Evropski hit dokumentarci
Festival evropskog dokumentarnog filma '7 veličanstvenih' predstavlja od 30. januara do 5. februara u Sava centru neke od najboljih dokumentaraca iz protekle godine koji su obeležili vodeće festivale, a upravo osvajaju bioskope širom Evrope i sveta, podstičući publiku na razmišljanje, razmenu iskustava i emocija, a neke i na borbu za promene.
Tematski raspon filmova 11. izdanja festivala “7 veličanstvenih”, koje je i ove godine odabrao selektor Tue Stin Miler iz Danske, kreće se od desetogodišnje rekonstrukcije Rejks muzeja u Amsterdamu, koja je više nego aktuelna i u Beogradu, preko priča o fudbalu, zaštiti prirode, uspostavljanju demokratije, snazi duševno obolelih, novoj strasti bračnih parova prema baštovanstvu, kao i o mukama mladih da pronađu posao u današnjoj Evropi.
Većinu filmova predstaviće njihovi autori, a organizatori Festivala pozivaju publiku da iskoristi priliku za razgovor sa njima posle projekcija.
Među gostima najavljene su režiserke filmova “Novi Rejks muzej” Uke Hogendijk, “Demokrate” Kamila Nilson i “Severno od raja” Virpi Sutari, te reditelj filma “Iznenada moje su misli stale” Žorž Pelikanu i korežiseri filma “Pravila igre” Klodin Bori i Patris Šanjar.
Prema navodima Stin Milera, i 11. izdanje festivala “7 veličanstvenih” potvrđuje vrednost gledanja umetničkog filma koji nam “daje nešto o čemu razmišljamo, iskustva, radost, možda tugu ili bes, možda nas podstakne da se borimo za promenu, osetimo ljubav…” To je isto ono što su hteli Rembrant i Vermer i Hals u svoje vreme, a sva trojica su, kao i ostali veliki umetnici, duže od decenije čekali da dobiju novi dom u Amsterdamu, što pokazuje film “Novi Rejks muzej” , sjajan prikaz susreta profesionalaca koji brinu o umetnosti i građana, uključujući i ljude od moći.
Rejks muzej zatvoren je 2003. godine zbog renoviranja, a prvobitni plan bio je da se ponovo otvori 2008. Ono što je trebalo da se uradi za pet godina potrajalo je deset, a budžet je stalno rastao. Rediteljka Uke Hogendejk bila je u mogućnosti da iza zatvorenih vrata muzeja kamerom prati uzbudljiv, težak i ponekad tužno-smešan proces.
Film je osvojio nagradu za najbolji holandski dokumentarac 2014. godine na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA), nakon premijeru na festivalima i u bioskopima širom SAD.
Festival “Sedam veličanstvenih” predstavlja 31. januara britanski film “Virunga” Orlanda fon Ajnzidla, čiji je izvršni producent holivudska zvezda Leonardo Dikaprio, a najavljen je i na ZagrebDoxu kao jedna od atrakcija. “Virunga” snažnim izrazom i hrabrim ljudima na ekranu poziva na zaštitu nacionalnog parka Virunga u Kongu, koji je dom mnogim od poslednjih planinskih gorila na svetu, ali i najveća nada za ekonomsku stabilnost u regionu.
U zemlji koja je već oslabljena tokom burne krvave istorije, ta nada postaje sve tanja 2010. godine usled otkrića nafte ispod Edvardovog jezera, tj. dolaskom britanske naftne kompanije SOCO International. Kada se višestruke snage sukobe u borbi oko kontrole parka, uključujući i moćnu pobunjeničku grupu koja zahteva određeni procenat naftnih profita, Fon Ajnzidl i njegova ekipa ostaju zarobljeni u pravom ratu između onih koji su za očuvanje i onih koji su za eksploataciju parka.
“Virunga” je stoga film o pravim herojima u jednoj od najvažnijih borbi za očuvanje prirode koja se dešava u svetu u ovom trenutku.
Publika “Sedam veličanstvenih” imaće priliku 1. februara da vidi dokumentarac “Mesi” jednog od najznačajnijih španskih reditelja Aleksa de la Iglesije o jedinstvenom Argentincu u čijim fudbalskim nastupima uživa ceo svet.
