Erro u Haosu
Istaknuti islandski umetnik Gudmundur Gudmundsson, zvani Erro, predstavlja se od 20. oktobra u Galeriji Haos izložbom akvarela, kolaža i serigrafija, koju je odlučio da pokloni Beogradu i Srbiji, a praćena je filmom o celokupnom radu tog umetnika, koji je još 60-ih izlagao u Beogradu i dobio nagradu Muzeja savremene umetnosti (MSUB), a krajem 90-ih bio je i cenzurisan na izložbi u tom muzeju. Erro boravi u Beogradu povodom izložbe u Haosu, koja obuhvata 29 radova na papiru iz tri različita ciklusa.
Istaknuti islandski umetnik Gudmundur Gudmundsson, zvani Erro, predstavlja se od 20. oktobra u Galeriji Haos izložbom akvarela, kolaža i serigrafija, koju je odlučio da pokloni Beogradu i Srbiji, a praćena je filmom o celokupnom radu tog umetnika, koji je još 60-ih izlagao u Beogradu i dobio nagradu Muzeja savremene umetnosti (MSUB), a krajem 90-ih bio je i cenzurisan na izložbi u tom muzeju.
Erro boravi u Beogradu povodom izložbe u Haosu, koja obuhvata 29 radova na papiru iz tri različita ciklusa.
Njegov likovni opus obuhvata više hiljada slika, crteža, kolaža i grafika, organizovanih u velike tematske celine, kao što su: rat politika, istorija, savremeno društvo i naučna fantastika.
Prema navodima umetničke direktorke Galerije Haos Borke Božović, Erro je uvek različit u pristupu - bilo da je reč o ciklusima kao što su “Japanska ljubavna pisma”, “Omaž Voltu Dizniju” ili serija o kosmonautima, a stilski dosledan svom rukopisu.
Bavio se najrazličitijim likovnim tehnikama i neverovatnu radoznalost oprobavao, pored slikarskih radova, i na oslikavanju murala, objektima, hepeninzima, filmu, fotografijama, reklamama.
“Negov svet je svet uznemirujućeg haosa, svet monstruma, razgolićenih starleta, dečjih igara, svet fikcije i science-fiction-a, svet groteske, nastanjen političarima, reptilima, insektima, svet karikatura svih vrsta, ali i svet ideja u koje se veruje, svet neizrecivog, suprotstavljen redu uobičajenog jezika slikarstva i svakom drugom redu, svet neobičnih, smelih poruka i duboko humanističkog stava... Izrazito narativne figuracije, u dobrom odnosu sa savremenim plastičkim tendencijama, a mimo pomodnih likovnih trendova, ovaj umetnik ogromnih kapaciteta uspeo je da zauzme posebno mesto u istoriji savremene umetnosti - tamo gde nije zanemarena nova moć slike i gde se drži do proverenih, nepobitnih pikturalnih vrednosti...”, navela je Borka Božović.
Erro ne preza da uvek podvuče da je slikarstvo mogućnost izvanrednog kritičkog osvrta - zadovoljstvo da oponiraš, sreća da si sam protiv svih, laboratorija mogućeg, mesto eksperimentisanja, forma lične utopije, radost provokacije, ispit savesti, mračna priča načičkana dijalozima i simbolima, prevazilaženje ćutanja i šoka, istraživanje egzistencije.., dodala je Borka Božović u tekstu u katalogu “Umetnost kao lična utopija”.
Veliki svetski putnik stripovske, op-artističke provencijencije, koji je rođen 1932. godine na Islandu, a od 1958. godine živi u Parizu, studirao je i usavršavao različite likovne tehnike na umetničkim akademijama u Rejkjaviku, Oslu, Firenci, Raveni, kao i na studijskim putovanjima po Španiji, Italiji, Nemačkoj, Francuskoj...
Izlagao je na svim kontinentima i svim najvećim likovnim smotrama, zajedno sa brojnim najvećim likovnim stvaraocima 20. veka (Dišan, Ernst, Vorhol, Đakometi, Miro, Mata, Man Ray, Botero, Breton, Sezar, Falstrom, Magrit, Dado...).
Njegovi radovi nalaze se u zbirkama velikih muzeja savremene umetnosti od Pariza do Njujorka, a o njemu je do sada napisano desetine velikih monografija i napravljeno nekoliko filmova.
Dobitnik je brojnih priznanja, među kojima i ordena Viteza i Oficira za umetnost i književnost francuskog Ministarstva kulture.
Na IV Bijenalu grafike u Beogradu 1966. godine Erro je dobio nagradu MSUB, a i izlagao je u tom muzeju i u najteža vremena po Srbiju i tom prilikom takođe ostavio na poklon svoja dela.
Na izložbi u MSUB krajem 1997. godine, u vreme kada je direktor tog muzeja bio Radislav Trkulja (1993-2001), pojedini detalji na radovima Erroa, koji su prikazivali tadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića u “nezgodnim” situacijama po vlast, bili su cenzurisani, odnosno prelepljeni belim papirom. Na izložbi “Erro - političko slikarstvo” istu sudbinu doživeo je i glavni rad “Sarajevo 1996”.
Izložbu u Haosu otvoriće istoričarka umetnosti Jasmina Čubrilo, a prisutnima će se obratiti i ministar kulture Srbije Nebojša Bradić.
Erro boravi u Beogradu na predlog srpskog slikara i akademika prof. Vlade Veličkovića, koji takođe živi u Parizu, a izložba je organizovana u saradnji s Francuskim kulturnim centrom i biće otvorena do 20. novembra.
Sajt Galerije Haos je www.gallerychaos.com
Na slici: detalj rada "Political alphabet" (2008)
(SEEcult.org)