Danksagmiler na Danima orgulja
Austrijski orguljaš Franc Danksagmiler, koji se poslednjih godina intenzivno bavi elektronskom muzikom, nastupiće 2. jula u Katedrali blažene đevice Marije u Beogradu, u nastavku devetog Međunarodnog festivala “Dani orgulja” (Dies organorum), a predstaviće se autorskom i savremenom muzikom komponovanom za orgulje. Danksagmiler se poslednjih godina intenzivno bavi elektronskom muzikom, koja sadrži elemente eksperimentalne elekstronske, pop, klubske i filmske muzike.
Austrijski orguljaš Franc Danksagmiler, koji se poslednjih godina intenzivno bavi elektronskom muzikom, nastupiće 2. jula u Katedrali blažene đevice Marije u Beogradu, u nastavku devetog Međunarodnog festivala “Dani orgulja” (Dies organorum), a predstaviće se autorskom i savremenom muzikom komponovanom za orgulje.
Danksagmiler se poslednjih godina intenzivno bavi elektronskom muzikom, koja sadrži elemente eksperimentalne elekstronske, pop, klubske i filmske muzike.
Njegove kompozicije uključuju kamernu muziku, muziku za orgulje, hor i elektronsku muziku i muziku za pozorišne komade.
Na festivalu “Dani orgulja” izvešće svoja i dela Nikolas de Grignjija, Baha i Majkla Raduleskua, a koncert je organizovan u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom u Beogradu.
Danksagmilera je najpre podučavao otac, a od 1980. do 1988. bio je student Voltera Šustera u Pasau. Kasnije je studirao crkvenu muziku i orgulje u klasi Mihaela Raduleskua na Univerzitetu za muziku i umetnost u Beču, a od 1993-95. na Muzičkoj akademiji Zarbrukena u klasama Danijela Rota i Bernarda Hasa u Štutgartu.
Komponovanje je studirao u klasi Ditmar Šermana i Eriha Urbanera na Univerzitetu za muziku u Beču, a elektronsku muziku i muzičku tehnologiju u Studiju za savremenu muziku i tehnologiju kod Karlhajnza Esla u Lincu.
Dobio je državnu nagradu Würdigungspreis des Bundesministeriums für Wišensćaft und Forsćung 1994. godine i osvojio nekoliko nagrada na internacionalnim takmičenjima (npr. ION, Nürnberg).
Predavao je orgulje i improvizaciju na Univerzitetu za muziku i umetnost u Beču od 1995. do 2003. godine, a od 1999. do 2005. bio je orguljaš i kompozitor u katedrali Sv. Polten. Od 2005. je radio kao profesor orgulja i improvizacije na Muzičkoj akademiji u Libeku.
Festival je svečano počeo sinoć muzikom francuskog i nemačkog romantizma, koju su izveli Marko Petričić (SAD) i Lana Jelenković (Srbija), uz subotički hor “Pro Musica” pod vođstvom dirigenta Paška Čabe.
Do 13. jula, u organizaciji Kulturnog centra Beograda, predstaviće se i muzičari iz Francuske, Španije, Italije, Švedske, SAD i Srbije.
Francuz Iv Rehštajner nastupiće 4. jula, a dva dana kasnije Marija Nejsi iz Španije, dok će 9. jula gostovati Pjetro Paskvini iz Italije, a 11. jula Gunar Idenstam iz Švedske.
U završnici festivala, 13. jula, biće održan koncert polaznika tradicionalne Letnje škole orgulja, koju vode gosti Festivala.
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program “Dana orgulja” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)