• Search form

11.09.2011 | 19:07

Digitalizacija baštine i e-učenje

Međunarodna naučna konferencija “Digitalizacija kulturne i naučne baštine, univerzitetski repozitorijumi i učenje na daljinu” biće održana od 30. septembra do 2. oktobra u Beogradu, a fokusiraće se na očuvanje dokumentarno-istorijske, kulturne i naučne baštine u cilju oplemenjivanja nacionalnog i globalnog pamćenja, te doprinosa razvoju demokratičnosti znanja na "otvorenom putu" oblikovanja memorije sveta koji je suočen sa izazovima obrazovanja i razvoja intelektualnih sloboda.

Digitalizacija baštine i e-učenje

Međunarodna naučna konferencija “Digitalizacija kulturne i naučne baštine, univerzitetski repozitorijumi i učenje na daljinu” biće održana od 30. septembra do 2. oktobra u Beogradu, a fokusiraće se na očuvanje dokumentarno-istorijske, kulturne i naučne baštine u cilju oplemenjivanja nacionalnog i globalnog pamćenja, te doprinosa razvoju demokratičnosti znanja na "otvorenom putu" oblikovanja memorije sveta koji je suočen sa izazovima obrazovanja i razvoja intelektualnih sloboda.

Prema navodima organizatora, Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, ključni problemi na koje nailaze naučnici, profesori, studenti, bibliotekari i drugi autori i korisnici informacija, jesu tradicionalna organizacija i poslovanje akademskih i kulturnih ustanova, kao i njihova suprotstavljenost globalizaciji informacija (kojoj doprinosi njihova digitalna forma), netipični i nestandardni oblici udruživanja u cilju kompleksnijeg informisanja, ali i ekonomski i politički uticaj na društveni status univerziteta i biblioteka i digitalizovanje informacija kao preduslov za učenje na daljinu i globalizaciju znanja.

Glavne teme konferencije su budućnost digitalizacije i sadašnjost učenja na daljinu.

Predložene teme za raspravu su digitalizacija dragocenih knjiga, periodike i nepublikovanih naučnih radova kao vidu zaštite i promocije kulturne baštine, znаčаju digitаlizаcije kulturne bаštine zа rаzvoj nаuke, kulture i nаstаve, digitаlizаcija udžbeničke literаture i formirаnje repozitorijа, open source nаučni čаsopisi, povezivаnje srodnih istrаživаčkih i visokoškolskih ustаnovа u cilju globаlizаcije i podizаnjа kvаlitetа obrаzovаnjа, kao i omogućаvаnje opšte dostupnosti nаučnih i stručnih rаdovа u predmetnim oblаstimа.

Predložene teme su i trаnspаrentnost i dostupnost nаstаvnih mаterijаlа u digitаlnoj formi, digitаlno аrhivirаnje multilingvаlnih tekstovа i sаdržаjа, procedure i principi koji obezbeđuju prаvilnu trаnsformаciju trаdicionаlnih u digitаlne kolekcije, selekcija literаture zа digitаlizаciju i brigа o njenom prаvilnom sprovođenju, kao i obrаzovаnje nаstаvnikа, bibliotekаrа i tehničkog osobljа zа obаvljаnje poslovа digаlizаcije, stаndаrdizаcija i kontrola kvаlitetа digitаlizаcije, te svetska književnost i digitalizacija.

Sadašnjost učenja na daljinu biće razmotrena, između ostalog, kroz osvrte na mogućnosti učenja na bilo kojoj lokaciji, socijalne i kulturne aspekte učenja jezika na daljinu, razvoj studijskog programa za e-learning, cloud computing, razvoju digitalne pismenosti…

Pretkonferencijiski program biće održan 29. septembra, a obuhvata nekoliko radionica na kojima će učesnici moći da razmene iskustva i steknu nova znanja.

Prof. dr Veljko Milutinović sa ETF-a održaće predavanje o profesionalnom životnom menadžmentu (Profešional Life Management - ProLifeMGMT), odnosno profesionalnom životu nakon diplomiranja sa naglaskom na efikasnosti, efektivnosti, kreativnosti i inventivnosti.

Predavanje je fokusirano na kreativnosti i inventivnosti, koristeći iskustva nekoliko dobitnika Nobelove nagrade sa kojima je autor bio angažovan na izdavanju radova.

Miloš Bajčetić sa Instituta za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu održaće radionicu “Moodle 2.1 - nova verzija, nove mogućnosti”, a polaznicima će biti otvoreni korisnički nalozi i probni kursevi na serveru sa Moodle 2.1. Praktični rad sastoji u izradi onlajn kursa u novoj verziji, postavljanju osnovnih vrsta resursa i aktivnosti (modula).

Najavljena je i radionica Tatjane Brzulović-Stanisavljević i Dragane Stolić (Bogoljub Mazić) iz Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” (UBSM) o Digitalnom repozitorijumu Univerziteta u Beogradu - PHAIDRA, odnosno njegovim karakteristikama, učitavanju objekata i zaštiti autorskih prava. Rаdionicа je nаmenjenа polаznicimа koji žele dа vide kаko se pohrаnjuju digitаlni objekti i kаko se njimа može uprаvljаti.

Snežana Marković i Vladan Mladenović održaće radionicu o kreativnosti i inovativnosti uz upotrebu tehnologije, sa fokusom na “elektronsko učenje”. Sa učesnicima će biti urađen primer kako jednu nastavnu temu obraditi uz upotrebu raznovrsnih programa i veb 2.0 alata, a zatim podeliti rezultate i “otkrića” sa celom grupom.

Nataša Dakić, Aleksandra Trtovac i Jelena Andonovski iz UBSM održaće radionicu “Savremeni metodi primene metapodataka u naučnim bibliotekama: ESE i Yahoo! Pipes”, namenjenu polаznicimа koji su zаinteresovаni zа primenu metаpodаtаkа u nаučnim bibliotekаmа. U prvom delu rаdionice biće predstаvljen model ESE (Europeana Semantic Elements), a u drugom delu novа internet аplikаcijа Yahoo!Pipes, kojа se koristi zа аgregаciju rаzličitih veb strаnа, informаcijа i servisа.

Emilija Radibratović održaće predavanje o omogućavanju onlajn dostupnosti naučnih i stručnih radova u predmetnim oblastima, a Danijela Ljubojević (doktorant Filološkog fakulteta) o alatima za vršnjačko učenje i ocenjivanje.

Posebna radionica, koju će održati pravna savetnica Nevenka Antić, posvećena je licenci Creative Commons, odnosno digitalizaciji autorskog prava.

U okviru predprograma konferencije najavljen je i okrugli sto o kompetenciji nastavnika za rad u onlajn okruženju.

Sajt konferencije je http://digitalheritage.fil.bg.ac.rs

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r