• Search form

27.01.2019 | 15:43

Epilog (oblik rasprave)

Epilog (oblik rasprave)

Umetnici Jane Čalovski i Hristina Ivanoska predstavljaju u Muzeju savremene umetnosti u Skoplju izložbu “Epilog (oblik rasprave)” koja je završni deo njihovog trodelnog izložbenog procesa u više gradova, zasnovanog na individualnoj i zajedničkoj umetničkoj praksi.

Umetnička praksa Čalovskog i Ivanoske, međunarodno priznatih umetnika koji su predstavljali Makedoniju na Bijenalu umetnosti u Veneciji 2015. godine, kompleksna je i kontekstualna, a započeta je pre gotovo 20 godina. Čalovski i Ivanoska fokusirani su na teme i koncepte arhitekture, istorije i teorije umetnosti, kao i na političku stvarnost, kreirajući nove procese produkcije, scenarija postavki i nova znanja.

Izložba u skopskom MSU, čija je kustoskinja Branka Benčić, obuhvata instalacije, crteže, objekte, video radove i fotografije recentnih projekata (2015-2018) dvoje umetnika, uključujući novu seriju radova “9 principa Otvorene forme”, realizovanih u okviru istraživačkog projekta “Otvoreno, formirano i neizgrađeno: Muzej moderne umetnosti Oskara Hansena” (2018-).

Epilog (oblik rasprave)” završni je deo kompleksnijeg izložbenog procesa koji se razvija kroz projekat “Oblik odgovora”, formiran tako da okupi i mapira individualna, konceptualna i kolektivna interesovanja umetnika, usmerena na vlastitu umetničku produkciju, kao i na institucionalni kontekst u kojem deluju.

Prva izložba, “Prolog (oblik pitanja)”, održana na jesen 2017. godine u Apoteci u Vodnjanu, fokusirana je bila na oblike ženskog rada i emancipacije procesa rada prisvajajući tri umetničke i dirskurzivne pozicije: Otti Berger, Anette van Eyck i Simone Weil. Izložba “Dijalog (oblik odgovora)”, održana krajem 2017. i početkom 2018. godine u MSU u Zagrebu, predstavila je izbor iz recentne produkcije Čalovskog i Ivanoske, uključujući rad “Mi smo sami u ovome” koji su izložili u makedonskom paviljonu na 56. Bijenalu u Veneciji 2015. Izložba se odnosila na proces preispitivanja kritičkih dinamika umetničkog rada unutar institucionalnog (muzejskog) okvira.

Arhivski materijali, posebno marginalizovanih modernističkih fenomena od istorijskog značaja (ličnosti, objekti, teorije, koncepti) i njihova reinterpretacija kroz prostorne postavke neki su od osnovnih postulata njihove prakse.

Selekcija foto-dokumentacije na izložbi u skopskom MSU odnosi se na sve tri izložbe koje čine konceptualnu trilogiju. Bazirane na instalaciji “Mi smo sami u ovome” sa 56. Bijenala u Veneciji, izložbe su zamišljene kao vizuelni eseji kojima umetnici pozivaju publiku da doživi iskustvo istraživačkog procesa i rada, kao i prostornog dizajna koji konceptualno naglašava njihovu umetničku praksu.

Izložba “Epilog (oblik rasprave)” obuhvata dve velike instalacije, od kojih jedna sadrži njihove nove i recentne individualne i kolaborativne radove, a druga je posvećena njihovom najnovijem istraživačkom radu “9 principa Otvorene forme”, inspirisanom teorijom poljskog arhitekte, umetnika i predavača Oskara Hansena (Open Form i Linear Continues System). Kroz seriju postera, crteža, tipografskog dizajna i objekata, Čalovski i Ivanoska, kako je navedeno u katalogu, definišu principe svoje prakse na tragu Hansenovog koncepta vizuelnih društvenih alatki.

Čalovski i Ivanoska izlagali su u Konstmuseumu u Malmeu (2015), Mestnoj galeriji u Ljubljani (2016), PERA muzeju u Istanbulu (2016), Galeriji Zak│Branicka u Berlinu (2016), Salonu MSU u Beogradu (2016), Guangdong muzeju u Kini (2017), Silesian muzeju u Katovicama (2017), Zhejiang muzeju u Kini (2017)…

Izložba “Epilog (oblik rasprave)” u skopskom MSU otvorena je u novembru, a ovih dana je produžena do 15. marta.

Organizatori i producenti trodelne serije izložbi Čalovskog i Ivanoske su MSU Skoplje, Apoteka - prostor za savremenu umetnost, MSU Zagreb i udruženja Nomad iz Zagreba i Press to Exit Project Space iz Skoplja. Projekat su podržala ministarstva kulture Hrvatske i Makedonije i gradske vlasti Zagreba i Skoplja.

*Foto: Vase Amanito

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r