Dramatična silovitost tanga
Beogradski kvintet Beltango nastupio je 14. jula u Staroj Pazovi sa proslavljenim argentinskim kompozitorom, aranžerom i bandoneonistom Karlosom Buonom (Carlos Buono) iz Buenos Airesa, koji je posebno oduševio publiku. Po tropskoj vrućini, ali u dobro rashlađenoj dvorani Gradskog pozorišta u Staroj Pazovi, koncert je održan u okviru tradicionalne manifestacije “Pazovačko kulturno leto”, pred oko 250 posetilaca.
Beogradski kvintet Beltango nastupio je 14. jula u Staroj Pazovi sa proslavljenim argentinskim kompozitorom, aranžerom i bandoneonistom Karlosom Buonom (Carlos Buono) iz Buenos Airesa, koji je posebno oduševio publiku.
Po tropskoj vrućini, ali u dobro rashlađenoj dvorani Gradskog pozorišta u Staroj Pazovi, koncert je održan u okviru tradicionalne manifestacije “Pazovačko kulturno leto”, pred oko 250 posetilaca.
Beltango kvintet, osnovan u želji da predstavi publici svu širinu tango kulture, čine vrsni mladi muzičari: Aleksanadar Nikolić (bandoneon, harmonika), Jovan Bogosavljević (violina), Ivana Nikolić (klavir, vokal), Bogdan Pejić (električna gitara) i Ljubinko Lazić (kontrabas), inače Vojčanin, zahvaljujući kome je i održan koncert.
Prema rečima Lazića, mr tambure, stalnog člana Beogradske filharmonije i jednog od najcenjenijih konbtrabasista mlađe generacije u orkestrima Evrope, Beltango nastoji da publici, osim tradicionalnih tango numera (tango tradicional) i novog tanga (tango nuevo) Astora Pjacole, neguje i dela savremenih domaćih i stranih autora koji inspiraciju nalaze u tangu, ne libeći se pritom da naprave izlete i u druge muzičke pravce.
Beltango je prvi i jedini tango orekstar sa Balkana koji neguje i zvuk autentičnog bandoneona, instrumenta koji je neraskidivo povezan sa tangom i čija jedinstvena boja zvuka stvara neponovljiv doživljaj istinskog uživanja u muzici.
Beltango je do sada održao veliki broj koncerata u elitnim koncertnim prostorima u Beogradu, a gostovao je i u mnogim gradovima širom Srbije, kao i u inostranstvu - na internacionalnim festivalima u Grčkoj, Nemačkoj, Italiji, Mađarskoj, Sloveniji, Švedskoj, Bugarskoj, Makedoniji... Intezivno razvija i umetničke kontakte s brojnim tango umetnicima iz Argentine,Urugvaja, Japana, Francuske, Italije, Nemačke, Grčke, Mađarske, Slovenije...
Veliko priznanje odato im je pozivom Ministarstva kulture Argentine da učestvuju na najvećem tango festivalu “Buenos Aires World Tango Festival 2007” kao jedini tango orkestar iz Evrope. Ipak, najdražu pohvalu Beltango je dobio od Daniela Pjacole, sina slavnog kompozitora Astora Pjacole: “Ponosan sam što u svetu postoji grupa Beltango, koja svira muziku moga oca onako kako je treba svirati. Iskreno sam se iznenadio kada sam na mestu tako drugačijem od našeg video i čuo kako se muzika Astora Pjacole izvodi sa istim osećanjem. Očigledno, muzika moga oca je univerzalna, a to Beltango dokazuje svojim čudesnim interpretacijama”.
Nastup maestra Bunoa sa čarobnom harmonikom bandoneonom na pazovačkom koncertu Beltanga oduševljena publika doživela je kao putovanje po urbanoj duši.
Jedan švedski muzički kritičar napisao je da muzika Buona “iskazuje široku lepezu osećanja. Kreće se od nežnosti i lirizma ka dramatičnoj slovitosti tanga. Čini se da doseže do zvezda svakom notom koja proizilazi iz njegovog bandoneona”.
U skladu sa magičnom alegorijom tog krilatog bandoneoniste bio je i esejistički zapis, izgovoren, a ne pročitan, voditeljke koncertnog programa Mine Đurić, inače jednog od najboljih studenata Beogradskog univerziteta, koji bi sam po sebi bio dovoljan da se pazovačka muzička svetkovina usred vrelog leta u zanosu doživi i trajno nastani u sećanjima ushićene publike.
Branko Rakočević