• Search form

15.09.2022 | 23:54

Edip kao psihološka krimi drama, Taufer prvi put u JDP-u

Edip kao psihološka krimi drama, Taufer prvi put u JDP-u

Premijera Sofoklovog "Edipa“ u režiji Vita Taufera, koji je tu antičku tragediju postavio kao psihološku krimi dramu, biće održana 17. septembra u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, a naslovnu ulogu - sina tebanskog kralja, kome su prorekli da će ubiti oca i oženiti se majkom, igra Milan Marić.

Poznati slovenački reditelj Taufer, koji prvi put radi u JDP-u, izjavio je da je hteo da postavi antičku dramu na takav način da publika može da je gleda kao nešto savremeno, nešto što nas se tiče.

"Pošto dugo nisam bio u Srbiji, nisam osećao da imam pravo da nađem neku temu koja bi se ticala direktno društveno-političke situacije ovde, pa sam počeo da razmišljam o nečem univerzalnijem", rekao je Taufer 15. septembra na konferenciji za novinare.

Na odluku da radi "Edipa" podstakao ga je slovenački prevod Sofokla koji se "savršeno čitao kao savremen".

"Bez ikakve aktuelizacije dramski deo tog teksta čitao se kao krimić. Tako sam se setio da napravimo psihološku krimi dramu", rekao je Taufer, ističući da mu je "psihološki momenat bio važniji nego politički, iako se to može razumeti i kao politička drama". "Siguran sam da je i Sofokle to imao u mislima. Interesantna je ta društvena i geopolitička situacija u vreme pred kraj atinske faze demokratije i zlatnog doba Atine sa svim filozofima, naučnim dostignućima, dramama Eshila, Sofokla, Euripida. To je kraj te demokratije, a mislim da je jedno od osnovnih pitanja danas povezano s tim – demokratija ili autoritarni režim. To su sada najbitnije dileme", istakao je Taufer.

Ipak, u prvom planu su mu bili psihološki karakteri. "Portreti živih, pravih ljudi, to je ono što sam u našem radu hteo da postignemo. Naravno, za to je potrebno imati jako dobre glumce, a ovo je fenomenalan glumački materijal", izjavio je Taufer.

Milan Marić je izjavio da je neverovatno zadovoljstvo raditi ovaj tekst, a da je proces bio uzbudljiv, kompleksan i spor.

"Kad se susretnete s nečim takvim kao što je car Edip, morate da budete jaki pažljivi, da lagano krenete da se probijate i kroz jezik i te misli, kroz masu pitanja. Izazovno je i teško, malo vas i obeshrabri u nekom trenutku, da što više odgovarate, ta se pitanja samo usložnjavaju. Ali zato je srž svega toga tako sočna i uzbudljiva. Što dalje idete, počnete da želite nova pitanja“, rekao je Marić.

"U sat i po koliko traje predstava, šta se sve desi unutar tog čoveka, koje sve spoznaje, kuda on krene, to je pravi rolerkoster. Ostao je stih i blaga distanca, ali uvlači te, kao pravi triler. Veliki je glumački izazov. Zahvalan sam svima na strpljenju i što su me pogurali“, rekao je Marić.

Kako je naveo, "Edip" je najviše rađen 1939. i 1968. godine - u jako zanimljivim trenucima za ceo svet. "Ta preispitivanja o istinama, vladarima, demokratiji, ljudima, odlukama, upitnim autoritetima. Ponavlja se Šekspirovo pravilo da je sve ciklično, da ništa ne učimo iz prošlosti“, dodao je Marić.

Nataša Ninković, koja igra Jokastu, pomenula je da se nije bavila antikom, osim na Akademiji, a da je nije posebno ni privlačila.

"Ovaj proces je sasvim drugačiji. Znala sam da neće biti kao neka staromodna metoda, ali ovo nisam očekivala. Inače, meni je Sofokle jako zanimljiv kao pisac, u smislu minimalizma, jer sa tri reči kaže mnogo, kao neki Beket. A njegovi junaci su me i plašili i privlačili. Plašili zbog dubokog mraka koji nose u sebi i velike tragedije, a privlačila me je njihova žilavost i strast prema životu", dodala je.

"Najlepše mi je bilo što je Vito prišao tome iz neke organike - em u kafani gde mi govorimo Sofokla, em smo prvo savladali stih, a onda ga razbili i išli bukvalno iz stomaka, da to budu živi ljudi. Izgledalo je na početku kao nesavladiv zadatak. Ali zahvaljujući ovoj ekipi, posvećenosti, poverenju i strpljenju, mislim da smo uspeli“, izjavila je Nataša Ninković.

Tekst su adaptirali Vesna Radovanović i Marko Manojlović, prema prevodu Miloša Đurića.

Vesna Radovanović, koja je bila i dramaturg predstave, rekla je da je adaptacija rađena u smislu jezika i diferenciranja dijalekata.

"Likovi koji pripadaju višim slojevima govore nekom vrstom nepravilnog metra, a pripadnici nižih slojeva u prozi. Tako se stvorio jezički amalgam koji odgovara načinu na koji se govori u savremenom trenutku“, izjavila je Vesna Radovanović, dodavši da je tokom proba tekst modifikovan kroz razgovore s glumcima.

U velikom ansamblu su i Srđan Timarov (Kreont), Bojan Dimitrijević (Tiresija), Aleksandar Đurica (Sveštenik), Miloš Samolov (Horovođa), Nebojša Ljubišić (Pastir), Zoran Cvijanović, Joakim Tasić, Marko Radojević, kao i apsolventi Akademije umetnosti u Beogradu.

Scenografiju je kreirao Lazar Bodroža, kostime Marija Marković Milojev, kompozitori su Robert Pešut Magnifico i Aleksander Pešut Schatz!, a za scenski govor zadužena je Ljiljana Mrkić Popović.

Direktorka JDP-a Tamara Vučković Manojlović izrazila je veliko zadovoljstvo što je čuveni reditelj Vito Taufer pristao da dođe, sa svojim saradnicima, da postavi ovaj komad.

Foto: ZD/SEEcult

"JDP nije često imao antičke drame na repertoaru, iako su ti motivi i teme bili dosta prisutni tokom istorije ovog pozorišta. Tim pre je velika stvar da na repertoaru sada imaom antičku dramu. Svaka generacija bi trebalo da ima svog Edipa“, izjavila je Tamara Vučković.

Predstava se igra na velikoj sceni "Ljuba Tadić", a prve reprize su 18. i 20. septembra.

*Foto: Nebojša Babić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r