(De)kodiranje Balkana
Balkansko arhitektonsko bijenale (BAB) u Beogradu, svečano otvoreno međunarodnom arhitektonskom i dizajnerskom izložbom u bioskopu "Balkan", obuhvata i naučnu konferenciju “(De)kodiranje Balkana” na Arhitektonskom fakultetu, te stručnu izložbu “100 godina Bauhausa” u Galeriji “Progres” i Dane arhitektonskog filma u Jugoslovenskoj kinoteci.
Četvrti BAB svečano je otvorio 14. novembra u prostoru bioskopa "Balkan" ministar kulture Crne Gore Aleksandar Bogdanović u ime novouvedene titule “zemlje-domaćina”.
Bogdanović je ocenio da tema “(De)kodiranje Balkana” nudi mnogo prostora za diskusiju, ali da je jasan cilj dolaska do odgovora koji bi vodili ka prevazilaženju izazova koji je danas zajednički imenitelj mnogim regijama u okviru Balkanskog poluostrva – kako naći meru i ideal u spoju tradicije i inovacije, te kako dostići punu kompatibilnost između impresivnog kulturnog i arhitektonskog nasleđa i tendencija savremene arhitekture.
Svečanom otvaranju prisustvovao je i ambasador Crne Gore u Srbiji Tarzan Milošević, a prisutne su pozdravili direktor Bijenala Marko Stojanović, komesarka BAB-a za Crnu Goru dr Sonja Radović Jelovac, koja je i predsednica stručnog žirija četvrtog BAB-a, u kojem su i prof. Goran Vojvodić (Srbija), prof. dr Ebru Erdomez (Turska), dr Ileana Tureanu (Rumunija), dr Haris Piplaš (BiH), dr Alen Žunić (Hrvatska), Nikola Novaković (Crna Gora), Ksenija Đorđević (Srbija), Nataša Perković (BiH)…
U ime Fondacije "Saša Marčeta", koja je za potrebe BAB-a otvorila vrata istorijskog zdanja bioskopa Balkan, koje je u procesu rekonstrukcije, Saša Marčeta pozvao je sve da uživaju u multimedijalnoj izložbi na kojoj je predstavljeno više od 220 arhitektonskih i dizajnerskih projekata, kao i da aktivno učestvuju u panel diskusijama o savremenom pristupu projektovanju i investicijama u građevinarstvu.
Cilj BAB-a, kako su naveli organizatori, jeste da prepozna i dekodira obrasce kritičkog regionalizma kao stvaralačkog pristupa koji teži da se odupre i suprotstavi nedostatku smisla rutinske arhitektonske prakse, s jedne strane, te nedostatku značenja bezličnog internacionalizma, s druge.
Prvog dana BAB-a prikazan je i dokumentarni film o crnogorskoj arhitekturi “Montenegro Decoding Balkan”, a direktor Uprave za zaštitu kulturnih dobara Božidar Božović govorio je na temu “Zaštita kulturnog nasleđa 20. veka”.
Program u bioskopu “Balkan” obuhvata, između ostalog, diskusiju na temu “Crna Gora – internacionalizacija i vizibilnost”, prezentaciju projekta crnogorskog paviljona za Expo Dubai 2020, kao i skijališta Crne Gore…
Drugog dana BAB-a glavni urbanista Beograda Marko Stojčić održao je prezentaciju o aktuelnim projektima u Beogradu, koje je opisao kao “veliko gradilište, mnogo veće nego gradovi okolnih država, pa čak i pojedinih evropskih zemalja, imajući posebno na umu da se gradi skoro dva miliona kvadrata svake godine”.
Međunarodna arhitektonska i dizajnerska izložba u bioskopu “Balkan”, čiji je kurator arhitekta Nebojša Glišić, a urednici Dragan Marković i Jelena Nikolić, predstavlja do 21. novembra više od 220 projekata i unikatnih komada nameštaja u kategorijama urbani dizajn, arhitektura, neizvedeni projekti i interijer.
Program četvrtog BAB-a obuhvata i međunarodnu naučnu konferenciju od 15. do 17. novembra, organizovanu u saradnji s Ministarstvom nauke, tehnike i tehnološkog razvoja Srbije i Arhitektonskim fakultetom u Beogradu, uz podršku Međunarodnog udruženja urbanih planera (ISOCARP).
Izložba “100 godina Bauhausa” u Galeriji “Progres” organizovana je u partnerstvu sa galerijom “Štab”, a manifestacija Dani arhitektonskog filma u saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom, u kojoj će 18. i 19. novembra i biti prikazani dokumentarni i igrani filmovi na temu arhitekture. Manifestaciju otvara dokumentarac “Beograd između dva rata” (1932) Vojina M. Đorđevića, Juliusa Šmita i Lavoslava Rajhla.
*Foto: Bojan Kovačević / SEEcult
(SEEcult.org)