• Search form

06.04.2009 | 18:50

Esma: Ključno edukovati Rome

Čuvena romska pevačica Esma Redžepova, uoči koncerta 7. aprila u Sava centru u Beogradu, zauzela se za otvaranje Balkana prema svetu, mir i razumevanje među ljudima, a posebno ističući značaj zaštite Roma, ocenila je da je najvažnije obezbediti im edukaciju.

“Svaka bi država to trebalo da uradi, kao i da im da dokumenta, jer oni nemaju državu”, rekla je Esma Redžepova u Ministarstvu kulture Srbije, koje organizuje njen koncert povodom Svetskog dana Roma, 8. aprila, i predsedavanja Srbije Dekadom inkluzije Roma 2005-2015.

Esma: Ključno edukovati Rome

Čuvena romska pevačica Esma Redžepova, uoči koncerta 7. aprila u Sava centru u Beogradu, zauzela se za otvaranje Balkana prema svetu, mir i razumevanje među ljudima, a posebno ističući značaj zaštite Roma, ocenila je da je najvažnije obezbediti im edukaciju.

“Svaka bi država to trebalo da uradi, kao i da im da dokumenta, jer oni nemaju državu”, rekla je Esma Redžepova u Ministarstvu kulture Srbije, koje organizuje njen koncert povodom Svetskog dana Roma, 8. aprila, i predsedavanja Srbije Dekadom inkluzije Roma 2005-2015.

Navodeći i da “nije u redu da u 21. veku neko živi luksuzno, a neko da nema ništa”, Esma Redžepova rekla je da “strašno mrzim ove granice koje su sad napravljene” i da bi volela da se “Balkan otvori, da nigde nema rata i da se nikakav bol ne nanosi ljudima”.

Prema rečima slavne pevačice, koju je Svetski sabor Roma proglasio za kraljicu romske muzike, a Međunarodna romska organizacija za ministarku kulture Roma, za njen koncert sa ansamblom Teodosievski u Sava centru zna cela Makedonija.

Napominjući da je 30 godina živela u Beogradu - više nego i u Makedoniji, te da je ovde išla i u školu i dobila penziju još u 30. godini kao najbolja umetnica, Esma Redžepova posebno se osvrnula na današnji položaj Roma u svetu, ističući da su u Makedoniji “dosta uključeni” u društvo i sistem, te da su integrisani i u Ustav, posle Makedonaca i Albanaca, a pre Srba i Bošnjaka.

“Makedonija je dala veliki doprinos romskoj kulturi... Može da bude primer kako Makedonci vole svoje Rome”, rekla je ona, ukazujući, između ostalog, da na televiziji postoje dva programa na romskom, uz niz radio stanica u unutrašnjosti zemlje.

Istakla je i da Romi u Makedoniji govore “literarni romski jezik”, odbnosno jedini su od svih pripadnika romske zajednice u svetu koji govore kao što se govori u Indiji.

“Ima 17 miliona Roma u svetu i uspeli su da opstanu. Jedini su narod u svetu koji smatra da je cela planeta svačija zemlja”, istakla je Esma Redžepova, napominjući da je svastika bila znak romske boginje Kalisare, koji znači sve četiri strane sveta, te da ju je Hitler baš zato i prisvojio, jer je hteo da osvoji ceo svet.

Navodeći da je u bivšoj Jugoslaviji branila boje svih naroda i narodnosti, Esma Redžepova, posebno se osvrnula na problem izbeglica na ovim prostorima.

Navodeći da i Beograd ima dosta izbeglica sa Kosova, kojima treba pomoći, ona je rekla da je tokom rata i sama pomagala mnogim Romima sa kosova, kao i Gorancima i Srbima.

“Zaštitinica sam svih izbeglica”, rekla je ona, dodajući da su Romi na Kosovu imali pre rata mnogo lepih kuća, posebno u Kosovskoj Mitrovici i Prizrenu. Živeli su na visokoj nozi, a sad su došli do prosjačkog štapa, rekla je Esma Redžepova, dodajući da im treba dati priliku da rade, jer su Romi vredan narod.

