• Search form

23.01.2020 | 11:17

Dani igre u Kinoteci, pa u Novom Sadu

Dani igre u Kinoteci, pa u Novom Sadu

Beogradski festival igre i Jugoslovenska kinoteka priređuju od 29. januara do 2. februara sedmu reviju filmskih i dokumentarnih ostvarenja “Dani igre”, a nakon Beograda, isti program biće održan i u bioskopu Kulturnog centra Novog Sada od 13. do 17. februara.

Gošća sedmog izdanja Dana igre biće primabalerina Njujork Siti baleta Tajler Pek (Tiler Peck), pa je početak programa u Jugoslovenskoj kinoteci rezervisan za dokumentarac Stivena Kantora (Steven Cantor) koji prati snimanje američkog televizijskog šou programa “BalletNOW”, čije je jedno izdanje upravo Pekova uređivala.

Pokušaj da zbliži čudesan svet baleta, stepovanja, hip-hopa, pa čak i cirkusa, prema navodima organizatora, predstavlja ogroman izazov jer je to ujedno i prvi put da balerina producira i režira renomirani televizijski događaj.

Program Dana igre obuhvata i francuski film “Igrajmo” Ladislasa Šole (Ladislas Chollat) koji prati Džozefa, strastvenog igrača hip-hopa koji pokušava da stigne do profesionalne pozorišne scene. Slučajan susret, učiniće da upozna i zavoli klasičan balet.

Ovenčan zlatnom medaljom Festivala u San Francisku, dokumentarac “Bil Ti Džouns – Igrom do obećane zemlje” Miše Skorera (Mischa Scorer) otkriva probe, poznata dela i jedinstven kreativni proceš legendarnog koreografa i njegove trupe, a u majstorskoj ravnoteži oštre strip komike i srceparajuće gorčine film “Podudarnost” Stivena Belbera (Stephen Belber) prati ekcentričnog njujorškog baletskog pedagoga, čiji miran život prekida mladi par iz Sijetla sa ciljem da naprave intervju o njegovoj fascinantnoj igračkoj karijeri 60-ih godina. Dok Tobi, koga tumači Patrik Stjuart, prepričava zanimljive događaje, trio se suočava sa tajnom koja ih povezuje.

Katarzična snaga svinga - od istorijskog porekla do uticaja na savremenu kulturu, prikazana je u filmu “Živ i mrda” Suzan Glacer (Susan Glatzer) koji prati profesionalce i entuzijaste dok pronalaze radost igre, nudeći poseban ugao posmatranja uzbudljivog univerzuma svinga.

Dani igre predstavljaju i film posvećen predstavi “Igra” švedskog koreografa Aleksandera Ekmana, rađenoj za Balet pariske Opere. Komad evocira svet detinjstva i bezbrižnog zadovoljstva, ali pored čiste zabave kontemplira i značenje i značaj igre iz ugla odraslih. To spektakularno delo, premijerno prikazano na sceni Opere Garnije, odmah je pretočeno u film jer su producenti bili svesni da je reč o komadu koji zbog ogromne scenografije nikada neće moći da putuje.

Film “Pustinjski igrač” Ričarda Rejmonda (Richard Raymond) zasnovan je na istinitoj priči koja prati hrabru ambiciju jednog Iračanina. Tokom atmosfere predsedničkih izbora 2009. godine, kada su ugrožene mnoge kulturne slobode, Afšin i njegovi prijatelji (uključujući Elaheh koju igra Frida Pinto) rizikuju živote i formiraju alternativnu kompaniju igre. Kroz zabranjene onlajn video snimke, oni uče od legendi koji prevazilaze sve kulturne granice, kao što su Majkl Džekson, Džin Keli i Rudolf Nurejev.

Nekoliko filmova za Dane igre je priredio Francuski institut u Beogradu, a reč je o dokumentarnim ostvarenjima “Nevidljivi igrač” o radu japanskog koreografa Sabura Tešigavare, u režiji Elizabet Koronel, i “Koraci na sceni” o igračima hip hopa na Festivalu urbane igre u La Viletu, u režiji Erika Ližoa.

Na programu su i kraća dela “Kvintet iz Uzesa”, u režiji Katrin Maksimof, koja prati rad koreografa Havijera de Frutosa, Franka Šartijea, Emanuela Gata, Kita Džonsona i Natali Perne, dok je “Crni paviljon” priča o čuvenom prostoru za igru u Eks an Provansu u kome radi koreograf Anželin Preljokaž, u režiji Pjera Koliboa.

“Polina” je takođe francuski film u režiji Veleri Muler i Preljokaža, koji govori o mladoj balerini koja se tokom detinjstva priprema za najsloženiji klasičan repertoar. U trenutku kada dobija angažman u čuvenom Boljšoj teatru, ona otkriva savremenu igru, napušta sve i odlazi u Francusku. Uloge su poverene fantastičnim igračima Marijinskog teatra, ali i glumici Žilijet Binoš, koja je iskusila savremeni pokret igrajući u predstavama londonskog koreografa Akrama Kana, poznatog i publici BFI-ja.

Za sam kraj Dana igre najavljen je film “Margo” kojim legendarni reditelj Toni Palmer dokumentuje veličanstvenu životnu priču čuvene balerine Margo Fontejn.

Beogradski festival igre, pod sloganom “Čista senzacija”, biće opdržan 17. put od 21. marta do 12. aprila, a predstaviće 17 kompanija umetničke igre iz 12 zemalja, sa 23 koreografska komada. Trupe stižu iz Francuske, Belgije, Italije, Španije, Nemačke, SAD, Izraela, Kanade, Holandije, Argentine, Hrvatske i Brazila, a programi će, kao i proteklih godina, biti izvođeni u Beogradu i Novom Sadu.

BFI se razvijao proteklih 17 godina zahvaljujući podršci Ministarstva kulture Srbije, Grada Beograda, ambasada i kulturnih centara zemalja učesnica, kao i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine i Grada Novog  Sada. Već osam godina BFI ima i podršku Delegacije EU u Srbiji, a među stalnim sponzorima je i kompanija NIS. Posle dugogodišnje saradnje sa kompanijom Vip, BFI ima novog pokrovitelja u kompaniji Visa. Takođe, Erste banka je višegodišnji partner BFI-ja, te kompanija Nestlé Adriatic. Novi prijatelj BFI-ja je Telekom Srbija.

Program 17. BFI-ja, kao i Dana igre, nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Bez naziva
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r