Festival novog kineskog filma
Festival novog kineskog filma počeo je 26. juna u Dvorani Kulturnog centra Beograda, a 27. juna startuje i u bioskopu Fontana, predstavljajući najaktuelniju kinesku filmsku produkciju, koja ukazuje na procvat Kine kako na audiovizuelnom, tako i na ekonomskom i socijalnom planu, kao i na neraskidivi odnos tradicionalne i savremene kulture.
Teme, način na koji su filmovi proizvedeni, veština režije, tehnološki nivo, orijentisanost ka gledaocu, posvećivanje pažnje svim strukturama i nivoima društva, sa diskretno naglašenom urbanom komponentom, svest o lokalnim vrednostima i zdrav kosmopolitizam, naziru se, kako su istakli organizatori, u svih sedam filmova koje predstavlja Festival novog kineskog filma.
Program obuhvata šest igranih i jedan animirani dugometražni film, a reč je o produkciji nastaloj od 2010. do 2012. godine.
Festival je svečano otvoren u DKC-u filmom “Majka” reditelja Ning Saia, koji je i jedan od počasnih gostiju.
Radnja filma “Majka” smeštena u 60-te godine XX veka, za vreme velike gladi u Kini, kada je 3.000 siročića iz Šangaja preseljeno u Mongoliju, gde su ih prihvatile porodice dobrog srca, pružajući im novi dom i ljubav.
Program obuhvata i filmove “Pun krug” (Žang Jang) o grupi penzionera u staračkom domu, “Nakon udara” (Feng Sijaogang) o posledicama zemljotresa 1976. godine, “Da, hoću” (Sun Žu) o lepoj i uspešnoj poslovnoj ženi bez sreće u ljugbavi, dramu “Veliki mađioničar” (Derek Ji), animirani “Kralj majmuna, zbrka na nebesima” (Su Da, Čen Žihong), restauriranu verziju remek-dela Van Laiminga i Tang Čenga iz 1961. godine, koje se smatra nacionalnim blagom i najslavnijim primerom kineske animacije, te avanturistički “Milju iznad” (Du Jiaji) koji je ovekovečio surovu lepotu “kineskih Alpa” i provincije Sečuan.
Festivalski program će, nakon Beograda, biti prikazan i u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Leskovcu.
Reč je o uzvratnom programu povodom Nedelje savremenog srpskog filma koja je održana u junu 2010. godine, ali i nastavku filmske razmene Kine i Srbije koja potiče još iz 70-ih godina XX veka, kada su srpski filmovi “Valter brani Sarajevo” i “Most” prvi put predstavljeni kineskoj publici, a ostavili su takav utisak da se i danas o njima priča sa radošću, dok glavni glumci predstavljaju filmske ikone.
Festival realizuje Filmski centar Srbije u saradnji sa KCB-om, uz podršku Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, Kineskog biroa za film pri Državnoj administraciji za radio, film i televiziju, amabasade Kine u Srbiji, bioskopa Fontana, Kulturnog centra Novog sada, Cineplexa u Nišu i Kragujevcu i Leskovačkog kulturnog centra.
(SEEcult.org)