Nakon nedavnog koncerta u Sidneju, na kojem je nastupila pred 200.000 ljudi, Esma Redžepova rekla je i da je imala najviše humanitarnih koncerata od svih drugih izvođača, a da i sada nastupa na oko 200 koncerata godišnje, po čemu je takođe prva.

“Možda samo Goran Bregović pravi više”, rekla je Esma Redžepova, koja je 1976. proglašena za kraljicu romske muzike u Indiji zajedno sa suprugom Stevanom Teodosievskim, sa kojim je usvojila 47 dece od koje ima već 118 unučadi.

“Meni pare ne znače mnogo, volim da pomažem siromašne, dajem pare, dajem i ljudima koji nemaju da plate participaciju za neku operaciju... I dan danas ne trazim mnogo. Treba mi čista soba, kupatilo, pristojna kuhinja i da dva - tri puta nešto pojedem”, rekla je ona.

Upitana šta misli o svetskim zvezdama koje sada sve češće usvajaju decu iz najsiromašnijih afričkih zemalja, ona je rekla da možda neko od njih ima i marketinški motiv, ali možda žele i da pokažu da su humani.

“Mi smo školovali decu ne zbog interesa, već da napravimo neko dobro. Kad sam se udala za Teodosievskog imala sam 23 godine, pet godina me je molio da se udam... On se posle toga posvetio deci. ŠKolovali smo decu svih nacionalnosti. Nismo imali svoju decu i želeli smo da pomognemo deci sa ulice ili smo ih usvajali ako bi trebalo da idu u dom nakon razvoda roditelja”, rekla je ona, dodajući da se ispostavilo da je sve to bilo dobro, da njena deca sada sviraju, ima unučiće...

“Dobro se vratilo”, rekla je Esma Redžepova, koja sada gradi u Skoplju Dom humanosti - muzej muzike, na 860 metara kvadratnih, a sadržaće i dosta poklona koje je dobijala tokom poluvekovne karijere i od raznih državnika, među kojima su i Indira Gandi, Tito, Gadafi...

Esma Redžepova je najavila da će koncert u Sava centru biti na “visokom nivou” i da će pevati romske pesme “literarno, svojim govornim jezikom”.

“Želela bih da budemo svi srećni, da ljudi ostanu u miru i ne razmišljaju ni o kakvim problemima”, rekla je Esma Redžepova, dobitnica 15 međunarodnih nagrada, koja je dva puta bila nominovana i za Nobelovu nagradu za mir.

Esma Redžepova je objavila više stotina LP ploča, kaseta i CD-ova, a njen album "Queen of the Gypsies" uvršten je na listu 20 najboljih svih vremena po izboru časopisa "World Music".

MTV je o njoj snimio osam sati dokumentarnog filmskog materijala, a o njoj je snimljen još krajem 60-ih i film "Sing Macedonia".

Josip Broz Tito joj je svojevremeno dodelio i zlatni i srebrni orden za zasluge na polju kulture u SFRJ i svetu. Kasnije je dobila i nagradu UNICEFa, a 2002. je doživela i najveće priznanje kada je nominovana za Nobelovu nagradu za mir.

Povodom koncerta Esme Redžepove, koji će RTS uživo prenositi na Drugom programu, državna sekretarka Ministarstva kulture Nadica Momirov podsetila je da su aktivnosti u vezi sa Dekadom inkluzije Roma počele u oktobru prošle godine koncertom posvećenom Šabanu Bajramoviću, na kojem je učestvovala i Esma Redžepova, a nastavljene su izložbom, naučnim skupom, kao i projektom romskih zastupnika za medije.

Svetski dan Roma biće obeležen zvanično 8. aprila i izložbom Narodne biblioteke Srbije “Alav e Romengo”, koja predstavlja romsku pisanu kulturu, a biće otvorena u Narodnoj banci Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r