• Search form

11.06.2013 | 11:50

Društvo apsurda

Društvo apsurda

Mogućnost angažovanja nauke i tehnologije u različitim socio-političkim kontekstima protiv uticaja autoritarnih sistema vrednosti tema je jednovečernje izložbe Stevana Kojića 14. juna u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu.

Taj umetnički koncept Kojića, kako je navedeno u najavi, usmeren je ka analizi relacija - društvo > tehnologija > pojedinac > tehnologija > društvo, kao specifičnog zatvorenog apsurdnog sistema, koncipiranog sa ciljem da kontroliše društvene slobode i prava pojedinaca.

Posmatrajući porast stroge kontrole tehnoloških interfejsa kao primarnih kanala za interakciju pojedinca i društva, nameću se problemi koji se tiču vrste i kompleksnosti novonastalih odnosa. Neki od problema su: konstantno “bombardovanje” pojedinaca neprihvatljivim informacijama putem tehnologije, stvaranje tehnoloških pomagala kao zatvorenih sistema koje je nemoguće menjati (poboljšavati ili pogoršavati), korišćenje user friendly pojednostavljenog dizajna kompjuterskih i tehnoloških interfejsa koji dopuštaju stvaranje tehnološki potpuno nepismene armije potrošača podložnih manipulaciji i protok mnoštva iznuđenih informacija od strane pojedinca prema društvu koje omogućavaju bolje nadziranje i kontrolu samih pojedinaca.

Koristeći umetnost, nauku i tehniku, Kojić konstruiše instalaciju sastavljenu od različitih segmenata povezanih u sistem “apsurdne laboratorije”, u kojoj se ispituju savremeni kompjuterski i tehnološki interfejsi, mogućnost promene njihovih sistema i povezanost sa aktuelnim društveno-političkim kontekstom autorovog okruženja. Na taj način transformiše galerijski prostor u mesto u kojem se odvijaju različiti procesi u kojima publika, u pojedinim slučajevima, može da učestvuje.

Posredno, ti eksperimenti ukazuju na to kako elektronski mediji prenose informacije i kreiraju svet oko nas, kao i koje su mogućnosti u borbi pojedinaca za promenu apsurdnog sistema.

Stevan Kojić, rođen 1973. godine u Kikindi, diplomirao je i magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Docent je na katedri za Nove likovne medije Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Izlagao je i učestovao na stručnim simpozijumima i radionicama u: Japanu, Južnoj Koreji, Kanadi, USA, Nemačkoj, Austriji, Francuskoj, Italiji, Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji.

Njegova osnovna interesovanja se kreću u polju istraživanja interrelacija metnosti, društva, nauke i tehnologije kroz odnose: privatno/javno, low-tech/hi-tech, biologija/tehnologija, ekologija/ekonomija itd.

Izložba u Magacinu organizovana je u saradnji sa ProArtOrg i Domom omladine Beograda.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r