Dunavom do budućnosti EU
Delegacija Evropske unije u Srbiji i EU Info centar fokusirali su ovogodišnje predstavljanje na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu na Dunav i potencijal te reke da doprinese saradnji i razvoju regiona, kao i predstavljanju bogatog kulturnog nasleđa Podunavlja.
Zamenik šefa Delegacije EU u Beogradu Oskar Benedikt podsetio je da je EU pre pet godina usvojila Strategiju za Dunav čiji je cilj da bolje poveže region, obezbedi zaštitu životne sredine i doprinese miru i prosperitetu.
“Dunav nas ujedinjuje, to je snaga koja nosi Evropu u budućnost”, rekao je Benedikt i dodao da može da zamisli da u ne tako dalekoj budućnosti bude moguće ploviti brodom i uzvodno i nizvodno duž celog Dunava bez pasoša.
Ističući da je Dunav najveća međunarodna reka u Evropi, koja dužinom od gotovo 3.000 kilometara povezuje desetak zemalja, Benedikt je podsetio da Dunav protiče kroz “četiri prekrasne istorijske prestonice – Beč, Bratislavu, Budimpeštu i Beograd”, te da na svom toku ima niz izuzetnih tvrđava koje su nekada građene da bi se vodili ratovi, a danas predstavljaju snažne simbole evropskog jedinstva i saradnje. Kao primer je naveo Golubačku tvrđavu, čiju obnovu pomaže EU. Istakao je i značaj Petrovaradinske tvrđave, koja je domaćin festivala Exit, čestitajući ujedno Novom Sadu izbor za Evropsku prestonicu kulture 2021. godine – prvom gradu koji je dobio tu titulu u zemlji koja je kandidat za članstvo u EU.
“Svaka čast Novi Sade, svaka čast Srbijo!”, istakao je Benedikt.
O projektima pomoći Srbiji u različitim oblastima, koje finansira EU, govorio je i direktor Austrijske razvojne agencije u Srbiji Klaur Kaper, koji je posebno istakao značaj projekata u vezi sa Dunavom čiji tok kroz Srbiju predstavlja nit koja povezuje Zapad i Istok.
Ističući veliki turistički potencijal Dunava, Kaper je posebno pomenuo u tom kontekstu Veliko Gradište i okolinu, kao i nedavno otvorenu Golubačku tvrđavu koja će, kako je ocenio, postati najposećenija turistička atrakcija u Srbiji.
Delegacija EU u Srbiji i EU Info centar petu godinu zaredom učestvuju na Sajmu knjiga, a na otvaranju štanda, čiji je moto “Dunav u knjigama – pravo evropsko putovanje”, svečano je uručen i prvi sertifikat o donaciji 50 knjiga o EU i procesu evropskih integracija koji je dobila Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković”.
Direktor UBSM Aleksandar Jerkov, kome je Benedikt uručio sertifikat o donaciji EU, rekao je da bi podizanje granica sa reka i kopna značilo jos veću slobodu u Evropi.
“Bilo bi divno putovati Dunavom i nikada pritom ne menjati lična dokumenta”, rekao je Jerkov.
Iste poklone dobiće narednih meseci još četiri akademske institucije - univerzitetske biblioteke u Kragujevcu i Nišu, te biblioteke Fakulteta političkih nauka u Beogradu i Matice srpske u Novom Sadu. Donacije knjiga o EU deo su projekta “Euteka – EU u vašoj biblioteci”, čiji je cilj da biblioteke širom Srbije obogate fondove publikacijama koje će doprineti informisanju građana o EU.
Raznovrstan program na EU štandu počeo je razgovorom književnika Aleksandra Gatalice, Nenada Novaka Stefanovića i Vase Pavkovića o Dunavu kao “okeanu u srcu Evrope”, a biće nastavljen 25. oktobra predstavljanjem nekih od uspešno sprovedenih projekata koje je EU finansirala u Srbiji u cilju socio-ekonomskog razvoja Podunavlja.
O pomoći EU Srbiji, kao i mogućnostima za finansiranje projekata biće reči i 26. oktobra, između ostalog i o podršci EU civilnom društvu, sektoru kulture, privrednicima i naučnoj zajednici.
Povodom 15 godina saradnje EU i Srbije, prva panel diskusija, koju će moderirati novinarka Ljubica Gojgić, posvećena je podršci EU civilnom društvu u Srbiji, a u razgovoru će učestvovati program menadžer u Delegaciji EU u Srbiji Svetlana Đukić, programski direktor Transparentnosti Srbije Nemanja Nenadić, direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević, programski menadžer NVO Atina Jelena Hrnjak i v.d. direktor Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom Žarko Stepanović.
Sledi panel diskusija na temu “Može li kultura u Srbiji bez Evrope”, koju će moderirati urednica portala SEEcult.org Vesna Milosavljević, a učestvovaće savetnica za komunikacije u Delegaciji EU u Srbiji Nadežda Dramićanin, Nina Mihaljinac iz Deska Kreativna Evropa Srbija, direktor Filmskog centra Srbije Boban Jevtić, Lola Joksimović iz ekspertskog Tima Evropa Srbija, potpredsednica Foruma za kulturu Evropskog pokreta u Srbiji Milena Stefanović i direktorka Kolarčeve zadužbine Jasna Dimitrijević.
Posebno će biti reči i o programima za podršku privrednicima i naučnoj zajednici, a u prezentaciji programima COSME i Horizon 2020 učestvovaće viša savetnica Centra za EU integracije Privredne i industrijske komore Srbije Jovana Stanojević i nacionalni koordinator programa COSME za Srbiju pri Ministarstvu privrede Milica Zatezalo.
Program 27. oktobra posvećen je mladima - autorka popularne dečje knjige “Leto kada sam naučila da letim” Jasminka Petrović razgovaraće sa đacima, dok će se srednjoškolci upoznati sa EU kroz “Evropski dnevnik” i mobilnu aplikaciju “Evropa za poneti”. Studenti će moći da saznaju više o “Mitovima o EU”, ali i o mogućnostima za stipendije i razmenu kroz program Evropske unije Erasmus plus.
Neke od publikacija EU biće predstavljene na štandu 28. oktobra: brošura “Rastemo zajedno2 – najuspešniji projekti koje EU finansira u Srbiji” i “Agenda povezivanja – sufinansiranje investicionih projekata na Zapadnom Balkanu”, dok će o EU projektima digitalizacije knjiga govoriti predstavnici Narodne biblioteke Srbije i UBSM.
Ovogodišnja dobitnica Evropske nagrade za književnost Tanja Stefanović-Stupar predstaviće 29. oktobra nagrađenu knjigu “Satovi u majčinoj sobi”.
Posetiocima će svakodnevno biti dostupne publikacije, uz interaktivni kviz o poznavanju Evrope i mogućnost da putem interneta naruče besplatne publikacije o EU.
61. Međunarodni sajam knjiga u Beogradu predstavlja od 23. do 30. oktobra više od 450 domaćih i stranih izlagača, a uz pisce iz Srbije i Irana, zemlje-počasnog gosta, najavljeni su i brojni autori na štandovima izdavača, kao što su Zahar Prilepin, Aleksandar Mekol Smit i Rumjana Ebert.
Pregled aktivnosti EU na Sajmu knjiga moguće je naći na sajtu EU info centra, kao i u PRILOGU
(SEEcult.org)