Kada su De la Iglesiju, inače, pozvali da napravi dokumentarac o fudbalskoj zvezdi Lionelu Mesiju, odlučio je da ne napravi film o sportu, već da istraži misteriju koja se krije iza njega. Bio je uveren da će, ako bude istrajan u istraživanju, moći da otkrije kako je moguće da je Mesi postigao da postane jedan od najvećih fudbalera svog vremena. Dok je pravio film, De la Iglesija je sve vreme razmišljao o legendarnom "Građaninu Kejnu" Orsona Velsa i priči o dečaku sa sankama koji postaje svemoćni medijski magnat kad poraste.
De la Iglesija je bio očaran načinom na koji Mesi polarizuje mišljenja uprkos neverovatnom talentu: "Jedna polovina sveta voli Mesija, a druga ga mrzi. Ne postoji sredina".
Film je premijerno prikazan na Venecijanskom festivalu kao jedan od najboljih dokumentaraca u protekloj godini, a selektor “Sedam veličanstvenih” izrazio je nadu da će u Sava centru videti roditelje koji dovode decu tinejdžere da vide svog idola na velikom platnu. To bi ujedno bila i nova festivalska publika.
Sasvim druga tema očekuje publiku 2. februara, kada će biti prikazan danski film “Demokrate” Kamile Nilson - priče iz Zimbabvea, gde je autorka, što je senzacionalno, dobila dozvolu da prati dva harizmatična čoveka čiji je zadatak da sastave novi ustav.
Prema navodima Milera, to je jedan od najboljih danskih dokumentarnih filmova u poslednjih nekoliko godina i “sjajan primer kako dokumentarac može da učini složene procese razumljivim na način na koji to ne mogu ni hiljade izveštaja stručnjaka”.
Prateći proces stvaranja novog ustava Zimbabvea, koji predstavlja narativni kostur priče, film "Demokrate" govori o političkoj eliti koja vodi bitku oko osnovnih načela i koja određuje moguću budućnost zemlje. Dva politička protivnika su imenovana da napišu novi ustav, a Kamila Nilson je bila u mogućnosti da prati uzbudljivu političku igru koja se odvijala između dve strane. Rediteljka iz neverovatne blizine razvija diskretno i precizno posmatranje, pretvarajući političku priču u uzbudljivu i emotivnu antropološku studiju glavnih likova. Kao nevidljivi deo svih događaja, ona je obazrivo otkrivala skrivene konflikte koji su se, kako je istakao Miler, stopili u tu uzbudljivu dramu i konačno u fantastičan filmski obrt sa katarzom.
“Morate da volite svoje junake i da učinite sve što je u vašoj moći kako bi oni stekli poverenje u posao koji je vama poveren…”, rekla je Kamila Nilson o filmu “Demokrate”.
“Sedam veličanstvenih”, posle Zimbavea, vodi 3. februara publiku u Portugaliju, zahvaljujući filmu “Iznenada moje su misli stale” Žorža Pelikanua o bolnici za duševne bolesnike u Lisabonu, u kojoj pacijenti obavljaju svakodnevne aktivnosti i pripremaju posebno osmišljenu pozorišnu predstavu.
Izuzetna fotografija, kako je istakao Miler, vodi gledaoce u svet maskiranih strasti i patnji, u kojem se brzo prepoznaje provokativan okvir kultnog filma "Let iznad kukavičjeg gnezda", dok reditelj prefinjeno predstavlja očaravajući ambijent, koji evocira čuveni roman Tomasa Mana "Čarobni breg".
Reditelj predstave živi s pacijentima da bi izgradio poverenje i da bi ih jednostavno bolje razumeo. Suština filma leži upravo u tim ljudima, koji sami pokazuju da su neverovatno svesni svog stanja, ali ne očajavaju. Umesto toga, koriste priliku da iscrpno govore o svojim pomerenim istinama. Te intimne ispovesti, kako je naveo Miler, jesu ono što fascinira i što omogućava gledaocima da se identifikuju sa zbivanjima. U činjenici da se duševni bolesnici ne doživljavaju kao pretnja, već kao ljudi koji čine da budemo bolji i da se smejemo čak i sebi samima, ogleda se posebna snaga filma “Iznenada moje su misli stale”, koji je ujedno, istakao je Miler, i uznemirujući i očaravajući – kratko čaroban.
