• Search form

21.01.2021 | 12:33

Dobitnice Ohrabrenja i nagrade publike 24. FKM

Nagradu “Ohrabrenje” 24. Festivala koreografskih minijatura u Beogradu, održanog 2020. godine u onlajn formatu zbog pandemije korona virusa, dobile su razvnopravno Marija Obradović i Aleksandra Arizanović, koja je osvojila i nagradu publike.

Dobitnice Ohrabrenja i nagrade publike 24. FKM

Marija Obradović dobila je “Ohrabrenje” za minijaturu “Ever since my house burned down I see the moon more clearly”, a Aleksandra Arizanović za koreografiju “O ljubavi”, koja je dobila i najviše lajkova na društvenim mrežama FKM-a, saopstilo je 21. januara Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS), koje je 24. FKM organizovalo putem društvenih mreža.

Marija Obradović je odrasla u Beogradu, a plesno iskustvo je započela kroz rad sa plesnom trupom Perpetuum. Od 2015. godine živi i radi u Njujorku, gde nastavlja rad kao frilenser i učestvuje na raznim plesnim projektima i radionicama, kao igračica, ali i kao predavačica. Postala je 2018. godine članica Vim Vigor Dance kompanije koreografkinje Shannon Gillen.

Marija Obradović, foto: FKM

Aleksandra Arizanović rođena je u Kraljevu, a osnovne i master studije glume završila je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je i počela da se bavi plesom. Igra u pozorištima u Kraljevu, Subotici, Novom Sadu i Nišu, a kako sama ističe, namera joj je da stvara umetnost koja čini da čovek želi da živi.

Aleksandra Arizanović, foto: FKM

O nagradi “Ohrabrenje” 24. FKM odlučivalo je Umetničko veće UBUS-a u sastavu: Jelena Kajgo (pedagog savremene igre i dramaturg), Anđelija Todorović (koreografkinja), Snežana Vesković Zablaćanski (solistkinja Baleta Pozorišta na Terazijama u penziji), Sanja Ninković (solistkinja Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu i koreografkinja) i Jovan Veselinović (prvak baleta Narodnog pozorišta u Beogradu).  

Uprkos globalnoj epidemiološkoj situaciji, UBUS je bez odustajanja od kontinuteta i misije uspeo da prilagodi format 24. FKM nepovoljnim okolnostima, pa je krajem decembra 2020. godine publika imala priliku da na festivalskom YouTube kanalu premijerno pogleda takmičarski program, a početkom januara i reprizno.

Uz slogan Testiraj se na igru, i u znak podrške domaćim koreografima i izvođačima koji trpe velike posledice vanrednih okolnosti, takmičarski program bio je otvoren samo za umetnike iz Srbije, nasuprot dosadašnjem međunarodnom karakteru FKM-a. Selektovano je 11 koreografija kratkog formata koje su, umesto nadmetanja za tri glavne festivalske nagrade, nagrađene identičnim novčanim iznosom.

Priznanja za koje su imale priliku da se nadmeću bile su nagrada publike – za koreografiju sa najviše lajkova na društvenim mrežama i jedinstvena nagrada “Ohrabrenje”, koja podrazumeva podršku za realizaciju celovečernje predstave koja premijerno biva izvedena u okviru revijalnog programa narednog FKM-a.

UBUS je još jednom podsetilo i na teške okolnosti koje su zadesile izvođačke umetnosti, s obzirom da delatnost nije mogla da se obavlja, te da su sredstva na godišnjem konkursu Ministarstva kulture i informisanja smanjena za umetničku, dok je beogradski konkurs ukinut. Festival je stoga realizovan sa više od 60% umanjenim sredstvima.

Posebno ukazujući na ugrožen status i egzistenciju samostalnih umetnika i nezavisne kulturne scene, UBUS je ponovio i da baš zato poziva stvaraoce da ne odustaju od rada uprkos okolnostima, publiku da ne odustane od umetnosti, a državu da ne odustaje od umetnika.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r