• Search form

07.03.2013 | 23:49

Demokratija, identitet, evropske integracije

Demokratija, identitet, evropske integracije

Institut za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) u Beogradu organizuje 8. i 9. marta međunarodnu konferenciju “Demokratija, identitet, evropske integracije”, posvećenu pojmovima koji su ključni kada je u pitanju budućnost stanovništva evropskog kontinenta.

Kako trenutno stvari stoje, Evropska unija (u sadašnjem i u budućem proširenom obliku) jeste i biće zajednički okvir za političke procese evropskih država i evropske populacije.

Važno pitanje je kako EU učiniti demokratskijom, što je povezano sa stvaranjem zajedničkog evropskog identiteta, kao i ojačavanjem zajedničkog osećaja solidarnosti, naveli su organizatori konferencije, napominjući da demokratizacija EU predstavlja stoga zajednički okvir koji poštuje različite specifične identitete.

Demokratija je, prema navodima organizatora, fundamentalan koncept iz više razloga. Najpre zato što su svi politički režimi Evrope demokratije. Dobro funkcionisanje demokratskih institucija je neophodno kako bi proces donošenja političkih odluka koji obuhvata probleme kao što su društvena pravda i ekonomska efikasnost, bio legitiman. Drugo, demokratija sama po sebi predstavlja izvesnu vrednost. Treće, važno je istražiti da li demokratski način odlučivanja (za razliku o elitističkog ekspertizma) doprinosi najkvalitetnijem rešavanju problema u političkim zajednicama. Četvrto, demokratska participacija doprinosi stvaranju zajedničkog političkog identiteta stanovništva. To poslednje je od posebne važnosti u multinacionalnim državama, kao i u regionalnim savezima država, kao što je i sama Evropska unija.

Sa problemom demokratije povezano je pitanje identiteta. Određena mera zajedničkog identiteta je potrebna kako bi se stvorilo zajedničko angažovanje stanovništva u političkom procesu donošenja odluka, kao i u procesu poštovanja tih odluka. S druge strane, relevantno pitanje je i koliko demokratske odluke moraju da poštuju različite identitete, u smislu izuzimanja pojedinih identiteta iz zakonskih odluka.

Među učesnicima konferencije najavljeni su prof. Elvio Bačarini (Sveučilište u Rijeci), Emanuela Cava (Università di Pavia), Chadran Kukathas (LSE), Johnatan Wolff (UCL), David Owen (University of Southhempton), Fabienne Peter (University of Warwick), Miriam Ronzoni (TU Darmstadt), Ivan Mladenović (Univerzitet u Beogradu), Enes Kulenović (Sveučilište u Zagrebu), Nebojša Zelič (Sveučilište u Rijeci), Michal Sladeček (Univerzitet u Beogradu).

Sajt IFDT- je www.instifdt.bg.ac.rs, a program konferencije nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU

(SEEcult.org)
 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r