• Search form

21.04.2010 | 13:12

Erih Lesing u SKC-u

Fotografije Eriha Lesinga (Erich Lessing), jednog od najpoznatijih austrijskih fotografa i člana prestižne fotografske agencije Magnum, kao i radovi odabranih umetnika koji su na svoj način predstavili savremenu istoriju u zemljama srednje i jugoistočne Evrope posle Drugog svetskog rata, biće otvorena 4. maja u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, u prisustvu Lesinga i umetnice Tanje Ostojić.

Erih Lesing u SKC-u

Fotografije Eriha Lesinga (Erich Lessing), jednog od najpoznatijih austrijskih fotografa i člana prestižne fotografske agencije Magnum, kao i radovi odabranih umetnika koji su na svoj način predstavili savremenu istoriju u zemljama srednje i jugoistočne Evrope posle Drugog svetskog rata, biće otvorena 4. maja u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, u prisustvu Lesinga i umetnice Tanje Ostojić.

U okviru projekta Erste Fondacije “Evropa: između dokumenta i fikcije”, izložba “Fotografije Eriha Lesinga iz razdoblja Evrope posle Drugog svetskog rata” predstavlja približno 60 eksponata, odnosno 30 Lesingovih fotografija i 30-ak fotografija odabranih umetnika iz zemalja u regionu, kojima se nudi vidljivi dokaz da je Evropa živi kontinent koji se menja i evoluira, istovremeno održavajući živom svoju bogatu istoriju.

Naglasak izložbe je na fotografijama koje je Lesing napravio 1950-ih godina, u zemljama srednje i jugoistočne Evrope, istovremeno istražujući promene koje su se dogodile na tom geografskom području u dekadama koje slede, iz vizure savremenih umetnika (Tanja Ostojić, Ana Artaker, Manfred Vilman, Boris Misirkov i Georgi Bogdanov, Ana Fabricijus, Martin Kolar, Elizabeta Jablonska, Šejla Kamerić, Ivana Keser, Eržen Školjoli, Žaneta Vangeli, Florin Tudor i Mona Vatamanu, Ilija Šoškić i Irwin).

Erste Fondacija prvi put predstavlja u Srbiji tu izložbu, kao deo projekta koji je osmišljen u cilju predstavljanja prošlosti i budućnosti Evrope na način koji podstiče dalje razmišljanje o budućnosti.

Prema navodima Erste Fondcije, projektom “Evropa: između dokumenta i fikcije” sintetizovana su sva tri njen programska aspekta: socijalne inkluzije i transformacije, kulturne različitosti i procesa evropskih integracija.

Izložbu će otvoriti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i austrijski ambasador u Beogradu Clemens Koja, a povodom tog projekta, 5. maja u Velikoj sali SKC-a biće održana javna tribina koju će moderirati Stevan Vuković, urednik likovnog programa SKC-a.

Učestvovaće Lesing, Tanja Ostojić, kustos MSU Beograd Zoran Erić i profesori Branimir Karanović sa Odseka za fotografiju Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, Milan Aleksić sa Nove akademije umetnosti u Beogradu i Đorđe Odanović sa Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Lesing je rođen u Beču 1923. godine, gde i sada živi.

Sina zubara i koncertne pijanistkinje Hitlerova okupacija Austrije primorala je da pre završetka srednje škole, 1939. godine, emigrira u Izrael (tadašnja Palestina, pod britanskim mandatom). Njegova majka je ostala u Beču, a potom deportovana u Aušvic, gde je i umrla.

Lesing je pohađao Tehnički koledž Haifa pre nego što se zaposlio u kibucu (poljoprivrednoj zadruzi), posle odsluženja vojnog roka.

Za vreme Drugog svetskog rata, Lesing je služio u Britanskoj armiji kao pilot i fotograf, a u Beč se vratio 1947. godine.

Radio je kao novinar i fotograf za agenciju Asošijeted Pres (Associated Press), kada ga je Dejvid “Čim” Sejmur, jedan od osnivača agencije Magnum, pozvao da radi za njih. Postao je punopravni član Magnuma 1955. godine.

Radio je na izveštavanju sa političkih događaja u Severnoj Africi i Evropi i izveštavao o početku komunističkog perioda u istočnoj Evropi za magazine Life, Epoca, Picture Post i Paris Match.

Njegove fotografije Mađarske revolucije iz 1956. godine predstavljaju svedočanstvo nade i euforije koje su vladale u početnim danima pobune, ali koje su ubrzo bile zamenjene bolom zbog njenog brutalnog suzbijanja.

Lesing se kasnije razočarao foto novinarstvom kao sredstvom promene.

Sredinom 1950-ih okrenuo se umetnosti, nauci i istorijskim temama.

Specijalizovao se u izradi fotografija u boji velikog formata i objavio više od 50 knjiga.

Predavao je fotografiju u Arlu, na Venecijanskom bijenalu, u Ahmedabadu, u Indiji kao stručnjak UN Organizacije za industrijski razvoj, na letnjoj Akademiji u Salcburgu i na Akademiji primenjenih umetnosti u Beču, te je postao dobitnik brojnih nagrada.

Član je Međunarodne komisije muzeja i Odbora za dokumentaciju Međunarodnog saveta muzeja, koji predstavlja informativni ogranak ove institucije.

Sajt Lesinga je www.lessing-photo.com

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r