• Search form

16.07.2022 | 01:46

Dunavski dijalozi – Kuda ide svet?

Dunavski dijalozi – Kuda ide svet?

Festival savremene umetnosti “Dunavski dijalozi” počinje 22. jula u Novom Sadu izložbom “3E: Ekologija, Etika, Estetika” u Poklon-zbirci Rajka Mamuzića – prvom u nizu postavki koje odgovaraju na pitanje i ovogodišnju temu - Quo vadis mundi?

Dosadašnje izložbe Dunavskih dijaloga bile su koncipirane tematski i usmerene ka aktuelnim pitanjima čoveka našeg doba (Umetnost u doba (ne)emocionalnosti, Umetnost u okružju globalne nesigurnosti, Upotreba čoveka, Quo vadis homo?…), pa je tako slučaj i ove godine. Svoje odgovore i viđenja složenog pitanja Kuda ide svet? dali su kroz svoja umetnička dela Happy Trash Production, Adrienn Ujhazi, Nemanja Milenković, Vesna Tokin, Radomir Knežević, Cristian Răduță, Nona Inescu i Lea Rasovszky, čiji radovi će biti izloženi na 3E.
 
Umetnici na izložbi 3E bave se temom ekološkog sistema za vreme i posle pandemije Covid-19. Pandemijska kriza je učinila vidljivim brojne probleme savremenog čoveka: mnogi su pandemiju doživeli kao metaforički i praktični odgovor prirode čoveku koji, obuhvaćen ideologijom i praksom besnog liberalnog kapitalizma, vođen filozofijom profita, na veštački način remeti uobičajen tok  prirodnog poretka. U takvim okolnostima savremena umetnost reaguje etičkim i estetskim kriterijumima, naveli su organizatori DD.

“Multidisciplinarna komunikativnost, kontekstualizacija ili medijalizacija umetničkog iskaza nas upućuju na duhovno razrešenje problema biološke ugroženosti čoveka i prirode, ali i na akcentovanje moralno-etičkog iskliznuća koje se dešava pred našim očima tokom uvodnih decenija XXI stoleća. A to uočavanje, umetničko promišljanje podiže svest o onim situacijama pred kojima je potrebno biti angažovan. Uostalom, nije li upravo u tome smisao umetnosti?”, naveo je umetnički direktor DD Sava Stepanov.

Happy Trash Production

Izložba “3E: Ekologija, Etika, Estetika”, čiji su kustosi Stepanov i Alina Şerban, biće otvorena u Galeriji likovne umetnosti Poklon-zbirke Rajka Mamuzića do 6. avgusta.

Dunavski dijalozi, u organizaciji Galerije Bel art, deo su programa Novog Sada – Evropske prestonice kulture 2022, pa će program trajati tokom celog leta, a osim izložbe 3E, obuhvata i izložbu “Small Reboots” grupe japanskih umetnika u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, serijal izložbi Izvan centra u gradovima u Vojvodini u avgustu, te Slovenija u fokusu i Novi Sad + u septembru.

Selektori za izbor učesnika četiri izložbe u sklopu celine “Izvan centra” su srpski umetnici Dejan Kaludjerović koji živi u Beču, Balint Sombati iz Budimpešte, Olja Stefanović-Triaška iz Bratislave i Milovan Destil Marković iz Berlina. Oni su u svom okruženju odabrali umetnike tamošnjih manjinskih nacionalnih zajednica ili "gastarbajtere" iz podunavskih zemalja i tako spojili različite kulture koje deluju u podunavskom regionu. 

Izložbe Izvan centra najavljene su u mestima označenim kao područje 021 - Irigu, Sremskim Karlovcima, Sremskoj Kamenici i Čereviću, što će lokalnim zajednicama doneti snažnu potvrdu njihove pripadnost svetu, jer upravo u tim mestima, pored Srba, žive i pripadnici različitih manjinskih nacionalnih zajednice.

Sajt festivala DD je danubeartfest.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav