Forenzika kolektivnog pamćenja
Predstava “Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo”, prema istoimenom romanu Mirjane Drljević o slučaju nestalih devojaka koji inspektorku vodi do sukoba iz devedesetih, biće premijerno izvedena 15. septembra u Ateljeu 212, u dramatizaciji Slobodana Obradovića i režiji Bojane Lazić.
Taj u osnovi detektivski roman, kako je u pogovoru ocenio Periša Perišić, predstavlja “forenziku kolektivnog pamćenja”.
Inspektorka Lepa Vidić, istražujući slučaj tri nestale devojke, upoznaje svet njihovih majki, bliskih prijateljica iz detinjstva, svet uronjen u iskustva i sećanja na ratnu prošlost 1990-ih. I sama majka, Lepa Vidić tokom rasvetljavanja kompleksnog i konkretnog zločina iz sadašnjosti, razotkriva klupko sukoba i zločina iz prošlosti, rasvetljavajući priču o društvu uopšte.
Uloge igraju: Aleksandra Janković, Borjanka Ljumović, Radmila Tomović, Anastasija Mandić i Snežana Savić.
Autorski tim predstave čine: kompozitor Vladimir Pejković, kostimografkinja Biljana Tegeltija Bojanić, scenografkinja Zorana Petrov, saradnik za scenski pokret Damjan Kecojević.
“Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo” je pobednički rukopis konkursa izdavačke kuće Booka i OTP banke za najbolji neobjavljeni roman. Bio je u najužem izboru za NIN-ovu nagradu i u izboru za nagradu “Meša Selimović”.
Mirjana Drljević, rođena 1971. u Beogradu, autorka je drame “San o Svetom Petru Cetinjskom”, igrane u Crnogorskom narodnom pozorištu i javno čitane u Narodnom pozorištu u Beogradu, kao i drame “Suncokreti”, izvođene u Narodnom pozorištu “Sterija” u Vršcu.
“Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo” je njen debitantski roman.
Bojana Lazić je rediteljka zapažene internacionalne karijere, kojoj je ovo prva saradnja sa Ateljeom 212.
Predstava se igra na velikoj sceni “Mira Trailović”, a prva repriza je 19. septembra.
*Foto: Boško Đorđević
(SEEcult.org)