Festival prvoizvedenih predstava - Juče, sutra, danas...
Festival prvoizvedenih predstava (PIP) biće održan u Aleksincu 11. put od 22. do 27. novembra, a pod sloganom “Juče, sutra, danas...”, ponudiće pet predstava u selekciji Nebojše Bradića za koje se ispostavilo da, iako vrlo različite, imaju zajedničku nit – vezu sa dokumentom.
U konkurenciji su “Bilo jednom na Brijunima”, prema tekstu i u režiji Kokana Mladenovića (Bitef teatar), “NLO” Ivana Viripajeva u režiji Isidore Goncić (Atelje 212), “Šta će biti sa svima nama”, autorski projekat Borisa Liješevića i Fedora Šilija (Narodno pozorište “Toša Jovanović”, Zrenjanin), “Rasvetljavanje slučaja serije ubistava trovanjem u Ćuprijskom okrugu sedamdesetih godina 19. veka”, prema tekstu i u režiji Anđelke Nikolić (Knjaževsko-srpski teatar Kragujevac, Puls teatar Lazarevac, Seoski kulturni centar Markovac i umetnička grupa Hop.La! Beograd) i “Uspavanka za Aleksiju Rajčić” Đorđa Kosića, u režiji Juga Đorđevića (Narodno pozorište u Beogradu).
Bradić je, obrazlažući selekciju na konferenciji za novinare 17. novembra u Beogradu, izjavio da je gledao predstave brojnih pozorišta iz Srbije bez unapred zadate teme festivala i da je tek po završenom izboru uvideo da postoji nešto što taj program zajednički obuhvata, a to je dokument. “Sve ove predstave povezuje dokumentarnost, naravno na različite načine”, rekao je Bradić, navodeći fotografije dva čuvena para sa Briona, lažno dokumentarne susrete sa vanzemaljcima, verbatim radionice iz kojih je nastala zrenjaninska predstava, arhivske materijala iz zatvora...
Van konkurencije, u čast nagrađenih, biće izvedena predstava “Klara, dogodilo se nešto neočekivano” Anete Tomašević i Ivana Tomaševića, koji potpisuje i režiju, a produkcija je Scene “Maska” iz Šapca.
O nagradama će odlučiti žiri u sastavu: glumica Biljana Nikolić, kritičar i teatrolog Miroslav Radonjić i dramski pisac Goran Ibrajter.
Bradić je napomenuo da je bio i učesnik i laureat na prvim izdanjima ovog festivala koji odlikuje kreativna atmosfera, te pohvalio organizatore koji uz mnogo truda omogućavaju da se promovišu novi dramski tekstovi. “Ovo je važan i potreban festival, kako zbog pozorišta tako i zbog decentralizacije. Nažalost, ove godine nije stigla podrška Ministarstva kulture Srbije”, rekao je Bradić, bivši ministar kulture.
Urednik programa Centra za kulturu i umetnost Aleksinac i producent festivala Miloš Paović podsetio je da su Festival prvoizvedenih predstava pokrenuli pisac Slobodan Selenić i glumac Dušan Duka Jovanović u Paraćinu 90-ih godina XX veka.
“Bila je to dobra ideja, ali u teška vremena, pa se festival brzo ugasio. Obnovljen je 2012. u Aleksincu, rodnom gadu Duke Jovanovića, ovoga puta vrlo uspešno. Proteklih godina predstavili smo gotovo sve najvažnije reditelje i glumce, kao i nove komade i slavnih i mladih pisaca, i to ne samo za aleksinačku publiku. Redovno nam dolaze gledaoci iz kruga od oko sto kilometara”, rekao je Paović, dodajući kao kuriozitet da ove godine imaju rezervacije za ulaznice čak iz Zagreba.
Objavljene su i dve zbirke pobedničkih drama. Knjiga “Drugih pet” (2017-2022), koju je priredio teatrolog Milivoje Mlađenović, biće predstavljena na ovogodišnjem, 11. festivalu.
U knjizi su drame “Hipnoza jedne ljubavi” Dušana Kovačevića, “Jami distrikt” Milene Bogavac, “Balava” Dunje Matić, “Fine mrtve djevojke” Mate Matišiča i “Fleke” Tijane Grumić. Tu su i kritička recepcija prvoizvedenih predstava po tim komadima, podaci o nagrađenim tekstovima, hronologija festivala i tekstovi o njegovim utemeljivačima, uz predgovor Mlađenovića i bogat izbor fotografija.
Mlađenović, koji je već bio učesnik na festivalu PIP u različitim ulogama i sledeći je selektor, ocenio je da 11. izdanje najbolje po izboru predstava, što pokazuje i podatak da su već prodati gotovo svi kompleti ulaznica (za salu sa 444 mesta).
“Bradić je uspeo da pozorišnoj javnosti predstavi ono što je nova vrednost, a da ima i svoju osobenost, ovde pronađenu u dokumentarnoj ravni. Njegova selekcija pogađa ukus različitih slojeva publike i nalazi pravu meru između vrhunske vrednosti i provokativnosti”, rekao je Mlađenović.
Pominjući da festivali sličnog koncepta postoje i u Sloveniji i Hrvatskoj, konstatovao je da Festival prvoizvedenih predstava u Srbiji “nema bližeg srodnika od Sterijinog pozorja”, mada u Aleksincu dolaze u obzir i strani komadi, ali to nije pravilo.
U pratećem programu biće otvorena izložba fotografija sa 10. festivala PIP autora Marka Miladinovića, izložba pozorišnih plakata Ivana Mišića i izložba kolaža “Pravac pozorište (dok nije kasno)!” Ivane Savić. Pored promocije knjige “Drugih pet”, biće predstavljena i izdanja Sterijinog pozorja.
U edukativnom delu programa Bradić će održati predavanje na temu mjuzikla u Aleksinačkoj gimnaziji, dok će glumačku radionicu za osnovce voditi Biljana Nikolić.
Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)