Dramsko (samo)obrazovanje
Umetničko udruženje Bazaart, u saradnji s partnerima iz Beograda i Zagreba, organizuje od 18. do 20. juna drugu nacionalnu konferenciju o drami i obrazovanju, koja će okupiti nastavnike, umetnike, omladinske i socijalne radnike i sve druge koji primenjuju dramu u obrazovanju i vaspitanju dece i mladih, a počeće u Tašmajdanskom parku revijom kreativnog dramskog stvaralaštva dece i mladih.
Za program “Pozorišta u parku”, pod sloganom “Deca i mladi za decu i mlade”, odabrano je devet predstava iz Srbije, uz jednu iz Čakovca u Hrvatskoj, a posetioci će moći da ih vide 18. juna od 17 do 20.30 sati.
Dolazak su, prema navodima organizatora, najavila i deca iz marginalizovanih i osetljivih grupa: romskih vrtića, svratišta i nekih od dnevnih boravaka za decu s razvojnim poteškoćama. Za dobro raspoloženje između predstava pobrinuće se glumica Gordana Tasić, koja je posvećena radu sa decom.
“Pozorište u parku” otvara drugu nacionalnu konferenciju sa međunarodnim učešćem, koju Bazaart organizuje u saradnji sa Dečjim kulturnim centrom Beograda, Malim pozorištem “Duško Radović”, Centrom za dramu u edukaciji i umetnosti (CEDEUM) i Učiteljskim fakultetom Univerziteta u Zagrebu.
Konferencija “Dramsko obrazovanje i samoobrazovanje - Kako do dramskih pedagoških kompetencija” obuhvata plenum i panel diskusije sa stručnjacima iz Srbije i gostima iz Hrvatske, Poljske i Slovenije, a učesnici će moći da obiđu i Bazar kreativnih ideja i postignuća, učestvuju u nekoj od dvadesetak radionica, odgledaju četiri predstave i razgovaraju uz kafu sa Zijahom Sokolovićem.
Plenum diskusije posvećene su temama o potrebi za profesionalizacijom dramske pedagogije i profesijom dramskog pedagoga, kao i za stručnim usavršavanjem i unapređenjem dramskih pedagoških kompetencija.
Uvodno izlaganje na prvoj pnemum diskusiji daće docent dr Iva Gruić sa Učiteljskog fakulteta u Zagrebu (Kako određujemo oblast dramske pedagogije i profesiju dramskog pedagoga), a biće reči i o mogućnostima profesionalnog rada u oblasti dramske pedagogije, kao i o svetskim praksama na primeru Velike Britanije, Poljske i članica IDEA-e, te regionalnim i domaćim.
Posebna pažnja biće povećena usavršavanju i unapređenju dramskih pedagoških kompetencija, što je tema drugog panela, a biće predstavljene aktivnosti Centra za dramski odgoj iz Motara, Zagrebačkog kazališta mladih i Teatra Tirena, Centra za pozorišta istraživanja u Novom Sadu, te neformalni oblici dramskog obrazovanja i otvoreni procesi učenja. Biće reči i o perspektivi nastavnika, odnosno horizontalnoj saradnji i samoobrazovanju.
Moderatori plenum diskusija su: Marina Petković Liker sa Akademija dramske umetnosti u Zagrebu, Milan Mađarev iz VŠSSOV Kikinda, Vesna Bogunović iz Bitef teatra i Mina Sablić i Sunčica Milosavljević iz Bazaarta.
Panel diskusije posvećene su dramskoj pedagogiji na fakultetima i akademijama za obrazovanje dramskih umetnika, kao i na visokim školama za obrazovna zanimanja.
Konferencija je akreditovana kao stručni skup kod Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja ZUOV i ima podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Sekretarijata za kulturu grada Beograda i poljske ambasade u Beogradu.
Najavljene su omladinske predstave "Korak" Centra za kreativno odrastanje i multikulturalnu saradnju CEKOM iz Zrenjanina, "ZOO" Dramskog studija DADA Kazališne družine Pinklec iz Čakovca, koja je proglašena za najbolju amatersku predstavu u Hrvatskoj, "San ljetne noći" srednjoškolaca iz Zaboka u Hrvatskoj, te "Kuća velikog rata" kultna Minje Bogavac i Aleksandre Jelić, u izvođenju ApsArta iz Beograda.
(SEEcult.org)