• Search form

20.11.2017 | 14:23

Dnevnik hodanja

Dnevnik hodanja

Izložba Nine Todorović “Dnevnik hodanja - Graz Sessions” biće otvorena 21. novembra u Galeriji Kolarčeve zadužbine u Beogradu, a predstavlja radove nastale tokom jednomesečnog boravka umetnice u rezidencijalnom programu u Gracu 2015. godine, tokom kojeg je redovno vodila dnevnik, dokumentovala grad putem digitalne fotografije, iscrtavala svojevrsne mape fizičkih i duhovnih šetnji, proučavala pojam vremena i bavila se ispitivanjem memorije.

Izložba je podelјena u dva dela. Prvi deo čine digitalni kolaži štampani na akvarel papiru sa jednostavnim intervencijama olovkom i bojom. Svaki rad ima tri segmenta: fotografiju grada ili detalјa, staru mapu Graca iz arhiva i crtež putanje šetnje. Tom delu pripadaju i crteži hodanja na paus papiru. Drugi deo izložbe čine glič fotografije na akvarel papiru, koje predstavlјaju stare mape grada Graca i oblasti Štajerske.

Opsednuta gublјenjem vremena i u želјi da što pre osmisli koncept za svoj rad tokom rezidencijalnog boravka u Gracu, Nina Todorović je počela da prilјežno dokumentuje svaki dan. Pored beleženja misli i utisaka u pisanoj formi, nikada nije izlazila u otkrivanje grada bez fotoaparata. Tako će se postepeno razviti kolaž u kojem su stare mape iz arhiva likovno uklapane uz digitalnu fotografiju klјučnu za taj dan šetnje. Potom će se i crteži šetnji izvedeni rukom preklopiti preko digitalne fotografije i sačinjavati neraskidivu celinu.

Dan 10

Mape su, kako je navela u tekstu povodom izložbe istoričarka umetnosti Maja Mikić Landratoške, oduvek intrigirale lјude jer su predstavlјale svojevrsnu riznicu znanja, pređenih putanja; asocirale su na neka davna, slavna vremena velikih moreplovaca i otkrića novih svetova, teritorija, kultura. Mapama su se dičili i veliki vladari, imperatori, državnici. One su oduvek služile kao putokazi, bilo da se radi o geografskim, političkim ili pak turističkim mapama. I nekako se uvek lјudi nastanjuju u tim mapama, u tim omeđenim, dvodimenzionalnim prostorima.

Dan 2

Fotografije Nine Todorović su lišene lјudske figure, a opet se njeno prisustvo oseća na svakom radu, u svakom njenom koraku i u iscrtavanju mape pređenog puta. Na radovima nema alijenacije, niti metafizičke praznine; naprotiv, prisustvo lјudi se oseća u svakom koraku, bilo u detalјu kao na neonskom znaku “Easy times” ili na grafitu “Hasta la vista” sa Arnoldom Švarcenegerom. Ali među najupečatlјivijim “sveprisutnostima” umetnice na kolažima, kako je navela Maja Mikić, jesu njeni ne uvek vidlјivi autoportreti u staklu, ogledalu, koji asociraju na Vivian Majer, američku dadilјu koja je tokom 50-ih i 60-ih godina XX veka neumorno dokumentovala život na ulicama Čikaga i čije su rolne i rolne filma posthumno otkrivene i razvijene. A onda su u toj neprocenlјivoj građi pronašli i naizgled nasumične autoportrete na izlozima radnji, na gramofonskim pločama, u retrovizoru, ogledalima. Kao i kod Vivijan Majer, i Nina Todorović koristi grad za svoju umetničku bazu.

Dan 8

Njene mape šetnji Gracom intimna su putovanja i smernice u otkrivanju same sebe. Ona svojim fotografijama, arhivskim mapama i sopstvenom putanjom stvara prisan odnos sa samim gradom i povezuje se sa urbanom sredinom. Ninino hodočašće je zapravo duhovno putovanje u kojem umetnica gradi sopstvenu arhitekturu sećanja, navela je Maja Mikić, praveći i paralelu belih mapa šetnjui Nine Todorović sa malo poznatom tzv. minimalnom serijom Huana Miroa koju čine tri rada na beloj pozadini iz 1968. godine. Na Miroovim slikama crna linija iscrtana je dijagonalno na belom platnu i blago krivuda stvarajući utisak ritmičkog ponavlјanja. Tako se ta minimalna intervencija na belom prevodi kao jedinstveni kaligrafski znak. Na sličan način se doimaju i bele mape Nine Todorović na kojima se ritam njenih koraka preslikava u apstraktni urbani pejzaž. Umetnica ostavlјa posmatraču prostor za ličnu interpretaciju.