Pretposlednjeg festivalskog dana, 4. februara, na programu je finski dokumentarac “Severno od raja” Virpi Sutari – jedne od najznačajnijih autorki finskog i evropskog dokumentarnog filma, koja vodi gledaoce u prekrasni i zabavan svet parova koji zajedno brinu o svojim baštama.
U središtu filma su njihove bašte i njihov hobi, baštovanstvo, koji se odavno izmakao kontroli. Ugao iz koga se posmatra njihov rad i pasija prema baštovanstvu je nežan i humorističan: supružnici koji grade i brane svoje teritorije, ali i uživaju u lepotama raja koji su izgradili za sebe i svoje bračne drugove.
Prema rečima Milera, u vizuelno prekrasnom filmu razvija se nevidljiva veza parova koji su protagonisti. S radošću, a bez moralisanja i raspravljanja, bašta postaje simbol prilaza svakodnevnim životnim teškoćama. To su duhovite priče o baštovanstvu koje slave plodnost, igru i ljubav.
Za završnicu 11. festivala “Sedam veličanstvenih”, 5. februara, najavljen je francuski film “Pravila igre” kojim se autorski par Klodin Bori i Patris Šanjar vraća pred beogradsku publiku, a reč je o novoj sociološkoj, odnosno “dokumentarističkoj ljubavnoj priči” o mladima, uvedenim u prilično beznadežnu obuku za pronalaženje posla, ali koji uspevaju da u svemu tome zadrže sopstvena ubeđenja.
Dokumentarac “Pravila igre” usredsređuje se na male grupe mladih koji nemaju radnu dozvolu i koji dolaze u konsultantsku agenciju za zapošljavanje na severu Francuske. Kroz niz izuzetno živih epizoda, autori prikazuju njihove frustracijea, neuspeje i uspehe tokom više meseci, koliko traje njihovo obučavanje. Kroz njihove pripreme, film otkriva apsurdnost celog procesa za čiji je uspeh neophodno predstaviti komercijalnu verziju sebe, staviti se u neprirodnu situaciju i, pre svega, igrati po pravilima.
Film je premijerno prikazan u Kanu, a osvojio je jednu od najprestižnijih nagrada za dokumentarni film u Evropi – Zlatnu golubicu na DOK Lajpcigu.
Festival “Sedam veličanstvenih” će, kao i proteklih deset godina, ugostiti eminentne autore dokumentarnih filmova, koji će tradicionalno održati niz dvočasovnih master-klasova, namenjenih prevashodno mladim filmskim autorima i studentima filma i srodnih umetničkih disciplina.
Ove godine, drugi put zaredom, učesnici radionice imaće priliku da predstave i svoje projekte u kratkoj pitching formi.
Radionica je besplatna i održava se na engleskom jeziku, a svi zainteresovani se mogu prijaviti do 27. januara preko ovog linka.
Festival “7 veličanstvenih” nastao je 2005. godine u saradnji Centra za vizuelne komunikacije “Kvadrat” i Sava centra.
Pod devizom “Novi evropski bioskop”, direktori festivala Zoran Popović i Svetlana Popović donose pred beogradsku publiku izbor najboljih evropskih dugometražnih dokumentarnih flmova koji su aktuelni na vodećim festivalima širom sveta ili se upravo prikazuju u evropskim bioskopima. Stroga selekcija i antologijski izbor filmova su povezani s jednim od glavnih ciljeva Festivala – dati dokumentarnom filmu glamur i ekskluzivnost rezervisane uglavnom za igrane filmove.
U prvih 10 godina prikazano je 70 vrhunska ostvarenja, a zahvaljujući interesovanju i podršci publike, svih sedam filmova prikazuju se poslednjih godina u Velikoj sali Sava centra.
Ograničen broj projekcija omogućava najveću moguću koncentraciju publike i medija na svaki pojedinačni film.
Karte za festivalske projekcije se mogu kupiti na blagajni Sava centra, a koštaju 400 dinara.
Sajt festivala je www.magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)