• Search form

29.11.2010 | 09:06

Finalisti Zvona u MSURS

Muzej savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci predstavlja 30. novembra radove finalista nagrade “Zvono” za 2010. godinu, koju je dobila Adela Jušić iz Sarajeva, a u najužoj konkurenciji bili su i Igor Bošnjak iz Trebinja, Mladen Bundalo iz Prijedora i Danijel Premec iz Sarajeva.

Finalisti Zvona u MSURS

Muzej savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci predstavlja 30. novembra radove finalista nagrade “Zvono” za 2010. godinu, koju je dobila Adela Jušić iz Sarajeva, a u najužoj konkurenciji bili su i Igor Bošnjak iz Trebinja, Mladen Bundalo iz Prijedora i Danijel Premec iz Sarajeva.

Reč je o godišnjoj nagradi za mlade likovne umetnike u Bosni i Hercegovini, čiju dodelu organizuje Centar za savremenu umetnost (SCCA) Sarajevo, a ove godine dodeljena je peti put i deo je međunarodne mreže YVAA (Young Visual Artists Award) koja postoji u većini zemalja na prostoru bivše Jugoslavije i pojedinim zemljama u centralnoj i istočnoj Evropi.

Nagradu “Zvono” za 2010. godinu dodelio je krajem septembra žiri koji su činili kustoskinja Nacionalne galerije BiH Maja Abdomerović, kustoskinja i teoretičarka umetnosti Dunja Kukovec iz Ljubljane, umetnik i galerista Pierre Courtain (Sarajevo/Pariz), kustoskinje i istoricarke umetnosti iz Mostara Anja Bogojević i Amila Puzić, te umetnica Irena Sladoje iz Sarajeva, prošlogodišnja dobitnica nagrade “Zvono”.

Od oko 30 radova pristiglih na konkurs, u finale su odabrana četiri, na osnovu kriterijuma inovativnosti i aktuelnosti u odnosu na savremene umetničke i društvene tokove, a prema navodima žirija, prepoznat je relativno veliki broj kvalitetnih radova, i to iz različitih krajeva Bosne i Hercegovine, što ukazuje i na pozitivnu decentralizaciju.

Dobitnica nagrade Adela Jušić minimalističkim pristupom u izvedbi i realizaciji rada zadire u kompleksne odnose u društvu koji funkcionišu na principu označitelj-označeno i uključenosti-isključenosti. Umetnica preuzima ulogu instruktorke (ljudskog priručnika) koja je sabrala, grupisala i arhivirala, te prezentovala uputstva umetnicima/cama kako objasniti vlastiti rad.

Finalista Igor Bošnjak se poigrava stereotipima i predrasudama osnaženim procesima egzotizacije i autoegzotizacije BiH i, u širem kontekstu, regiona Balkana. Svesnim “prisvajanjem” predrasuda, Bošnjak preuzima i odgovornost za delovanje ili ne-delovanje na lokalnom planu, a veštom upotrebom elemenata humora, publiku uvlači u umetnički proces.

Mladen Bundalo umetničkim procesom, kako je naveo žiri, ispituje individualne i kolektivne mentalne matrice, kreiranje memorije, te isprekidani kontinuitet toka svesti. Pritom transkribuje, tj. prenosi i dokumentuje nešto što je nemoguće apsolutno i verodostojno preneti. Formalno jednostavan, njegov rad izražava kompleksnost i slojevitost ideje u kojoj otkriva individualne emocije, istovremeno umetnika, zaljubljenika ili pak analitičara sa pronicljivim pogledom na situaciju u današnjoj Bosni i Hercegovini.

Danijel Premec kreće iz vlastite umetničke pozicije kroz koju razvija kritiku društva u kojem se dešava robotizacija čoveka i humanizacija tehnologije. Propitujući vlastiti nastali/izrasli identitet, Premec ukazuje na zastrašujuću činjenicu prihvaćenu kao opštedruštvenu normu - gde se humanost i ljudska greška smatraju negativnim svojstvom dok se artificijelno, mehaničko savršenstvo i robotizovano ponašanje favoriziraju.

Pored četvoro finalista, žiri je skrenuo pažnju i na radove Igora Sovilja i Borjane Mrđe, koji problematiziraju pitanje rodne neravnopravnosti i seksističkih stereotipa u sferi medija. Sovilj, putem popularne društvene mreže Facebook, preuzima ženski identitet, vršeći pritom feminističke intervencije na hiperrealni prostor pojedinih religijskih zajednica, dok Borjana Mrđa ukazuje na povezanost aktuelne politike i pornografije u medijskom prostoru, postavljajući njihov odnos u simbiotičku, gotovo harmoničnu vezu. Takođe, žiri se osvrnuo i na rad Bojane Tamindžije koja pitanje vlastitog identiteta stavlja u kontekst kolektivnog, u kojem je pojedinac/pojedinka identifikacijom sa etno/nacionalnim simbolima doveden/a u poziciju apsurda.

Kao i u ostalim zemljama koje pripadaju mreži YVAA, partneri u dodeli nagrade su Foundation for Civil Society i Thrust for Mutual Understanding iz Njujorka, a u procesu dodele lokalni partneri SCCA Sarajevo su Centar za vizuelnu komunikaciju Protok i MSURS, u kojem će izložba finalista za 2010. godinu biti otvorena do 30. decembra.

Nagrada “Zvono” nazvana je po istoimenoj umetničkoj grupi koju su 1982. godine osnovali Aleksandar Bukvić, Sadko Hadžihasanović, Narcis Kantardžić, Sead Čizmić, Biljana Gavranović i Kemal Hadžić, dajući joj ime po sarajevskom kafeu u kojem su se najčešće okupljali. Kao tek završeni studenti Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, željni promena, organizovali su umetničke akcije, performanse, izložbe na najneuobičajenijim mestima.., a početkom rata u bivšoj Jugoslaviji većina članova raselila se po svetu, od Evrope, do SAD i Kanade.

Nagrada “Zvono”, kao i ostale u okviru YVAA, sastoji se od šestonedeljnog boravka u ISCP-u (International Studio and Curatorial Program) u Njujorku i samostalne izložbe u zemlji.

Dobitnici nagrade “Zvono” su Lala Raščić (2006), Mladen Miljanović (2007), Ervin Babić (2008) i Irena Sladoje (2009).

Sajt SCCA Sarajevo je www.scca.ba, MSURS www.msurs.org, a YVAA www.yvaa.net

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r