• Search form

24.10.2016 | 22:47

Dani iranskog filma

Dani iranskog filma

Iranska rediteljka, scenaristkinja i književnica Narges Abjar otvorila je 24. oktobra u Jugoslovenskoj kinoteci Dane iranskog filma, organizovane povodom počasnog statusa Irana na 61. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu.

Revija je počela dugometražnim igranim filmom “Rov 143” Narges Abjar, koja je prethodne večeri otvorila sa srpskim piscem Draganom Stanićem (Ivan Negrišorac) i 61. Sajam knjiga.

Narges Abjar je izrazila zadovoljstvo što može da predstavi svoj film u Beogradu u kojem je upoznala, kako je itakla, tople ljude.

“Tema je vezana za žene i za rat. Vaša zemlja i vi ste, isto kao i mi, narod koji ima iskustvo rata. Gledaoci u svim zemljama koje su se suočile sa ratom pronaći će u ovom filmu neka sećanja na ono kroz šta su prošli”, izjavila je Narges Abjar, dodajući da je njen film “Rov 143” (2013) izazvao veliku pažnju javnosti u Iranu, kao i u inostranstvu. Učestvovao je na 30 međunarodnih festivala i dobio 14 nagrada.

U nastavku Dana iranskog filma u Muzeju Jugoslovenske kinoteke će do 28. oktobra biti prikazana još četiri filma iz 2013. i 2014. godine: “Mazar Šarif” u režiji Abdolhasana Barzideha, “Pomahnitali topAbolhasana Davudija, “DanasReze Mirkarimija i “Pet zvezdicaMahšida Afšarzadeha.

Kinoteka treći put ove godine prikazuje iranske filmove.

Tradicionalni 15. Dani iranskog filma održani su u februaru, a zatim je u martu prikazana selekcija premijernih iranskih filmova koji su samo nekoliko nedelja ranije učestvovali na Berlinalu, podsetio je uravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović.

“Sada smo po treći put u prilici da beogradskoj publici predstavimo jedan izbor izuzetnih filmova”, rekao je Vujović i izrazio zadovoljstvo saradnjom Kinoteke sa Iranskim kulturnim cnetrom.

Islamska Republika Iran, počasni gost 61. Sajma knjiga u Beogradu, predstavlja se izborom dela pisaca, pesnika, naučnika i umetnika, nudeći ujedno i uvid u tradicionalnu viševekovnu kulturu, ali i u savremeno stvaralaštvo.

Program iranskog štanda obuhvata književne susrete persijske i srpske književnosti za decu, kao i savremene književnosti dve zemlje (26. oktobar), te ženske književnosti Srbije i Irana, sa fokusom na žanr fikcije (28. oktobar). Takođe, 29. oktobra biće reči o prevodima srpske književnosti u Iranu i persijske u Srbiji.

Na štandu Irana, između ostalog, predstavlјena je 24. oktobra knjiga “DivanHafiza iz Širaza, najznačajnije lirsko delo persijske književnosti, a posebno je u sali “Borislav Pekić” predstavlјena knjiga “Istorija kulture civilizacije islama i Irana”, čiji je autor dr Ali Akbar Velajati.

Najavljena je i promocija knjiga iranskih poučnih priča “Vrt čudesnog umovanja” i “Uho vidi, oko čuje”, a izbor pesama persijskih i srpskih pesnika izvešće glumice u programu “Omaž persijske i srpske poezije”. Biće predstavlјena i knjiga “Rrustem i Suhrab”, najpoznatije pevanje iranskog nacionalnog epa Šahnama, i “Salam farsiSaida Safarija, udžbenik persijskog jezika na Filološkom fakultetu, te novi broj časopisa “Nur”. Uz umetničke radionice kaligrafije, ilustracije i minijatura, organizovana je i izložba fotografija “Iran danas”, kao i prezentacija kaligrafija i ilustracija na temu knjiga u Iranu.

Uz iranske autore i izdavače, na 61. Sajmu knjiga predstaviće se od 23. do 30. oktobra i izdavači iz Belorusije, Bosne i Hercegovine, Indije, Izraela, Mađarske, Japana, Kine, Rusije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Češke i drugih zemalja.

Iran će u završnici 61. Sajma knjiga predati Otvorenu  knjigu ambasadorima Nemačke, Austrije i Švajcarske, zemalja koje će predstaviti književnost na nemačkom jeziku kao počasni gosti 2017. godine.

Sajt Sajma knjiga je sajamknjiga.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilozima (pdf): štan Irana + sale “Ivo Andrić”, “Borislav Pekić”, “Vasko Popa” i “Janko Veselinović” (hala 1a), plato Miloša Crnjanskog (Arena hale 1) + štandovi izdavača  

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r