Ex YU Electronica
Projekat “Ex YU Electronica” Subkulturnog azila Maribor, čije je prvo izdanje posvećeno nezavisnoj sceni elektronske muzike u bivšoj Jugoslavji, biće predstavljen 3. februara u Studentskom centru u Zagrebu i 4. februara u Muzeju “25. maj” u Beogradu, u okviru promotivne turneje koja obuhvata i Ljubljanu. Projekat “Ex YU Electronica” nastoji da se fokusira na marginalne trendove u jugoslovenskoj popularnoj kulturi 80-ih, u cilju njihove revalorizacije i otpočinjanja njihove kanonizaciju u zvanične tokove istorije umetnosti.
Projekat “Ex YU Electronica” Subkulturnog azila Maribor, čije je prvo izdanje posvećeno nezavisnoj sceni elektronske muzike u bivšoj Jugoslavji, biće predstavljen 3. februara u Studentskom centru u Zagrebu i 4. februara u Muzeju “25. maj” u Beogradu, u okviru promotivne turneje koja obuhvata i Ljubljanu.
Projekat “Ex YU Electronica” nastoji da se fokusira na marginalne trendove u jugoslovenskoj popularnoj kulturi 80-ih, u cilju njihove revalorizacije i otpočinjanja njihove kanonizaciju u zvanične tokove istorije umetnosti.
Tema prve retrospektivne kompilacije “Ex YU Electronica”, s podnaslovom “Hometaping in Self-Management”, jeste scena nezavisne elektronske muzike u bivšoj Jugoslaviji koja je zaživela u okviru kasetne kulture 80-ih (Laibach, Borghesia, Autopsia...).
Na strani A su: Andrei Grammatik - Poslanica Duholovcima,
Electric Fish - Untitled V, Študentsko Delavski Rock Teater V Opoziciji - Arija Za Karbid Rurala i Urbana, Mario Marzidovšek - Untitled, Lx & Step Dancer - Untitled, Metropolie Trans - Žito i Pagan Gadget - Catacombs, a na B: Klopotec - Where To Go?, Popošev i Rozenfeld - Ljetna Livada,
Monotonik - Monotony, Keller - Codex, Kodagain - 1941, PP Nikt - Dunavski Talasi (trad.) i NEP - Naš Cilj-Komunizam.
Kompilacija je izašla pod okriljem nove edicije Subkulturnog azila “Monofonika”.
Subkulturni azil Maribor je zavod za umetničku produkciju i izdavaštvo koji je 1999. godine osnovao Dušan Hedl, a bavi se projektima kulturne, informativne, društvene i istraživačke prirode.
Pored izdavačke delatnosti (audio izdanja, knjige, publikacije), u polje delovanja Subkulturnog azila spada i kulturni menadžment i posredništvo, istraživanje i eksperimentalni razvoj na području društvenih nauka i humanistike, distribucija i promocija kulturnih dobara, kao i pokretanje i realizacija međunarodnih projekata.
Na prezentacijama projekta “Ex YU Elecetronica” u Zagrebu i Beogradu učestvovaće autor projekta Dušan Hedl iz Maribora i urednik kompilacije Nenad Vujić iz Beograda, a biće održan i džem sešn analogne elektronske muzike sa učešćem publike.
Sajt Subkulturnog azila Maribor je www.ljudmila.org/subkulturni-azil
(SEEcult.org)