• Search form

11.12.2011 | 20:30

Dobitnici Kiklopa 2011.

Dobitnici Kiklopa 2011.

Književna nagrada Kiklop za prozno delo godine u Hrvatskoj dodeljena je Ludwigu Baueru za “Zavičaj, zaborav” (Fraktura), dok je za najbolju zbirku poezije nagrađena Darija Žilić za “Pleši, Modesty, pleši” (Algoritam).

Nagrada Kiklop svečano je dodeljena na zatvaranju 17. pulskog sajma knjiga “Sa(n)jam knjige u Istri” u 13 kategorija, uključujući i nagradu za životno delo, koja je uručena Predragu Matvejeviću.

Urednikom/com godine proglašena je Irena Lukšić (Hrvatsko filološko društvo i Disput), a u konkurenciji su bili i Eugenia Ehgartner (Leykam international) i Kristijan Vujičić (Naklada Ljevak).

Najboljom debitantskom knjigom godine proglašena je “Anđeli će samo zaspatiMerite Arslani, u izdanju Naklade Ljevak, koja je izdavač i nagrađene knjige eseja “Rječnik tijela: dodiri, otpor, ženeAndree Zlatar.

Kiklop za publicističku knjigu godine pripao je Nikoli Batušiću za “Četiri godišnja doba: memoarski putopisi" (Profil multimedija).

Najboljom naučnom knjigom proglašeno je izdanje Matice hrvatske “Prošlost i budućnost 20. stoljeća: kulturološke teme epohe”, čiji je autor Viktor Žmegač.

Nagradu za slikovnicu godine dobile su Sanja Pilić i Katarina Halužan za knjigu “Maša i gosti” (Mozaik knjiga), dok je najboljom knjigom za decu i mlade proglašena “One misle da smo maleJulijane Matanović i Anke Dorić, takođe u izdanju Mozaika.

Nagrada Kiklop za knjigu stranog autora/ke dodeljena je Alice Munro za delo “Služba, družba, prošnja, ljubav, brak”, u prevodu Maje Šoljan (Naklada OceanMore). Šoljanova je i sama dobila Kiklopa za prevod te knjige.

Kiklop je dodeljen i za leksikografsko delo godine, a dobitnik je Tomislav Ladan za “Osmojezični enciklopedijski rječnik: hrvatski ili srpski, ruski, engleski njemački, francuski, talijanski, španjolski, latinski, svezak 8”, u izdanju Leksikografskog zavoda “Miroslav Krleža”.

Nagrade u 12 kategorija dodeljene su na osnovu glasova stručnog žirija, dok je Kiklop za životno delo Matvejeviću dodeljena, kao i do sada, na predlog Upravnog odbora te književne nagrade koji čine: Bruno Kragić (Leksikografski zavod Miroslav Krleža, predsednik), Seid Serdarević (Fraktura), Miroslava Vučić (Školska knjiga), Zoran Simić (V.B.Z.), Mišo Nejašmić (Jesenski i Turk), Kruno Lokotar (Algoritam) i Tea Grujić (u ime Sajma).

Odluka o dodeli nagrade Matvejeviću, istaknutom intelektualcu koji je emigrirao u Francusku i potom u Italiju na početku ratnih 90-ih, doneta je još u oktobru, kada su objavljene i nominacije u ostalim kategorijama.

Matvejević je, kako je istaknuto u obrazloženju, jedan od najistaknutijih autora u hrvatskoj kulturi druge polovine 20. veka. Dugogodišnji profesor na zagrebačkoj romanistici, a posle i na Sorboni i Sapijenci, Matvejević je od sredine 60-ih godina prošlog veka aktivno upoznavao francusku kulturnu javnost s Miroslavom Krležom, sa kojim je vodio seriju razgovora, a svoje poimanje angažmana lično je pokazao i polemikama, poput one o "Grobnici za Borisa Davidoviča" Danila Kiša, kao i mnogobrojnim protestnim pismima, uglavnom upućenim jugoslovenskim i istočnoveropskim političarima, u kojima je branio mnoge političke disidente.

Žiri je istakao i da je Matvejević sklonost ka eruditskoj prozi kulturno-istorijske tematike potvrdio i recentnijim delima, kao što su "Druga Venecija" i "Kruh naš", nakon svoje najpoznatije knjige "Mediteranski brevijar", koja je dobila niz stranih nagrada i prevedena je na desetak jezika.

Matvejević je, tradicionalno, bio zvezda poslednjeg dana pulskog sajma knjiga, povodom novog, sedmog izdanja njegovih “Razgovora sa Krležom”, objavljenih prvi put 1969.

Veče uoči dodele Kiklopa pulskoj publici predstavili su se na tradicionalnom maratonu nominovani autori, izdavači, urednici, prevodioci…

Statua nagrade Kiklop, inače, od ove godine je delo pulske keramičarke i vajarke Marine Orlić, čime je zamenjena dosadašnja bronzana statua, rad vajara i slikara Josipa Diminića.

Organizatori žele da nagradu Kiklop svakih sedam godina osveže novom vizurom skulpture, odnosno novim delom nekog od istarskih umetnika.

Ovogodišnji pulski sajam knjiga bio je posvećen problematici identiteta, a obeležio je i dva značajna jubileja - 30 godina o smrti Miroslava Krleže i 50 godina od dodele Nobelove nagrade za književnost Ivi Andriću.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav