• Search form

09.06.2020 | 15:15

Dobro došli na Goli otok

Dobro došli na Goli otok

Sarajevski fotograf Milomir Kovačević Strašni predstavlja se od 11. juna u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda izložbom “Dobro došli na Goli otok” koja obrađuje temu koja je, prema njegovom mišljenju, najveća tamna mrlja u istoriji Jugoslavije, partije, komunizma, socijalizma, Tita…  kao mesto stradanja i patnje hiljade nevinih ljudi.

Kovačevićeve fotografije Golog otoka, prema oceni reditelja Gorana Markovića, govore ne samo o stradanju na tom zloglasnom ostrvu posle Drugog svetskog rata, već i o današnjem nedostatku empatije.

“Fotografije Milomira Kovačevića ‘Dobro došli na Goli otok’, imaju nešto što nije ni malo ironično kao naziv ove izložbe: poziv da konačno fizički, pomoću svetlosti i senki otkrijemo nešto što je u našim glavama samo pojam o paklu. Jer, Goli otok je to – sinonim za hadske muke kojima su bili izložene hiljade stradalnika od 1948. pa do kasnih pedesetih i uvek ostao samo kao maglovita pretnja, a manje kao konkretan geografski pojam sa svojim toponimima”, naveo je Marković u tekstu povodom izložbe, koja će biti otvorena 11. juna.

Iako je i sam boravio poslom na Golom otoku, Marković je naveo da, kada pogleda Kovačevićeve vizuelne impresije, pomisli da to mesto možda nije video dobro.

“Ono je na mene delovalo kao celina, kao udarac u glavu, a fotografije Milomira Kovačevića razlažu taj skup u niz vizuelnih senzacija i izabranih prizora koje stvari osvetljavaju sasvim drugačije od onoga kako sam ih ja doživeo. Te fotografije govore zapravo o nama sada. I postavljaju pitanje: da li smo na tom ukletom ostrvu ostavili saosećanje. Jer, ništa nije tako prisutno u trenutku koji upravo živimo kao to – nedostatak empatije, odsustvo razumevanja za druge, nezainteresovanost za patnju. Ove fotografije na mene deluju kao nemo upozorenje da smo zaboravili da smo ljudi”, naveo je Marković.

Prema rečima Kovačevića, tema Golog otoka ga je oduvek intrigirala, a o njoj se u vreme Jugoslavije, u kojoj je rođen i živeo, nije pričalo. Kada je 1990. godine dobio priliku da poseti šest zatvora u Bosni i Hrvatskoj, Kovačević nije išao da vidi ljudske zveri, kriminalce i ubice, već ljude koji žive u specifičnim okolnostima sa specifičnim pravilima.

“Malo vremena posle našao sam se i proveo 1.007 dana u Sarajevu, koje je na naki način i samo postalo veliki zatvor, opet sa svojim specifičnim pravilima, i svudgde sam video ljusku patnju, rane…”, naveo je Kovačević, poznat po jedinstvenoj foto-hronici perioda rata i opsade Sarajeva, iz kojeg je otišao u Pariz 1995. godine.

“Moj egzil u Pariz, a i pojavljivanje svedočenja preživelih logoraša o životu na Golom otoku, samo je još povećavalo moju želju da jednog dana odem tamo. Da li je to tada bila samo želja za dokumentovanjem ili nešto više ni sam ne znam. I usledio je poziv moga preratnog prijatelja iz Zagreba Darka Bavoljaka da posetimo Goli otok. Sve se brzo dešavalo, Pariz, Zagreb, Rab, Lopar, brodica i 45 minuta vožnje i dođosmo na Goli otok. Izbledela oglasna tabla ‘Dobro došli na Goli otok’ je prvo što vas dočeka…  I onda počinjem obilazak Otoka… Sve je urušeno, uništeno, što od ljudi, što od prirode, vetra, kiše… Na svakom koraku vide se ili osete tragovi boravka zatvorenika. Razvaljene zgrade, pogoni za rad, nepotrebne i nejasne betonske građevine, spavaonice, igrališta, kamenolom, kino sala. Ceo Otok je povezan putevima od tucanog kamena, velike slivnike za skupljanje vode od kamenih ploča su isto radili zatvorenici. Unutar zgrada ruinirani su zidovi, metalne ploče su zarđale, pločice su potamnele, svetlost upada u mlazovima kroz razvaljne krovove. Sve je pusto i avetinjski kao iz nekog filma, nemo sve fotografišem, kako je moguće da je ovo postojalo, da je toliko ljudi stradalo, mučeno…”, naveo je Kovačević.

Milomir Kovačević Strašni (1961) počeo je da se bavi fotografijom u Univerzitetskom foto-kino klubu CEDUS u Srajevu. Od samog početka njegov opus je posvećen životu na ulicama, kao i društvenim, kulturnim i sportskim događanjima u Sarajevu, a 90-ih postaje jedan od najzapaženijih foto-hroničara rata i opsade tog grada.

Njegov opus pokriva širok spektar tema - od onih često neprimetnih u kolotečini svakodnevnice do onih koje otvaraju neke od tabu tema svog vremena, kao što su Međugorje, zatvori, buvljaci, rok koncerati, Horde zla (navijači FK Sarajeva), grafiti, pioniri, Titove fotografije po izlozima za poslednji Dan Republike…

Početkom 90-ih, Kovačević svedoči o dubokim društvenim promenama u zemlji u epohi odumiranja komunizma, prvim demokratskim izborima, stranačkim mitinzima, stvaranju novih partija, nove vlasti, mirovnim manifestacijama, a uporedo beleži i svakodnevni kulturni i sportski život grada. Od 1992. godine svakodnevno je pratio sve ono po čemu će Sarajevo tragično biti poznato u celom svetu – život opkoljenog grada iznutra. Za razliku od stranih kolega, koji su mahom vrebali da na što bizarniji način uhvate smrt, Kovačević je pokušavao da u tragičnom ratnom okruženju stvori, makar na fotografijama, nešto skladno i vizuelno čisto – beležio je život i otpor tom teškom vremenu. U tom periodu nastale su foto-serije: Tito in War, No Name, Ase leži, Ratna arhitektura

Kovačević je 1995. otišao u Pariz, gde je dočekao kraj rata u BiH. I u novoj sredini nastavio je uspešnu fotografsku i izlagačku aktivnost kroz cikluse portreta stanovnika francuskih gradova, pariskih grobalja (kao nastavak ratnih serija iz Sarajeva), uličnih igrača šaha, noćne fotografije spomenika i svega onoga što Pariz čini gradom svetlosti.

Dobitnik je mnogobrojnih priznanja za svoj rad – od nagrade za fotografiju Fondacije CCF, današnje HSBC (1998), nakon koje izlaže po celoj Francuskoj i u Međunarodnom centru za fotografiju u Njujorku, do poslednjeg proglašenja vitezom, na osnovu odluke francuskog predsednika. Između ostalog, sarajevski festival MESS dodelio mu je nagradu za doprinos očuvanju kulture sećanja.

Izložba “Dobro došli na Goli otok” biće otvorena do 30. jula u Artgetu, uporedo sa izložbom internacionalne grupe umetnika “Vreme 244’33’’ – IVA.lab” u Likovnoj i galeriji Podroom, čija je kustoskinja Slađana Petrović Varagić.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.