Umetnica se već duži period bavi i glič tematikom, a kako sama kaže: “Glič/grešku sam prigrlila da bih prihvatila moć slučajnosti u životu”. Glič se provlači i kroz digitalne kolaže, ali je u potpunosti zastuplјen u drugom delu izložbe gde su predstavlјene kružne mape starog Graca i Štajerske.

“Kružni oblik, kao i same boje su namenski izbor koji asocira na starinu, na davnašnji način predstavlјanja geografskih karti. One deluju kao istorijski artefakt a opet unose neki nemir. To je efekat gliča. Mape su iskrivlјene, ponekad skoro potpuno zatamnjene. Neke deluju i kao mesečeve mene. Dok druge neodolјivo podsećaju na fotografije provučene kroz niz filtera”, navela je Maja Mikić.

Dan 23

Tokom boravka u Gracu, umetnici je omogućen pristup čuvenoj privatnoj kolekciji Karla Albrehta Kubinskog. Kako je uvid u kolekciju i naročito stare mape bio parcijalan, inspirisao ju je da svoje radove oboji tom nedovršenošću. Postavlјa se pitanje da li je za razumevanje kulture, istorije i duha grada neophodno poznavanje jezika ili se te barijere same nameću? Koliko nas sopstvena ograničenja sputavaju da razumemo istoriju nekog mesta i da ga prigrlimo očima njegovih građana? To su neka od pitanja koja su zaokuplјala umetnicu tokom rezidencije i istovremeno inspirisala da prigrli glič.

Budući da skoro svaki evropski grad krije u vitrinama antikvarnica ili nudi na sajmovima starina, buvlјacima i na ulicama stare razglednice sa arhitektonskim znamenitostima i važnim spomenicima, tako je i Nina Todorović u svojim šetnjama nailazila na ta “opšta mesta” i skuplјala ih kako u fizičkoj formi razglednica, tako i u likovnoj formi. Likovni izraz je urađen u vidu intervencija olovkom ili bojom na najčešće crno-beloj razglednici, koja prikazuje dekorativni detalј, spolјašnju i unutrašnju arhitekturu viđenih zgrada u Gracu. Razglednice se doimaju kao mali vremeplovi, koji posmatrača vraćaju kroz vreme ali i upoznaju sa novim svetom koji je umetnica otkrila. Preko razglednica i crteža, umetnica nastavlјa da razrađuje i razgrađuje svoju arhitekturu sećanja.

Dan 7

Poseban segment izložbe čini prostorna instalacija izvedena na paus papiru i smeštena u centralnom delu galerije, koja uvodi posetioca u zamršeni splet putanja hodanja. Tu se šetnje Nine Todorović preklapaju, čineći mrežu tanjih i deblјih crnih linija, koje kao da žele da pobegnu van granica bele pozadine.

“To je Ninina jedinstvena mapa grada Graca, koja nema jasne granice, koja ne poznaje ‘obojenosti’ političkog, socijalnog, urbanog aspekta jedne karte. Ninina mapa je transparentna, otvorena, oslobođena od nepotrebnih detalјa, a opet toliko životna i stvarna u svoj svojoj jednostavnosti”, navela je Maja Mikić povodom rezidencijalnog projekta Nine Todorović kojim je dokumentovan, između ostalog, i kürbiskernöl - ulјe bundevinog semena, sa kojim se na poseban način servira sladoled od vanile, a predstavlja specijalitet Štajerske i Graca. Umrežen je u virtuelnom delu Dnevnika na thedustoftimegrazsessions.wordpress.com

Dan 12

Nina Todorović, rođena 1973. godine u Beogradu, diplomirala je 1999. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku za slikarstvo, u klasi profesora Čedomira Vasića, a magistrirala je 2002, u klasi istog profesora, te doktorirala 2014. godine na FLU, pod mentorstvom prof. dr Milete Prodanovića.

Od 1995. godine aktivno izlaže, a do sada je imala 43 samostalne i učestvovala na više od 200 grupnih izložbi, kao i na brojnim likovnim kolonijama, radionicama i veb projektima u zemlji i inostranstvu (Kanada, Belgija, Mađarska, Makedonija, SAD, Slovenija, Estonija, Nemačka, Italija, Švajcarska, Rusija, Švedska, Velika Britanija, Australija, Urugvaj, Argentina, Egipat, Francuska, Austrija).

Dobitnica je više domaćih i međunarodnih nagrada, a radovi joj se nalaze u domaćim i stranim muzejima i kolekcijama.

Od 2000. gocine članica je ULUS–a sa statusom samostalnog umetnika.

Izložba “Dnevnik hodanja - Graz Sessionsbiće otvorena do 9. decembra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav