Digitalizovana konceptuala
Izložba “Primeri nevidljive umetnosti” predstavlja izbor umetničkih dela iz Zbirke konceptualne umetnosti Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) koja su digitalizovana, a sastavni je deo regionalnog-internacionalnog projekta koji se bavi digitalizacijom arhiva i zbirki praksi konceptualne umetnosti Centralne i Jugoistočne Evrope.
Izložba “Primeri nevidljive umetnosti” predstavlja izbor umetničkih dela iz Zbirke konceptualne umetnosti Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) koja su digitalizovana, a sastavni je deo regionalnog-internacionalnog projekta koji se bavi digitalizacijom arhiva i zbirki praksi konceptualne umetnosti Centralne i Jugoistočne Evrope.
Izložba “Primeri nevidljive umetnosti” predstavlja od 22. decembra u MSUV i inovaciju u prikazivanju muzejske kolekcije u novom digitalnom okruženju, rekontekstualizujući neoavangardno nasledje u okviru onlajn arhiva i problema savremenih institucionalnih kolekcionarskih praksi i teorija.
Pored umetničkih radova, izložba obuhvata i brojnu dokumentarnu gradju u vezi sa vojvodjanskom konceptualnom i novomedijskom umetnošću onih autora/autorki koji su bazirali rad na praksi deobjektivizacije i dematerijalizacije vlastitog rada - počev od 60-ih i 70-ih godina XX veka do danas.
Pored radova članova subotičke grupe Bosch+Bosch i novosadske Kôd, na izložbi su zastupljeni i brojni autori koji su delovali izvan grupa.
Na izložbi učestvuju: Branko Andrić, Tibor Bada (Bada Dada), Slavko Bogdanović, Atila Černik, Čedomir Drča, Laslo Kerekeš, Vladimir Kopicl, Ratomir Kulić, Slavko Matković, Božidar Mandić - Porodica bistrih potoka, Radomir Mašić, Milica Mrdja, Bogdanka Poznanović, Mirko Radojičić, Laslo Salma, Zvonimir Santrač, Balint Sombati, Jaroslav Supek, Predrag Šidjanin, Slobodan Tišma - Grupa Kôd i Vujica Rešin Tucić.
Za naziv izložbe iskorišćena je sintagma “Primeri nevidljive umetnosti” kojom vlastitu konceptualnu praksu definiše novosadski umetnik Slobodan Tišma. Preuzimanjem te sintagme za naziv, izložba stavlja u fokus probleme i paradokse savremenih praksi kolekcioniranja, arhiviranja, prezentovanja i recepcije umetničkih praksi kojima je "nevidljivost" često bila zajednički imenitelj.
Projekat “Digitizing Ideas”, zasnovan na ideji saradnje, razmene znanja i arhiva, edukacije i proširenja dostupnosti dela iz zbirki i arhiva institucija, rezultiraće i jedinstvenim internet portalom sa digitalnom bazom podataka i naprednim alatima pretraživanja sadržaja.
Portal će obuhvatati vizualne i tekstualne informacije i dokumentaciju o umetničkim delima, filmovima i publikacijama iz arhiva i zbirki četiri partnerske institucije: Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb, Moderne Galerije Ljubljana, Muzeja Moderne umetnosti Varšava i MSUV.
Prezentacija tog portala, kao i rezultata projekta digitalizacije, najavljena je za 23. decembar u Kino sali MSUV, a učestvovaće Jasna Jakšić i Darko Šimičić iz Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, Andreja Hribernik i Bojana Piškur iz Moderne galerije u Ljubljani i Luka Kulić i Kristian Lukić iz MSUV.
U okviru izložbe je najavljeno i predstavljanje dvojezične monografske publikacije (na srpskom i engleskom jeziku) s tekstovima kustosa i teoretičara umetnosti, a predvidjeno je i nekoliko stručnih vodjenja kroz
izložbu.
Pokrovitelji projekta su program EU “Kultura 2007-2013”, Art Mentor fondacija iz Lucerna, Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine.
(SEEcult.org)