Ekološki dokumentarci 27. Palića - suština života i angažovanost
Festival evropskog filma Palić (FEF) predstaviće i u 27. izdanju od 12. do 18. septembra selekciju “Eco Dox” sa dokumentarcima posvećenim temama izazova očuvanja životne sredine, koje je i ovoga puta odabrao Igor Toholj.
Toholj je za program “Eco Dox” 27. Palića odabrao osam dokumentaraca, među kojima se izdvajaju filmovi nastali ženskim rukopisom, sa mnogo poštovanja prema esenciji ovozemaljskog života u svom čistom pojavnom obliku. “Upravo rediteljke filmova ‘Kiruna, potpuno novi svet’, ‘Kad je paradajz upoznao Vagnera’ i ‘A sad se spušta veče’, pokazuju da kroz vizuelni rafinman, pravilan tretman i empatiju čak i obični ljudi iz naroda postaju veći od surovog života u kome su često samo statisti bez apriori značajne uloge”, naveo je Toholj povodom selekcije, dodajući da se, sa druge strane, reditelji “izdvajaju angažovanošću i otkrivanjem istine u tretmanu kako globalnih, tako i naizgled lokalnih tema u aktuelnom ekološkom dokumentarizmu”.
“Njihovo polje interesovanja se prostire od dramatičnog apela za spas planete, posvete nepatvorenoj lepoti prirode i njene održivosti do ukazivanja na ugrožene životinjske i biljne vrste, na zemji i pod vodom. I sve je to zaodenuto u ruho autorstva i kreativnog dokumentarizma”, naveo je Toholj.
Kad je paradajz upoznao Vagnera
Film “A sad se spušta veče” Maje Novaković prikazuje gorko-slatki život dve starice koje žive izolovano u brdima istočne Bosne, a priroda je entitet sa kojim one pričaju, kojeg slušaju i poštuju.
Češka autorka Greta Stocklassa režirala je film “Kiruna, potpuno novi svet”, koji predstavlja portret istovremeno i utopijskog i distopijskog grada, ali i beskopromisnu refleksiju današnjeg društva. Ostvarenje “Kad je paradajz upoznao Vagnera” grčke rediteljke Marianne Economou je gorko-slatka priča o dvojici nesvakidašnjih Grka koji prkose industrijskoj poljoprivredi uzgajanjem organskog paradajza uz zvuke Vagnerove muzike.
Na programu su i filmovi “Tritonov vrt” Dragana Stojmenovića, “66 metara – podizanje nivoa mora” nemačkog reditelja Alexandera Lahla, “Vukovi na granicama” češkog reditelja Martina Pava, nemačko-austrijska produkcija “Sem lepote” reditelja Erwina Wagenhofera, te “Sada” koji potpisuje nemački autor Jim Rakete.
Filmovi u programu “Eco Doxs” biće na repertoaru Art bioskopa “Lifka” u Subotici od 13. do 18. septembra svakog dana u 16 časova.
Festival se održava i u bioskopu “EuroCinema” u Subotici, kao i bioskopu “Abazija” na Paliću, a publici će biti predstavljeno više od sto filmova iz svih krajeva Evrope, raspoređenih u 15 selekcija i programskih celina.
Dobitnica nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji u kategoriji inostranih stvaralaca je mađarska rediteljka Ildiko Enjedi, koja je za svoj poslednji film “O telu i duši” dobila Zlatnog medveda na Berlinalu. Nagradu “Lifka” 27. Palića dobila je i domaća glumica i rediteljka Mirjana Karanović, dok je italijanska rediteljka i montažerka Sara Fgaier dobitnica nagrade “Underground spirit” za izuzetan rad na polju nezavisnog filma, kao i za jedinstven pristup filmskom jeziku i autentičnu autorsku poetiku izgrađenu van glavnih tokova industrije.
Zbog pandemije virusa korona, 27. FEF Palić imao je dva odlaganja - najpre je od tradicionalnog julskog termin pomeren za avgust, a potom za septembar.
Palićki festival podržali su i ove godine Evropska unija kroz program Kreativna evropa (Media), Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, Grad Subotica i mnogobrojni partneri i medijski partneri.
Festival će biti održan uz poštovanje svih mera Vlade Srbije i Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti Covid-19. Organizacionom timu, kako naglašava, prioritet su zdravlje i bezbednost kako publike, tako i gostiju i festivalskog tima. Zvanični protokol, sa detaljnim uputstvima o merama tokom trajanja festivala, biće donet i blagovremeno objavljen pre početka 27. Palića.
*Foto: FEF Palić (promo)
(SEEcult.org)