Diplomatski značaj Tijepola
Izložba dve slike italijanskog umetnika Đambatiste Tijepola svečano je otvorena 11. decembra u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu, povodom završetka šestomesečnog predsedavanja Italije Evropskoj uniji, a u znak saradnje i prijateljstva sa Srbijom i podrške na putu ka EU.
Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac rekao je na otvaranju izložbe “Tijepolo, od Udina do Beograda” da je to mali, ali značajan segment diplomatskih odnosa Srbije i Italije.
Tasovac je izložbu posvetio daljem razvoju prijateljstva Srbije i Italije i svima koji pružaju podršku Srbiji u procesu evropskih integracija.
Italijanski ambasador u Beogradu Đuzepe Manco uzvratio je toplim rečima, navodeći da je izložba Tijepolija doprinos italijanske vlade prijateljstvu sa Srbijom u godini koja je za nju istorijska po mnogo čemu. Manco je rekao i da su aktivnosti italijanske ambasade u Beogradu bile za vreme predsedavanja Italije EU u znaku podrške Srbiji u procesu evropskih integracija.
Otvaranju izložbe prisustvovali su i ministri unutrašnjih poslova i pravde Anđelino Alfano i Andrea Orlando, kao i njihove srpske kolege Nebojša Stefanović i Nikola Selaković, sa kojima će 12. decembra otvoriti Forum ministara unutrašnjih poslova i pravde “EU – Zapadni Balkan”.
Izložba je realizovana zahvaljujući inicijativi italijanske ambasade u Beogradu i Vlade Italije, kao i podsticaju i podršci Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Tijepolo je bio poslednji predstavnik tradicije italijanskog fresko slikarstva, a izložba obuhvata slike njegove “Anđeo čuvar” (1737) iz Muzeja istorije i umetnosti u Udinama i “Obučavanje Bogorodičino” (1720-1730) iz zbirke Narodnog muzeja.
Slika “Anđeo čuvar” (1737) postala je simbol manifestacije Dani Tijepola u Udinama, i jedan od simbola grada. S predstavom anđela koji bdi nad usnulim detetom, to delo poseduje sve odlike umetnikovog razvijenog stila: lagani dašak vetra koji pokreće figure, hromatsku svetlost, živost kompozicije i vazdušestost celine.
Slika “Obučavanje Bogorodičino” (1720-30) našla se u kolekciji Narodnog muzeja 1891. godine, kao deo donacije slika italijanskih umetnika koju je poklonio Bertold Lipaj.
To malo platno, koje je najverovatnije nastalo kao pripremna skica za konačnu verziju slike, poseduje sve odlike rane faze Tijepolovog slikarstva koje se prepoznaju pre svega u snažnim svetlo-tamnim kontrastima kojima je postignut dramatičan efekat. Tijepolo je oko 1726. godine napustio taj način slikanja, rasvetlivši značajno svoju paletu, razvijajući stil monumentalnog iluzionističkog slikarstva po kojem je ostao najprepoznatlјiviji.
Otvaranju izložbe, koju će najšira javnost moći da obiđe od 12. decembra, doprineli su Gudački kvartet Beogradske filharmonije i tenor Dejan Maksimović, prvak Opere Narodnog pozorišta u Beogradu.
Izložba će biti otvorena do 18. januara u Narodnom muzeju, čija će sanacija, kako je ponovio ministar Tasovac, početi 20. decembra.
“Srećan sam što mogu da kažem da na kraju kalendarske godine gradimo tradiciju optimizma za buduće godine”, rekao je ministar Tasovac, koji je sanaciju Narodnog muzeja najavio i na nedavnom otvaranju izložbe Pita Mondrijana.
(SEEcult.org)