Dobre navike 4
Remont poziva ljubitelje savremene umetnosti u novu šetnju koju 13. decembra organizuje u svom prostoru, galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda i Galeriji FLU, u nastavku projekta “Dobre navike”.
Posvećen ljubiteljima savremene umetnosti i svima koji imaju potrebu i želju da poboljšaju kvalitet života i na kreativan način se upoznaju sa savremenim kretanjima u vizuelnoj umetnosti, projekat “Dobre navike” podrazumeva šetnje sa uvodnim predavanjem o savremenoj umetničkoj sceni i predstavljanjem tekuće izložbe u Remont galeriji, kao i posete izabranim izložbama gde goste dočekuje domaćin prostora (umetnik ili kustos).
Učesnici četvrte šetnje u okviru tog projekta imaće priliku da obiđu od 11 do 14 sati izložbe Tanje Juričan u Remontu, Saše Tkačenka u Podroomu, te Mariele Cvetić u Galeriji FLU.
U Remont galeriji u toku je izložba “Hronotop: Remont, 2014” mlade umetnice Tanje Juričan, bazirana na kulturi sećanja, odnosno memorije jednog, u ovom slučaju galerijskog prostora. Umetnica je tokom 2014. godine pratila sve programe u prostoru Remont galerije, pravila video, foto i audio dokumentaciju, stvarajući tako arhivu fizičkih i mentalnih tragova “života” jednog galerijskog prostora. Od prikupljenog materijala napravila je svojevrsnu skulpturu u formi vunenog veza, prativši rekonstrukcijama događaje koji su obeležili proteklu izlagačku godinu Remonta.
Suprotstavljajući fizički i konceptualni prostor galerije, forma rada otkriva se i nudi kao evokacija različitih nivoa vremena u reprezentativnom smislu, rezultirajući mapom nedostajućih objekata, upražnjenih mesta i odsustava. Izlažući vreme kao jedini tekst o nedostajućim sadržajima, rad provocira uloge memorisanja, mapiranja i arhiviranja, metaforički se obraćajući statusu i funkciji umetnika, umetnosti i umetničkog, pripovedačkog prostora.
U galeriji Podroom KCB-a u toku je izložba “Tkanina” (Fabric) koja predstavlja rezultate procesa istraživanja scenografije javnog prostora, koji je Saša Tkačenko započeo tokom šestonedeljnog boravka u Njujorku u ISCP-u u Njujorku, u okviru nagrade “Dimitrije Basičević Mangelos” za 2013. godinu.
Izložba artikuliše Tkačenkovo ispitivanje prostora, isprva sprovedeno kroz sekvence kratkih, noćnih video zapisa arhitekture prizora njujorških ulica, koje se razvilo u studiju, obuhvatajući više od stotinu polaroida. Tehnički ograničene mogućnosti polaroid fotografije (slaba osetljivost foto sočiva i nemogućnost kontrolisanja ishoda fotografskog procesa), uz nepovoljne uslove noćnog osvetljenja, poslužili su mu kao adekvatan okvir za tretiranje prizora i njegovo prevođenje u sliku. Kao rezultat, nastala je serija polaroid fotografija koje ukidaju prizor razapete američke zastave (jednog od dominantnih označitelja javnog prostora u ovom gradu, koji bitno uređuju njegovu pojavnost), svodeći ga na nivo destabilizovanog objekta, istovremeno istučući njegovu materijalnost.
Izložba obuhvata tri celine koje na različite načine tretiraju zastavu SAD kao objekat lišen simboličkih i ideoloških značenja.
Četvrta šetnja u okviru projekta “Dobre navike” biće završena obilaskom izložbe/instalacije Mariele Cvetić u Galeriji FLU, koja je rađena upravo za taj prostor, povodom 35-godišnjice rada Galerije FLU.
U prostoru te galerije (približno na polovini njene dužine) između dva stupca i tavanske grede – prostoru koji je identičan po dimenzijama ulaznom portalu – nalazi se instalacija od čipkanih (mašinski proizvedenih) zavesa. Portal galerije (vrata i izlog/prozor) je “transliran” i izveden-sašiven od čipke po simplifikovanom crtežu portala: on i portal od čipke postaju dvojnici. Crtež zadržava u razmeri 1:1 sve njegove glavne karakteristike – dimenzije vrata, prozora, podrumskih otvora, firangi – kako u ravni, tako i po dubini. Kroz otvorena vrata “zida od čipke” se prolazi iz jednog u drugi deo Galerije, a budući da je delimično transparentan, iz jednog prostora se vidi drugi.
Projekat povezuje spoljašnji javni prostor (ulice) i događanja u njemu i unutrašnji javni prostor (galerije). Istovremeno, ispituje i unutrašnji prostor privatne kuće Marka Stojanovića u originalnom projektu arhitekte Konstantina Jovanovića, rađenog 1889. godine – pre nego što je postala zgrada FLU, a prostor instalacije – prostor Galerije.
Za svaku šetnju u okviru projekta “Dobre navike”, ali i za individualne posete, pripremljen je štampani letak sa više informacija o izabranim izložbama i preporukama za posetu.
Budući da je broj učesnika u šetnji ograničen na 12 osoba, prijavljivanje je do 12. decembra u 14 časova na adresu remont@remont.net, ili na brojeve telefona + 381 11 32 23 406 i + 381 69 32 23 533.
*Foto: Boris Burić
(SEEcult.org)