• Search form

16.06.2009 | 16:18

Donacija Loreala Filološkom

Studenti sa invaliditetom u Srbiji suočavaju se sa velikim preprekama u sticanju visokog obrazovanja, prvenstveno zbog toga što zgrade mnogih visokoobrazovnih ustanova još nisu u potpunosti prilagođene njihovim potrebama. Arhitektonske barijere, nemogućnost vizuelnog ili taktilnog načina pristupa informacijama, samo su neki od problema sa kojima se oni svakodnevno susreću, uz neosetljivost javnosti za taj deo populacije.

Donacija Loreala Filološkom

Studenti sa invaliditetom u Srbiji suočavaju se sa velikim preprekama u sticanju visokog obrazovanja, prvenstveno zbog toga što zgrade mnogih visokoobrazovnih ustanova još nisu u potpunosti prilagođene njihovim potrebama. Arhitektonske barijere, nemogućnost vizuelnog ili taktilnog načina pristupa informacijama, samo su neki od problema sa kojima se oni svakodnevno susreću, uz neosetljivost javnosti za taj deo populacije.

Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu isprednjačio je na tom polju - njegova zgrada upravo je u velikoj meri prilagođena studentima sa posebnim potrebama, zahvaljujući projektu pokrenutom u cilju doprinosa društvenoj integraciji, sticanju kvalitetnog obrazovanja i stvaranju jednakih šansi za sve.

Projekat je ostvaren u saradnji s Centrom za razvoj inkluzivnog društva - CRID i kompanijom “Loreal”, koja je povodom svog velikog jubileja - punog veka postojanja, donirala sredstva za prilagođavanje zgrade i obezbedila praksu za tri studenta sa invaliditetom u svom balkanskom ogranku.

Na dan proslave stotog rođendana “Loreala”, 4. juna, predstavljeni su i demonstrirani prvi rezultati tog projekta, a učesnici skupa ukazali su na važnost boljeg razumevanja potreba studenata sa invaliditetom, neophodnost da postanu ravnopravni članovi društva i stvaranju prijatnog okruženja za sve.

Ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić ukazao je i na obavezu svih nadleštava da se popravi položaj studenata sa invaliditetom kojih u Srbiji, prema zvaničnim podacima, ima približno 500, a suočavaju se sa tri grupe problema.

To su nepristupačne zgrade, neprilagođenost udžbenika studentima sa senzornim invaliditetom i nedovoljna osetljivost javnosti za probleme osoba sa invaliditetom, u čemu su ostvareni početni rezultati.

Filološki fakultet mogao bi da bude primer dobre prakse i čak model za celu Srbiju, uz očekivanu podršku kompanija koje pokazuju zavidan stepen društvene odgovornosti u vreme svetske ekonomske krize.

Ministarstvo rada i socijalne politike, uprkos krizi, odvojilo je 20 miliona dinara za različite delatnosti osoba sa invaliditetom.

Izvršna direktorka CRID-a Vesna Bogdanović istakla je da studije
filologije predstavljaju jednu od najpogodnijih vrsta visokog obrazovanja za osobe sa invaliditetom, zbog čega je veoma važna donacija kompanije “Loreal”, kao i podrška Filološkog fakulteta u velikom naporu da se napokon ostvari dostojanstveno studiranje osoba sa posebnim potrebama.

Vesna Bogdanović istakla je i da je razumevanje i široko prihvatanje različitosti ključna stvar za odgovorno ponašanje države, ali i za razvoj društva u celini.

Prema proceni Svetske zdravstvene organizacije, kako je navela, osobe sa invaliditetom čine deset odsto od ukupne populacije planete, što znači da ih u Srbiji ima oko 700.000, ali su gotovo nevidljive i suočene sa tradicionalnim shvatanjem da su samo pasivni primaoci socijalnih davanja, a ne aktivni učesnici društvenih zbivanja.

Prema rečima Vesne Bogdanović, niz dobrih zakona koje je donela država retko se primenjuje u praksi.

Prodekan Filološkog fakulteta za finansije prof. dr Ljiljana Marković izrazila je zadovoljstvo što je taj fakultet, u vreme kada je napunio dva veka postojanja i rada, počastvovan da prvi primi jednu takvu donaciju.

Generalna direktorka “Loreal Balkan” Brigite Streler istakla je da ta kozmetička kompanija, prilagođavanjem fakulteta i obezbeđivanjem prakse za studente sa invaliditetom - daje podršku i njihovoj integraciji u radno okruženje, a umesto velikih proslava, obeležava svoj jubilej sa 100 dobrotvornih projekata širom sveta, koja podstiču edukaciju i naučna istraživanja i poboljšavaju samopouzdanje - u želji da svet učini lepšim.

Zahvaljujući donaciji “Loreala”, postavljene su: za studente u kolicima rampe sa rukohvatima na ulazima stare i nove zgrade Filološkog fakulteta, čime je olakšan i pristup šalteru za prijavu ispita i u određenim salama, specijalne gumene trake radi lakše orijentacije pri kretanja slepih i slabovidih u novoj zgradi, induktivna petlja - aparat pomoću koga studenti sa oštećenjima sluha mogu da čuju i učestvuju u predavanjima u velikom amfiteatru “Sali heroja”.

Takođe, omogućen je pristup liftu i preuređen toalet.

Dimitrije Stefanović

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r