• Search form

07.02.2010 | 10:34

DeStil na izložbi u Kumamotu

DeStil na izložbi u Kumamotu

Muzej savremene umetnosti u Kumamotu (CAMK) priredio je izložbu radova koje je otkupio od 2005. godine, među kojima su i “Karminke” (Lipstick Portraits) beogradsko-berlinskog umetnika Milovana DeStil Markovića - portreti svetski poznatih žena rađeni karminom na plišu, koji predstavljaju u različitim nijansama njihove karaktere.

Osim Markovićevih, izložba “Merry-Go-Round - twinkling and twilight” obuhvata radove dvadesetak japanskih umetnika, među kojima je i Miva Janagi (Miwa Yanagi), koja je predstavljala Japan na 53. Bijenalu u Veneciji.

Izložba “Merry-Go-Round - twinkling and twilight”, otvorena sredinom decembra, treća je postavka CAMK-a u poslednje četiri godine kojom taj muzej predstavlja otkupljene radove umetnika iz svoje kolekcije.

Među umetnicima koji učestvuju su i Yayoi Kusama, Norio Sakata, Hiroshi Senjyu, Kazuyuki Takishita, Koki Tanaka, Yasukazu Tabuchi, Ayako Tsuji, Chinami Nakajima, Natsuyuki Nakanishi, Takeshi Honda, Nobuaki Maeda, Jun Nguyen-Hatsushiba, Masaki Miyai, Hisaharu Motoda, Yasumasa Morimura, Kamehachi Yasumoto i Tadanori Yokoo.

Marković je, inače, učestvovao po pozivu i na izložbi “Attitude 2002” kojom je CAMK i otvoren.

Njegove “Karminke” pripadaju ciklusu “Transfigurativnih radova” kojima istražuje mogućnosti, izazove i granice vizuelne reprezentacije uopšte, problematizujući i njenu upotrebu u svrhe ideološke propagande ili tržišnih interesa.

Deo “Transfigurativnih radova” fokusiran je na ljudsko lice, uključujući serijal “Homeless” (Beskućnici), koji je realizovao u Berlinu, Beogradu i Tokiju, kao i projekte “Selfshaves” i “Lipstick Portraits” (Karminke).

Osim portreta svetski poznatih žena (Hillary Clinton, Vivienne Westwood, Madonna, Catherine Deneuve, Aung San Suu Kyi, Jessye Norman...), Marković je u okviru serijala “Karminke” predstavio na isti način i portrete lokalnih žena iz Srbije iz različitih socijalno-političkih struktura koje za njega i sredinu imaju određenu važnost. Te radove bilo je moguće videti i na izložbi u Galeriji “Zvono” u Beogradu 2003. godine, kada je na Palati Albanija bio predstavljen i portret beogradskog beskućnika Dragana Stankića, veličine 40 puta osam metara.

U okviru serijala radova “Beskućnici”, Marković se fokusirao na probleme nacionalnosti, rase i pola, kao i na manjinske i marginalizovane grupe, predstavljajući ne samo invididualne sudbine, već i socijalne uslove društava u kojima žive ljudi sa kojima je radio video intervjue i potom stvarao od delova njihovih izjava set portreta na printovima velikih dimenzija u gradskim centrima Berlina, Beograda i Tokija.

Deo Markovićevog opusa predstavljen je i u reprezentativnoj monografiji “Transfigurativni radovi” (Transfigurative Works), objavljenoj u Nemačkoj u izdanju kuće Verlag fur moderne Kunst Nurnberg, koja se pojavila potom i na engleskom tržištu, sa tekstovima Bojane Pejić, Borisa Budena i Yoshiko Honde, kao i intervjuom sa umetnikom.

Knjiga predstavlja i deo Markovićevih antologijskih radova iz 80-ih godina, kada je bio jedan od glavnih aktera “novog talasa” u domaćoj umetnosti (“Novi prostor”, Galerija SKC, Beograd, 1980; “Fragmenti slike: spomenik”, Galerija SKC, Beograd, 1982; “Gate of Harmony”, kojim je učestvovao na izložbi Aperto 1986. godine na 42. Bijenalu u Veneciji…).

Markovićeve slike, fotografije i instalacije predstavljene su na mnogobrojnim međunarodnim bijenalima i izložbama u muzejima i galerijama širom sveta.

Između ostalog, izlagao je i na Bijenalu u Istanbulu 1996. i Cetinjskom bijenalu 2004…

Marković je diplomirao 1983. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a tokom studija proučavao je vizantijsku umetnost i fresko slikarstvo u manastirima u Srbiji. U zapadni Berlin se preselio 1986.

Između ostalog, dobitnik je nagrade 20. Oktobarskog salona u Beogradu 1983, “Politikine” nagrade 1986. i nagrade Memorijala “Nadežda Petrović” u Čačku 1996, kao i niza međunarodnih priznanja i grantova.

Marković je zastupljen i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org, a njegov sajt je www.markovic.org

Sajt CAMK-a je www.camk.or.jp

*Foto: Markovićeve “Karminke” s radovima Miwe Yanagi i Yasumase Morimure (gore); "Vivienne Westwood" (sredina) i "Homeless Belgrade - Palata Albanije" (dole)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r