Filmski dar Mao Cedungu
Na platnima 2.000 bioskopa najmnogoljudnije zemlje u svetu prikazuje se ovih dana film “Osnivanje Republike”, posvećen 60-godišnjici nastanka Narodne Republike Kine (NRK) , koja će zvanično biti obeležena 1. oktobra. U istoriji kinematgrafije, ne samo kineske, već i svetske, teško je naći film koji bi se po razmerama mogao porediti sa “osnivanjem Republike” - među 200 glumaca, sve su same zvezde kineskog filma, koje predvode svetski poznati Džeki Čen (Jackie Chan) i Džet Li (Jet Li).
Na platnima 2.000 bioskopa najmnogoljudnije zemlje u svetu prikazuje se ovih dana film “Osnivanje Republike”, posvećen 60-godišnjici nastanka Narodne Republike Kine (NRK) , koja će zvanično biti obeležena 1. oktobra.
U istoriji kinematgrafije, ne samo kineske, već i svetske, teško je naći film koji bi se po razmerama mogao porediti sa “osnivanjem Republike” - među 200 glumaca, sve su same zvezde kineskog filma, koje predvode svetski poznati Džeki Čen (Jackie Chan) i Džet Li (Jet Li).
Taj filmski mega-projekat prikazuje formiranje NRK u kojem se objedinjuju hvalospevi Komunstičkoj partiji i duboke drame kineskog naroda i pojedinaca.
Anagažujući plejadu popularnih umetnika,producenti su sebi postavili cilj obnovu patriotskog filma za novo pokoljenje koje, i pored moćne propagande, slabo poznaje savremenu istoriju.
Ako je suditi prema reakcijama publike na dosad održanim projekcijama, producenti su u tome uspeli, jer na svako pojavljivanje obožavanih glumaca na platnu publika reaguje burnim aplauzima.
Maoa Cedunga igra Teng Guodžang (Guoqiang), koji toliko liči na bivšeg kineskog vođu da ga nazivaju “pljunuti Mao”.
Cedung je predstavljen kao mudri i dobri otac nacije, poptpuno lišen bilo kakve surovosti koju su mu poslednjih godina pripisivali njegovi biografi.
Njegov glavni neprijatelj, general Čang Kaj Šek (Chiang Kai-shek), predstavljen je kao pravi bandit i glavoseča, što je stereotip za sve Maove neprijatelje. Istina, u tom nizu se pojavljuje i jedna epizoda u kojoj Mao saznaje za ostavku predsednika Tajvana (Formoze). Njegova reakcija nije bila izraz zadovoljstva, kao što se to prikazivalo u ranijim filmovima na istorijske teme, nego, naprotiv, duboka zamišljenost sa obrisima tuge. Ta sekvenca, kojom se ilustruje promena odnosa prema Kaj Šeku, objašnjava se sadašnjim političkim razlozima - poboljšanjem odnosa Kine i Tajvana.
Budžet tog kineskog istorijskog spektakla je smešno mali - svega 4,4 miliona dolara, i to pre svega zato što je većina glumaca igrala za simbolične honorare, a zvezde prvog ranga čak i besplatno.
B. Rakočević