa trećinom subvencija od Sekretarijata za kulturu, trećinom od Ministarstva kulture i trećinom od donatora (društveno odgovorne firme) i popunjavali očitu prazninu na našoj likovnoj sceni, onda ipak ne smemo da dozvolimo da se toliko obezvređuju naši napori i omalovažava naš posao, krajnje profesionalno i savesno obavljan za dobrobit naše kulture i prestonog grada”, navela je Borka Božović, dodajući da “s kulturom nije samo lepše, ona podrazumeva ogromno umeće i znanje”, a da je “bez kulture porazno, odnosno ovako kako se odnosi nadležni Sekretarijat”.
Galerija Haos jedina je u Beogradu specijalizovana za crtež, a već treću deceniju uspešno sprovodi koncept prezentacije tog umetničkog izraza.
U Haosu je do 15. juna otvorena izložba dve gošće iz Švajcarske - skulptorke Fransoaz Emeneger (Françoise Emmenegger) i slikarke Kristian Hamašer (Chrisiane Hamacher), koje se predstavljaju skulpturama koje su svojevrsni crteži u prostoru, kao i crtežima direktno na zidu galerije i na papiru.
Rezultati Konkursa Sekretarijata za kulturu Beograda za sufinansiranje projekata u kulturi u 2018. godini izazvali su burne reakcije, a prema analizi Asocijacije NKSS, čak 30% sredstava dodeljeno je organizacijama koje su registrovane ili preregistrovane neposredno pred ili čak i nakon raspisivanja konkursa ili onim organizacijama koje se kulturom uopšte ne bave. Zbog tih i drugih malverzacija i zloupotreba, NKSS je sa grupom reprezentativnih udruženja i Univerzitetom umetnosti u Beogradu zatražila poništavanje Konkursa za podršku projektima u kulturi grada Beograda za 2018. godinu, javnu raspravu o sprovođenju kriznog konkursa i o utvrđivanju kriterijuma konkursa i izbora članova komisija, objavljivanje kompletne dokumentacije o rezultatima konkursa za 2018. i narativnih i finansijskih izveštaja projekata podržanih 2017, kao i smenu gradske sekretarke za kulturu Ivone Jevtić.
(SEEcult.org)