• Search form

19.05.2011 | 16:02

Finalisti UniCreditove Venecijanske nagrade

Paviljoni Srbije, Hrvatske, Češke, Estonije i Turske, ušli su u finale UniCreditove Venecijanske nagrade za savremenu umetnost, vredne 150.000 evra, koja će biti svečano dodeljena 3. juna, u okviru 54. Bijenala umetnosti u Veneciji.

Finaliste je odabrao žiri UniCredita, sastavljen od članova Naučnog komiteta (Valter Gvadanjini, Luka Masimo Barbero, Lorand Heđi i Angelika Nolert), kao i predstavnika najvišeg menadžmenta UniCredit Grupe.

Finalisti UniCreditove Venecijanske nagrade

Paviljoni Srbije, Hrvatske, Češke, Estonije i Turske, ušli su u finale UniCreditove Venecijanske nagrade za savremenu umetnost, vredne 150.000 evra, koja će biti svečano dodeljena 3. juna, u okviru 54. Bijenala umetnosti u Veneciji.

Finaliste je odabrao žiri UniCredita, sastavljen od članova Naučnog komiteta (Valter Gvadanjini, Luka Masimo Barbero, Lorand Heđi i Angelika Nolert), kao i predstavnika najvišeg menadžmenta UniCredit Grupe.

Kriterijumi za izbor finalista su, između ostalog, bili i kreativnost i inovativnost, a prema obrazloženju žirija, u finale su odabrani paviljoni koji najbolje odražavaju duh nagrade.

“Naš izbor naglašava kvalitet i originalnost celokupnog izložbenog projekta. Od posebnog značaja u svih pet odabranih paviljona je bilo i to što su oni radili ne osvrćući se na granice koje postoje između različitih umetničkih disciplina i što su obrađivali teme koje su izvučene iz konteksta svakodnevnog iskustva sveta, doduše iz veoma različitih uglova posmatranja”, navedeno je u saopštenju žirija UniCredita.

Ime pobedničkog paviljona biće saopšteno 3. juna u Palati Grasi u Veneciji, a pobednik će biti nagrađen novčanim iznosom od 150.000 evra.

Umetničko delo će postati sastavni deo UniCreditove kolekcije, a nakon toga će biti predato muzeju savremene umetnosti koji se nalazi u zemlji iz koje umetnik potiče.

Srbiju u nacionalnom paviljonu na 54. Bijenalu u kurator Živko Grozdanić su predstavili projekat eneciji, čiji je komesar Živko Grozdanić, predstavlja beogradski umetnik Dragoljub Raša Todosijević - projektom “Svetlost i tama simbola” (Light and Darkness of Symbols), direktno povezanim sa temom “Iluminacije” (ILLuminations) 54. Bijenala. Todosijević razmatra, kako je istaknuto, identitet srpskog paviljona, ispitujući vezu forme i sadržaja, simbola i poruke, na putovanju kroz svet ideja, sa svim svetlima i senkama.

Hrvatska će na 54. Bijenalu predstaviti radove pokojnog konceptualnog umetnika Antonia G. Lauera a.k.a. Toma Gotovca (1937-2010) i zagrebačke grupe BADco. - prema izboru kustoskog kolektiva WHW (Što, kako i za koga). Izložba “Potrebno je živeti samouvereno… gledajući” (One Needs to Live Self-Confidently... Watching) obuhvata filmove i fotografije koje odražavaju načine posmatranja, naglašavajući manipulativnu snagu slika, sposobnu da promeni pogled na stvarnost.

Češku i Slovačku predstavlja umetnik Dominik Lang, projektom “Uspavani grad” (The Sleeping City), čiji je kustos Ivona Ferencova (Yvona), a naziv izložbe je ujedno i naziv rada Langovog oca Jiržija, vajara koji se istakao 60-ih godina prošlog veka.

Estonija učestvuje na 54. Bijenalu i u trci za UniCredit nagradu izložbom umetnice Line Sib (liina Siib) i kustosa Johanesa Sara (Johannes Saar) “Žena zauzima malo prostora” (A Woman Takes Little Space). To je velika site-specific instalacija, kuća sa šest soba povezanih konceptualno, koja kroz video i fotografiju, sa ženskim portretima, istražuje položzaj žene u današnjem društvu u Estoniji.

Tursku predstavljaju umetnica Ayse Erkmen i kustoskinja Fulya Edremci projektom “Plan B” - instalacijom koja opisuje kompleknost odnosa Venecije i vode. Projekat će transformisati prostor turskog paviljona u Arsenalu u veliki prečistač vode koja će biti pumpana iz Kanala, a prolaziće kroz čitav sistem cevi i filtera, a potom će, prečišćena, biti vraćena u Kanal.

UniCredit je ustanovio Venecijansku nagradu kako bi istakao svoju podršku i posvećenost kulturi i budućnosti savremene umetnosti, a prvi put je dodeljuje na 54. Bijenalu.

Na konkurs za tu vrednu nagradu stiglo je osam prijava.

Nagrada je namenjena umetnicima koji dolaze iz Centralne i Istočne Evrope (CIE), a učestvuju na 54. Bijenalu u Veneciji.

Pored pet zemalja koje su ušle u finale, za nagradu su mogle da konkurišu i Azerbejdžan, Mađarska, Kazahstan, Kirgistan, Latvija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Rusija, Slovačka, Slovenija i Ukrajina. Zemlje koje će biti predstavljene u okviru pratećeg programa su Bugarska i Bosna i Hercegovina.

Bijenale u Veneciji, najstarije i najveće u svetu, predstaviće od juna do kraja novembra rekordnih 89 nacionalnih učesnika, uz oko 80 umetnika na centralnoj izložbi “Iluminacije”, koju je osmislila umetnička direktorka Biče Kuriger (Bice Curiger).

Prema navodima UniCredita, angažovanje te finansijske institucije u oblasti kulture ima dugu i uspešnu istoriju. Umetnost je za UniCredit, kako je istaknuto, jezik koji stalno povezuje različita mesta i kulture, pružajući na taj način izuzetne mogućnosti za različite projekte u zemljama u kojima živimo i radimo.

Saradnja sa mladim umetnicima i oslanjanje na njihovu kreativnost generiše novu vrstu energije i ideja koje UniCredit smatra ključnim za održivi razvoj naših lokalnih zajednica.

Sajt UniCredit Grupe, koja posluje u 22 zemlje, je www.unicreditgroup.eu

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r