Dobitnici nagrade T-HT@MSU
Umetnici Katarina Ivanišin Kardum, Lovro Artuković i Borko Vukosav dobitnici su ovogodišnjih otkupnih nagrada koje kompanija T-HT i Muzej savremene umetnosti (MSU) u Zagrebu dodeljuju za najbolje radove pristigle na osmi godišnji konkurs.
Prva nagrada, vredna 50.000 kuna, pripala je Katarini Ivanišin Kardum za rad “Still Landscape Series III”. Drugu nagradu (45.000 kuna) dobio je Lovro Artuković za dve slike “Ženski akt koji razmišlja” i “Drugi rad”, a treća nagrada (40.000 kuna) dodeljena je Borku Vukosavu za rad “Jezera”, saopšteno je 10. aprila na izložbi “T-HT nagrada @MSU.hr”, na kojoj su predstavljena 34 rada, odabrana među 166 pristiglih.
Kao i proteklih godina, nekoliko umetnika je pozvano da učestvuje, među kojima je i Artuković, uz Martinu Kramer i Gorana Škofića.
Stručni žiri činili su upravnica MSU Snježana Pintarić (predsednica), profesorka Akademije likovnih umetnosti u Zagrebu Leonida Kovač, multimedijalni umetnik Peter Kogler, profesor Akademije likovnih umetnosti u Minhenu, kustos Igor Španjol iz Moderne galerije u Ljubljani i kustoskinja MSU-a Leila Topić.
Katarina Ivanišin Kardum u prvonagrađenom radu “Still Landscape Series III” (2014) reaktualizuje temeljnu ideju tradicije zapadne umetnosti prema kojoj je umetnost imitacija prirode. Pritom aspekti imitacije i spoznaje, kako je naveo Španjol u obrazloženju, nisu podeljeni, nego transpozicija zapravo konstituiše racionalni model za razumevanje prirode.
Still Landscape Series III
Produkcija uključuje tehnički vidik rekonstrukcije i konstrukcije, te s tim i manipulacije. Moguća je upravo zato jer su autorki jasni glavni odnosi i koncepti. Prikrivena šuština prirode, paradoksalno, ne pripada samoj prirodi, nego je prirodna pojava tek njen učinak koji se bez većih poteškoća može dislocirati, te prenositi iz jednog medija u drugi. Umetnost Katarine Ivanišin Kardum zasnovana je na obliku spoznaje prirode koji konstruisanjem modela ostvaruje vlastitu dimenziju učenja, te čini vidljivom konstrukciju i uslovljenost same prirode u kulturnim diskursima, naveo je Španjol.
Sanja Milinović, Katarina Ivanišin Kardum, Vesna Kusin, foto: Filip Beusan
Drugonagrađeni umetnik Lovro Artuković slikama “Ženski akt koji razmišlja” (2015) i “Drugi rad” (2015), uslovno rečeno “minijaturama”, postavljenim u paradoksalni odnos istovremene prostorno-vremenske distance i kolizije, resemantizuje temeljne postulate istorije zapadnog slikarstva, fokusirajući pritom klizeće značenje pojmova realnog i realizma.
Ženski akt koji razmišlja
“Postupkom uporedivim sa sinematskim zumom i odzumom, ta dva platna na kojima se uprizoruje događaj materijalizacije značećeg tela u procesu poziranja za sliku, rasprizoruju središnji odnos - onaj što postoji između slikara i modela”, navela je Leonida Kovač, dodajući da ženski akt pritom postaje “mislećom slikom, a slikar telom stvorenim u procesu izlaganja ravnodušnosti pogleda. I baš to verodostojnim čini naslov ‘Drugi rad’”.
Snježana Pintarić, Sanja Milinović, Borko Vukosav, foto: Filip Beusan
Umetnik mlađe generacije Borko Vukosav dobio je treću nagradu za rad “Jezera” (2014) koji pripada istoimenom ciklusu koji je snimljen analognom fotografskom kamerom. Vukosav u tom serijalu, kako je navela Leila Topić, na jedinstveni način spaja dokumentarnu i režiranu fotografiju. Njegovu znatiželju privukao je fabrički kompleks za proizvodnju cigli, koji je izgrađen u 19. veku, a prestao je da radi 1995.
Jezera
“Borkova kamera snimila je predaju industrijske arhitekture ponovno u ruke prirode; šuma zastire fabričke dimnjake, a jezero prodire u nekadašnje fabričke pogone. Ipak, u ovom postapokaliptičnom pejzažu pojavljuju se likovi koji smelo gledaju u umetnikovu kameru. Prizori postindustrijskog pejzaža, napuštene fabrike, u snažnoj su suprotnosti s ljudskim likovima koji poziraju umetniku. Kamerom naglašen ‘višak’ likova u prirodi, inkongruentnost između predela, ljudi i otisaka ljudske prisutnosti, stvara izvesnu napetost, odnosno nelagodu koja nagrađenu fotografsku seriju čini otvorenom za raznovrsna tumačenja”, navela je Leila Topić.
Zbog medijske raznolikosti pristiglih radova autora svih generacija, žiri se, kako je saopšteno, primarno rukovodio kriterijumom izvrsnosti.
Otkupljeni radovi postaju deo fundusa MSU-a, odnosno Zbirke T-HTnagrada@msu.hr.
Izložba je otvorena u MSU do 12. aprila, a publika takođe ima priliku da oceni najbolji rad, pa će umetnik sa najviše glasova publike dobiti 10.000 kuna, a najsrećniji posetilac dobiće Samsung Galaxy Tab Active 4 8'' LTE.
(SEEcult.org)