• Search form

04.09.2014 | 15:49

Depardje: Srbija mala, a velika

Depardje: Srbija mala, a velika

Francuski glumac Žerar Depardje primljen je 4. septembra u Beogradu na najvišem nivou – u Vladi Srbije razgovarao je s premijerom Aleksandrom Vučićem, uz obostrane pohvale i obećanje nastavka saradnje, dok je u Jugoslovenskoj kinoteci dobio njeno najveće priznanje – Zlatni pečat, a u Beogradskoj filharmoniji, u društvu ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca, prisustvovao je probi za prvu američku turneju orkestra BGF, kojim je na kratko i zadirigovao. Depardje se sastao i sa gradonačelnikom Beograda Sinišom Malim, koji mu je predstavio projekat "Beograd na vodi", a potom je ugošćen u jednom od restorana u Skadarliji.

Premijer Vučić razgovarao je s Depardjeom o mogućoj saradnji u promovisanju Srbije u svetu, a izrazio je uverenje da će popularni glumac “na svakom mestu u svetu govoriti pozitivno o Srbiji”, saopštula je vlada nakon sastanka Vučića sa francuskim glumcem.

Depardje je rekao da je u Srbiju došao, jer ga interesuje srpska kultura, ali se osvrnuo i na političko pitanje pozicije Srbije u kontekstu konflikta Ukrajine i Rusije.

     Depardje i Vučić, foto: Vlada Srbije

Prema oceni Depardjea, Srbija je pokazala vidovitost, odlučnost i humanost odlukom da ne uvede sankcije Rusiji, preneto je na sajtu vlade.

“Ponosan sam na to što Srbija nije pratila Evropu kada je reč o blokiranju Rusije i uvođenju sankcija, zato što je to situacija koja će se sigurno rešiti, i to unutar Evrope, među Evropljanima. To je nešto zbog čega sam impresioniran Srbijom”, naveo je Depardje, koji je 2013. dobio ruski pasoš i preselio se u Belgiju zbog visokih poreza za bogataše u Francuskoj.

Depardje je nazvao Srbiju malom, ali velikom zemljom, kada su u pitanju njena istorija i kultura.

“Mene zanima kultura, i to je razlog zašto sam ovde. Nisam došao bilo šta da tražim, već da upoznam humane ljude. To je ono po čemu želim da budem prepoznat u svetu - da sam građanin sveta”, naglasio je Depardje, koji je dobio pohvale srpskog premijera i poklon u vidu tri boce vina i drugih promotivnih domaćih proizvoda.

Vučić je rekao da je “srećan i počastvovan” zbog toga što je Depardje “pokazao veliko poštovanje prema Srbiji, srpskoj istoriji, a na neki način i prema srpskoj politici”.

Iako sa Depardjeom nije bilo konkretnih dogovora o saradnji, Vučić je rekao da je ta mogućnost otvorena.

“Nismo se dogovarali ni o kakvim oblicima formalne saradnje, jer prijatelji to mogu da rešavaju i na drugačiji način. Važno je da će Žerar na svakom mestu u svetu i dobro i lepo govoriti o Srbiji”, rekao je Vučić, koji je zamolio Depardjea da “napravi nešto što bi bilo povoljno za Srbiju”, poput filma u kojem će se o Srbiji govoriti pozitivno.

Prema rečima Vučića, Depardje je to prihvatio.

Depardje je u društvu ministra kulture Ivana Tasovca posetio potom Jugoslovensku kinoteku i Beogradsku filharmoniju.

     Zelenović i Depardje, foto: Jugoslovenska kinoteka

Direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović uručio je Depardjeu Zlatni pečat za doprinos sedmoj umetnosti.

Depardje je rekao da je počastvovan što je deo velikog i važnog spiska dobitnika tog priznanja, a pohvalio je Srbiju zbog ljubavi i brige prema filmu i filmskim umetnicima.

Depardje je potom u zgradi Beogradske filharmonije prisustvovao delu probe za predstojeću turneju BGD u SAD, takođe u društvu ministra kulture Tasovca, nekadašnjeg direktora BGF.

    Depardje kao dirigent, foto: BGF

Sa dirigentkinjom Ketrin Larsen-Megvajer, sa kojom orkestar BGF radi na pripremama za američku turneju, Depardje je razmenio muzička iskustva, budući da je u projektima koje su vodili Rikardo Muti i Valerij Gergiev izvodio kao narator dela Berlioza i Stravinskog.

Poklon Depardjeu, kako je prenela BGF na svom sajtu, bio je dirigentski štap, koji je on odmah i isprobao, zauzevši centralno mesto na bini.

Orkestar je poslušno sačekao njegov znak za početak, a Ketrin Larsen-Megvajer ga je hrabrila u izvođenju “Slovenskog marša” Petra Ilјiča Čajkovskog koji je deo programa koji će čuti publika BGF u Čikagu i Nјujorku.

      Depardje i Mali ispred makete Beograda na vodi, foto: Beoinfo

Depardje se sastao i s gradonačelnikom Beograda Sinišom Malim koji ga je upoznao sa projektom “Beograd na vodi” u zdanju nedavno obnovljene Beogradske zadruge.

Mali je rekao da se Depardjeu projekat “Beograd na vodi” izuzetno dopao, a pozvao ga je da sledeće godine na proleće, kada bude počela izgradnja prve zgrade i Beogradske kule, ponovo dođe na proslavu tog, kako je istakao, važnog trenutka za grad Beograd.

Depardje je ocenio da je “Beograd na vodi” velika šansa koja će ljudima iz Srbije omogućiti dolazak investicija, nove poslove i nove objekte, preneo je Beoinfo.

“Ovaj projekat omogućava novi život koji vodi računa o čoveku, stvara novi prostor i omogućava ljudima da žive u blizini reke, u kojoj čak može i da se pliva, jer koliko sam video, na njoj postoji plaža na kojoj je moguće kupanje, što na mnogim drugim rekama u svetu, zbog zagađenja, nije moguće”, rekao je Depardje.

Depardjeu je Mali - u znak dobrodošlice i prijateljstva, poklonio pozlaćeni medaljon sa motivima i grbom grada Beograda, kao i ikonu svetog Arhangela Mihaila.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.