Diaspora vs. Facebook
Nova društvena mreža Diaspora, najavljena optimistički kao alternativa Fejsbuku, biće pokrenuta 15. septembra u SAD, a autori su je opisali kao onlajn mrežu svesnu potrebe privatnosti, koju će biti moguće lično i kontrolisati. Reč je o projektu koji su razvila četiri američka studenta, prikupivši 200.000 dolara, a pokrenuće ga u otvorenoj formi, što znači da će biti dostupan kod koji će biti moguće modifikovati. Autorski tim je celo leto, kako je naveo na svom blogu, proveo radeći na stvaranju jasnog i kontekstualnog načina širenja sadržaja.
Nova društvena mreža Diaspora, najavljena optimistički kao alternativa Fejsbuku, biće pokrenuta 15. septembra u SAD, a autori su je opisali kao onlajn mrežu svesnu potrebe privatnosti, koju će biti moguće lično i kontrolisati.
Reč je o projektu koji su razvila četiri američka studenta, prikupivši 200.000 dolara, a pokrenuće ga u otvorenoj formi, što znači da će biti dostupan kod koji će biti moguće modifikovati.
Autorski tim je celo leto, kako je naveo na svom blogu, proveo radeći na stvaranju jasnog i kontekstualnog načina širenja sadržaja.
Prema njihovim rečima, korisnici će sami moći da odluče koji će sadržaji biti dostupni drugima.
Trojica mladih programera i matematičar iz Njujorka dobili su ideju za Diasporu početkom ove godine, kada je Fejsbuk oštro kritikovan u javnosti zbog pitanja privatnosti.
Sredstva za projekat počeli su da prikupljaju preko sajta Kickstarter, a cilj im je bio da prikupe 10.000 dolara - koliko su smatrali da će im biti dovoljno da izgrade mrežu.
Na kraju su prikupili 200.642 dolara od gotovo 6.500 ljudi.
I osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg (Mark Zuckerberg) bio je navodno jedan od donatora.
Uprkos optimizmu njujorških studenata, mnogi veruju da će biti teško da doskoče Fejksbuku, koji ima oko 500 miliona korisnika i čija se vrednost trenutno procenjuje na 33 milijarde dolara.
Blog autora Diaspore je www.joindiaspora.com
(SEEcult.org)