• Search form

08.09.2009 | 13:40

Dragojeviću nagrada MWFF-a

Srpski reditelj Srđan Dragojević dobio je za film “Sveti Georgije ubiva aždahu” nagradu za umetnički doprinos na 33. Međunarodnom filmskom festivalu u Montrealu, na kojem je Gran pri osvojio francuski film “Korkoro” Tonija Gatlifa (Tony), a specijalno priznanje žirija dobio je kineski reditelj Vang Kvanan (Wang Quan'an) za “Weaving Girl”.

Dragojeviću nagrada MWFF-a

Srpski reditelj Srđan Dragojević dobio je za film “Sveti Georgije ubiva aždahu” nagradu za umetnički doprinos na 33. Međunarodnom filmskom festivalu u Montrealu, na kojem je Gran pri osvojio francuski film “Korkoro” Tonija Gatlifa (Tony), a specijalno priznanje žirija dobio je kineski reditelj Vang Kvanan (Wang Quan'an) za “Weaving Girl”.

U tri glavna programa 33. MWFF-a, koji je održan od 27. avgusta do 7. septembra, prikazana su tri filma iz Srbije - Dragojevićev “Sveti georgije” u glavnom takmičarskom programu (World Competition), a u svetskoj konkurenciji prvog filma (First Film World Competition) prikazan je
film “Hitna pomoć” Gorana Radovanovića, dok je u “Fokus na svetski film” prikazan debitantski “Đavolja varoš” Vladimira Paskaljevića.

Među filmovima u glavnom takmičarskom programu bio je i slovenački “09:06” Igora Šterka, dok je u “Fokusu na svetski film” prikazan i film “ “Metastaze” hrvatskog reditelja Branka Schmidta, koprodukcija Hrvatske, Srbije i Bosne.

Pobednički film 33. MWFF-a, “Korkoro” (Freedom) priča je o romskoj porodici koja putuje Francuskom u vreme Drugog svetskog rata, u društvu dečaka koji traži nove roditelje, nakon odlaska svojih bez objašnjenja. Glavni junaci suočavaju se zabranom nomadskog života i, uprkos pomoći lokalne nastavnice, završavaju u privremenom logoru. Uspevaju da se izbave i dobijaju parče zemlje, ali im nomadski duh i želja za slobodom ne daju mira...

Prema rečima Gatlifa, od početka karijere razmišljao je o snimanju filma o romskom holokaustu, posebno što mnogi ne znaju da su Romi proterivani iz Francuske i cele Evrope. Gatlif je dodao i da je važnod a svi znaju da su diskriminatorski zakoni još iz druge decenije 20. veka i kasniji koji su zabranili nomadizam na francuskoj teritoriji doveli Rome i do koncentracionih nacističkih kampova.

Poreklom iz Alžira, Gatlif se i ranije bavio romskim pitanjem, a osim igranih filmova, snimao je i dokumentarce o romskoj muzici i kulturi za francuske i evropske televizijske stanice.

Kineski film “Weaving Girl”, nagrađen specijalnim priznanjem 33. MWFF-a, govori o tekstilnoj radnici i članici fabričkog hora koji peva sovjetske revolucionarne pesme, uključujući i naslovnu. Život mlade radnice Li Li menja se kada saznaje da boluje od neizlečive bolesti, pa odlučuje da putuje i doživi sve što je još moguće do ostatka života. Posle ljubavnih drama i životnih preokreta, kao i nade u izlečenje, shvata da nikada nije jasno zapravo shvatala ni ljubav ni život.

Na 33. MWFF-u prikazan je rekordan broj filmova iz 78 zemalja - ukupno 240 igranih, uključujući čak 130 svetskih i međunarodnih premijera, kao i devet srednjemetražnih i čak 208 kratkih filmova.

Zahvaljujući digitalnim medijima, ove godine bili su brojni debitanti, a geografski, snažno je predstavljen evropski film, pa je, osim velikih zemalja i kinematografija, kao što su Francuska, Nemačka i Španija, MWFF obratio pažnju i na obećavajuće filmove iz Poljske, Rusije, Švajcarske, Danske, Turske, Slovačke, Srbije, Slovenije i Mađarske.

I azijski film, uobičajeno živ, predstavljen je brojnim ostvarenjima, posebno iz Kine, Japana, Indije, a dobro je bio zastupljen i Iran, ali i neke manje kinematografije, kao što su kazahstanska, indonežanska, filipinska i azerbejdžanska.

Međunarodnim žirijem predsedavao je renomirani iranski reditelj Džafar Panahi.

Prošle godine na MWFF-u nagradu za režiju dobio srpski reditelj Goran Marković za film “Turneja”, koji je u Montrealu imao i svetsku premijeru, a proglašen je i najboljim odlukom žirija FIPRESCI.

Sajt MWFF je www.ffm-montreal.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r