• Search form

13.07.2009 | 14:57

Diskusioni + u MIJ

Muzej istorije Jugoslavije pokreće, u okviru izložbe “Smrt u trezoru”, letnji serijal “Diskusioni +”, iniciran u nameri da se o temama relevantnim za istoriju Jugoslavije i savremenu muzeologiju razgovara “pred očima javnosti”.

Diskusioni + u MIJ

Muzej istorije Jugoslavije pokreće, u okviru izložbe “Smrt u trezoru”, letnji serijal “Diskusioni +”, iniciran u nameri da se o temama relevantnim za istoriju Jugoslavije i savremenu muzeologiju razgovara “pred očima javnosti”.

Reč je o ciklusu okruglih stolova za muzealce, konzervatore, umetnike i druge zainteresovane, a teme su u vezi sa aktuelnim potrebama muzejskih institucija u Srbiji: adekvatni depo i izlagački prostori, dostupnost dokumentacije i predmeta, odluka o statusu muzejskih eksponata koji su “nastali” poklonom (i njihovo vraćanje), stanje muzejskih fondova i njihova preventivna zaštita.

Stav tima MIJ je da je saradnja kolega, jedinstven stav o ključnim pitanjima prakse i njihov partnerski odnos neophodan, kako bi se muzeološka praksa u Srbiji sistemski unapređivala.

Prvi javni radni sastanak na temu “Smrt u trezoru. (Ne) postojanje depo prostora” biće održan 15. jula od 11 do 13 časova u “Bioskopskoj sali” MIJ u Muzeju “25. maj”.

U tri segmenta - trenutno stanje depo prostora, predlozi za prevazilaženje nastale situacije i diskusiju o opravdanosti osnivanja novih muzeja kada status starih nije rešen - razgovaraće kustosi, direktori, arhivisti, konzervatori MIJ, Istorijskog muzeja Srbije, Muzeja grada Beograda, Jevrejskog istorijskog muzeja, kao i profesori Filozofskog fakulteta, Seminara za muzeologiju i zaštitu nasleđa.

Okrugli sto “Preventivna zaštita i dostupnost muzejskih depoa” zakazan je u istom prostoru za 22. jul.

U saradnji sa Odeljenjem za preventivnu konzervaciju “Dijana” Narodnog muzeja u Beogradu i Master studijama preventivne zaštite, biće predstavljene nove tendencije u preventivnoj konzervaciji, sa akcentom na traženju balansa između zaštite zbirki i, istovremeno, njihove dostupnosti. Takođe, biće predstavljeni i međunarodni projekti u koje bi lokalni muzeji mogli da se uključe.

Budući da su zbirke MIJ nastale prevashodno od poklona koje su različiti državnici, preduzeća, ali i građani darivali Titu, a da se poslednjih godina darodavci javljaju potražujući darove nazad, treći radni sastanak, na temu “Poklonu se u zube (ne)gleda”, planiran je za 6. avgust od 11 do 13 sati, a baviće se vraćanjem poklona.

Pored toga, biće reči o statusu, stanju i smeštaju poklona koje danas dobijaju državnici i političari, pravnoj regulativi, ali i o sporovima koji se tiču vraćanja kulturne baštine zemljama iz kojih potiču.

“Arhivska građa - od stvaraoca do korisnika” tema je poslednjeg okruglog stola, koji će biti održan 20. avgusta.

Na koji način se odlučuje o čuvanju građe, uslovima korišćenja i dostupnosti? Ko procenjuje koji će se dokumenti trajno čuvati i eventualno biti dostupni? Ko propisuje standarde i vrednosti? Kako u praksi izgleda saradnja između arhiva i korisnika? Šta su konkretni problemi sa kojima se susreću obe strane?, neka su od pitanja na koja će učesnici pokušati da daju adekvatne odgovore.

Izložba MIJ “Smrt u trezoru”, otvorena je do 23. avgusta, a predstavlja ekskluzivan izbor eksponata iz trezora Ovalne zgrade na Dedinju, kojima stručnjaci tog muzeja nisu imali pristup dok je u tom zdanju živeo bivši predsednik Srbije Slobodan Milošević.

Staljinova komandantska sablja, Titov maršalski znak, antički novčići, ritualni predmet u hindu-budističkoj religiji, statueta Venere, italo-etrurski šlem, mač ilirskog plemena, sablja Stevana Knićanina, kraljevski norveški orden, statua boga Ozirisa i kamen sa Meseca, koji su u Beograd doneli 1969. godine članovi posade Apola 11, neki su od eksponata predstavljeni na izložbi “Smrt u Trezoru”.

Reč je o eksponatima koji pripadaju MIJ, a ostali su u trezoru Ovalne zgrade, koji je sve do 2003. bio nedostupan stručnjacima tog muzeja, pod izgovorom da iznad njega stanuje predsednik države.

Pri izboru eksponata za izložbu, koju su pripremili kustosi Ana Panić i Momo Cvijović, nisu primenjivani isključivo muzeološki kriterijumi - odabrani su predmeti koje su svojevremeno, za različite potrebe, potraživali od MIJ istaknuti domaći naučnici, kustosi, reditelji i pisci.

Sastavni deo izložbe čine intervjui u kojima Goran Marković, Ivan Ivanji, Dragomir Acović, Branislav Anđelković, Nenad Radić i drugi, govore o izloženim predmetima, njihovom značaju i vrednosti, iznoseći i stavove o Josipu Brozu i njegovom vremenu.

Stručna vođenja kroz izložbu “Smrt u trezoru” su svake subote u podne.

Sajt MIJ je www.mij.rs

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r