Državni službenici u Narodnom pozorištu
Svetska premijera drame “Državni službenici” Ronalda Harvuda, u režiji Đurđe Tešić, biće održana 4. novembra na Sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu, a posle “Majstora” početkom 90-ih, s Branislavom Cigom Jerinićem u glavnoj ulozi, to je drugi Harvudov komad u tom teatru. Harvud neće prisustvovati premijeri iz zdravstvenih razloga, ali ga u Narodnom pozorištu, kako je rekao 2. novembra na konferenciji za novinare upravnik Božidar Đurović, očekuju uskoro.
Svetska premijera drame “Državni službenici” Ronalda Harvuda, u režiji Đurđe Tešić, biće održana 4. novembra na Sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu, a posle “Majstora” početkom 90-ih, s Branislavom Cigom Jerinićem u glavnoj ulozi, to je drugi Harvudov komad u tom teatru.
Harvud neće prisustvovati premijeri iz zdravstvenih razloga, ali ga u Narodnom pozorištu, kako je rekao 2. novembra na konferenciji za novinare upravnik Božidar Đurović, očekuju uskoro.
Đurović je rekao da veruje da će “Državni službenici” biti jedna vrsta ponovnog traženja profila Scene “Raša Plaović”.
U predstavi igraju Vanja Ejdus, Lidija Pletl, Vuk Kostić, Ljubivoje Tadić, Bojan Krivokapić, Tihomir Stanić i Boris Komnenić u alternaciji, Nebojša Kundačina i Miodrag Krivokapić.
Komad “Državni službenici”, čija se radnja dešava u Engleskoj 1936. godine, govori o etičkoj dilemi pojedinca.
Prema rečima Đurđe Tešić, kojoj je to treća režija u Narodnom pozorištu, glavni junak je državni službenik Rejf Vigrem, izuzetno častan i savestan, koji dobija informacije koje ga suočavaju sa činjenicom da tadašnja engleska vlada, na čelu sa premijerom Nevilom Čembrelenom, laže britanski narod.
Kao savestan čovek, on oseća potrebu da upozori narod i spreči katastrofu. Na tom putu, kao prepreka, stoje mu mehanizmi vlasti, odnosno činjenica da vlada, kao jedini i glavni interes, ima opstanak na vlasti. Vigrem odlučuje da kaže istinu, ali je za nju, nažalost, platio i adekvatnu cenu, navela je Đurđa Tešić, napominjući da nije reč o dokumentarnoj drami, iako na prvi pogled tako izgleda, već o egzistencijalističkom trileru.
“Pisac je želeo da nas podseti i opomene na nešto što danas apsolutno nije zanimljiva roba na tržištu, a to je etika. Ono što je univerzalno u ovoj drami jesu čovek i njegov izbor”, rekla je Đurđa Tešić, za koju je direktorka Drame Narodnog pozorišta Ivana Dimić kazala da je povereni zadatak uradila vrlo ozbiljno, profesionalno i darovito.
Prema rečima Đurđe Tešić, Harvud tim komadom, koji je objavio prošle godine, želi zapravo da kaže da je razum bez savesti apsolutno jalov, a civilazicija, koja se bazira na razumu bez savesti - kalkulantska, isprazna i nihilistička.
Dramaturg Željko Hubač naveo je da ga je jedna rečenica opsedala od prvog čitanja Harvudovog teksta, a to je da je savest jedini pravi čovekov posed.
“Mera u kojoj smo mi transformisali naš odnos prema savesti, moralu i istini je, otprilike, mera našeg propadanja. Generalno, ne vidim da je ovaj komad, kao i svet u kojem se nalazimo, optimističan”, rekao je Hubač.
Miodrag Krivokapić je ukazao da komad, osim što se bavi moralnim pitanjima, veoma vešto govori, nešto slično kao i kod Šekspira, kako funkcionišu mehanizmi vlasti i koliko ti sistemi, ponekad mogu da budu zastrašujući.
Sajt Narodnog pozorišta je www.narodnopozoriste.rs
(SEEcult.org)