• Search form

18.04.2018 | 22:15

Domaći filmovi među 1001 koje moraš da vidiš...

Domaći filmovi među 1001 koje moraš da vidiš...

Novo, izmenjeno izdanje knjige “1001 film koji moraš da vidiš pre nego što umreš”, obuhvata i 15 srpskih, odnosno jugoslovenskih filmova, a prema rečima izdavača, poziva stručnu javnost i filmofile na dijalog, jer je svaka lista uslovna.

Izdavačka kuća “Filip Višnjić” objavila je 2007. godine i prvo srpsko izdanje tog atraktivnog vodiča kroz istoriju sedme umetnosti, koji je počeo da izlazi 2003. u Londonu. Sadržaj je svake godine ažuriran filmovima novije produkcije, dok klasični korpus nije menjan. U novom izdanju, međutim, “pretresen” je i taj deo, rekao je 18. aprila na promociji u Filmskom centru Srbije glavni urednik izdavačke kuće “Filip Višnjić” Dragan Jovanović, dodajući da svaki lokalni izdavač može da ubaci izbor iz svoje kinematografije.

U knjizi koja hronološki obuhvata period od 1902. do 2016. godine – od “Puta na mesecŽorža Melijesa do “MesečineBarija Dženkinsa, sada je – umesto ranijih pet, čak 15 srpskih, odnosno jugoslovenskih filmova.

To su “Kad budem mrtav i beo”, “Skupljači perja”, “Bitka na Neretvi”, “WR: Misterije organizma”, “Čuvar plaže u zimskom periodu”, “Nacionalna klasa”, “Majstori, majstori”, “Ko to tamo peva”,  “Sjećaš li se Doli Bel”, “Maratonci trče počasni krug”, “Kako je propao rokenrol”, “Andergraund”, “Lepa sela lepo gore”, “Lajanje na zvezde” i “Ničija zemlja”.

“Trudili smo se da se rukovodimo koliko toliko objektivnim parametrima. Dugo smo pravili spisak, menjali ga. Jasno je da u umetnosti nema objektivno najboljeg. I u originalnoj knjizi, čiji je urednik Stiven Džej Šnajder, kao i u prerađenom izdanju urednika Ijana Hejdna Smita, nisu samo najbolji već i neki kultni, revolucionarni, iz različitih razloga bitni filmovi”, rekao je Jovanović, koji je domaću listu sastavljao sa Igorom Blaževićem (alias Prljavi inspektor Blaža) i Aleksandrom Petrovićem (Aca Seltik - Orthodox Celts).

Aleksandar Petrović je izjavio da im je ovaj posao bio zadovoljstvo i našalio se da se spisak tokom mnogih sastanaka menjao “od čaše do čaše”.

“Različita su stanovišta sa kojih ovakvim izborima pristupaju filmski kritičari ili autori ili fanovi. To što smo pozvani Blaža i ja dodaje dozu neobičnosti i autentičnosti. Naša preporuka mogla bi da se nazove - gledalac gledaocu. Bilo je interesantno, mada ne i lako, zatim napisati kratke, a dovoljno informativne i zabavne prikaze odabranih filmova”, rekao je Aca Seltik.  

Tekstove za englesko izdanje pisalo je čak 85 autora.

Filmski kritičar Borislav Anđelić ocenio je da je “u nizu bedekera u istoriji kinematografije ovaj jedan od boljih” i dodao da poznaje oba britanska urednika.  

“Šnajder je uradio ogroman posao na početku. To je okosnica i nove knjige. Smit, takođe iskusan autor, izvršio je 20 do 30 posto izmena, neke filmove sa klasične liste su izbacili, neke ubacili. Čitava knjiga je neka vrsta provokacije. Ima tu filmova koje mi ne bismo odabrali, ali u tome je čar. Sve se menja”, rekao je Anđelić.

Kako je naveo, i na poznatoj listi “Sajt end saunda” godinama je pobeđivao “Građanin Kejn”, da bi ga lane smenila “Vrtoglavica”.  

“Svako od nas bi mogao da pravi različit izbor. Ova knjiga ima nameru da provocira razmišljanja, poziva publiku da otkrije neke naslove, a objektivno je korisna za one koji se bave filmom jer sadrži mnoštvo podataka”, istakao je Anđelić.

Glumac Rastko Janković, koji je igrao u jednom od odabranih domaćih filmova – “Lajanje na zvezde”, prisetio se anegdota sa snimanja.

“Knjigu sam tek počeo da listam. Dopada mi se što nije klasična ni uštogljena. Tu su, na primer, 'Drakula' i 'Groznica subotnje večeri'. Inspirisala me je da počnem da pravim i svoju listu”, rekao je Janković.

I prisutni na promociji imali su svoje favorite, zamerajući što u knjigu nisu ušli “Rani radovi”, “Okupacija u 26 slika”, “Bure baruta”…

Dragan Jovanović je ponovio da su imali prava na ograničen broj filmova, a da su nastojali da zastupe različite trendove i fenomene.

“Hteli smo da imamo i partizanski film, koji neko ne bi uvrstio. Ali jedan Pablo Pikaso je radio plakat za “Bitku na Neretvi”. Uzeli smo i film “Lajanje na zvezde” koji je za naše prilike bio pravi blokbaster. U originalnoj knjizi je, na primer, “Top gun”. Mi smo našu listu sastavljali u istom duhu”, objasnio je Jovanović, dodajući da je inače knjiga vizuelno ista u celom svetu.

Kako se navodi u preporuci izdavača, “1001 film koji moraš da vidiš pre nego što umreš“ slavi najrevolucionarnije, najbolje i najkultnije filmove, pokrivajući više od jednog veka čudesnog sveta kinematografije, a ovaj svojevrsni vodič/istorija/enciklopedija predstavlja sve ono što morate znati o ostvarenjima koje naprosto morate videti, bilo da je to vaš omiljeni film ili naprosto treba da odlučite šta da gledate večeras.

Na jednom mestu su najznačajniji filmovi iz svih zemalja i svih žanrova, od akcije i vesterna, preko animiranih filmova, komedija i dokumentaraca, do mjuzikala, trilera, noar filmova, kratkih filmova, romansi i SF-a. Knjiga je bogato ilustrovana od korica do korica sa 500 originalnih filmskih plakata i stotinama čudesnih fotografija, hronološki poređane odrednice omogućavaju vam da brzo dođete do filmova za koje možda niste čuli, a pored vrsno napisanih tekstova o svakom filmu, naći ćete i citate režisera i kritičara, malo poznate (i iznenađujuće!) podatke, zanimljivosti i triviju!

Bilo da vas zanimaju art filmovi ili ste samo ljubitelj filmova, bilo da ste student filmskih studija, izučavalac, kritičar, redovni posetilac bioskopa ili naprosto želite da proverite i obogatite svoje poznavanje filmske istorije, “1001 film koji moraš da vidiš pre nego što umreš” je neizostavni i najbolji vodič kroz čudesni svet kinematografije i knjiga koju naprosto svako mora posedovati, navodi se na koricama knjige.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav