Dan Narodnog muzeja
Narodni muzej u Beogradu, čija je stalna postavka zatvorena već sedam godina i odnedavno čeka novi projekat rekonstrukcije, obeležava 10. maja svoj dan i 166 godina od osnivanja, a tim povodom podsetiće na neke najznačajnijih izložbi i projekata koji su obeležili prethodnu godinu, dok će u Galeriji fresaka predstaviti izložbu “Studenica - osam vekova slikarstva”.
Narodni muzej u Beogradu, čija je stalna postavka zatvorena već sedam godina i odnedavno čeka novi projekat rekonstrukcije, obeležava 10. maja svoj dan i 166 godina od osnivanja, a tim povodom podsetiće na neke najznačajnijih izložbi i projekata koji su obeležili prethodnu godinu, dok će u Galeriji fresaka predstaviti izložbu “Studenica - osam vekova slikarstva”.
Povodom Dana Narodnog muzeja, na svečanosti u atrijumu biće u 13 sati dodeljene i zahvalnice darodavcima i saradnicima, kao i plakete zaposlenima koji rade deset, 20 ili 30 godina, kao i nagrade za najbolji diplomski rad u oblasti arheologije.
Na otvaranju izložbe o slikarstvu u manastiru Studenica, u 19 sati u Galeriji fresaka, prisutnima će se obratiti direktorka Narodnog muzeja Tatjana Cvjetićanin i upravnik Galerije fresaka Bojan Popović, a izložbu će otvoriti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić.
Bradić je nedavno najavio da bi Narodni muzej trebalo ponovo da bude otvoren 2012. godine, na osnovu novog plana o sanaciji, adaptaciji i rekonstrukciji, koji se priprema nakon nedavne ekspertize i odustajanja od prethodnog projektnog rešenja.
Bradić je rekao 30. aprila na konferenciji za novinare u Narodnom muzeju da je ta nacionalna ustanova apsolutni prioritet i da zgrada mora da se osposobi, zbog čega je utvrđen rok od 20 meseci za izvođenje radova.
“U interesu je države da Narodni muzej počne da radi i očekujem da radovi budu završeni 20 meseci od početka”, rekao je Bradić, navodeći da je “u prošlosti bilo procesa koji nisu bili urađeni po određenoj proceduri”, zbog čega je vlada osporila taj projekat, a iz budžeta će izdvojiti 20 miliona evra.
Prema njegovim rečima, između nostalgije i utopije izabrana je realnost.
Vlada Srbije nedavno usvojila izveštaj Ministarstva kulture u vezi sa realizacijom Projekta za rekonstrukciju i adaptaciju Narodnog muzeja u Beogradu, kojim je prihvaćena preporuka Ekspertskog tima da je postojeće rešenje "nefunkcionalno, muzeološki nedefinisano, konstruktivno nelogično i zato neracinalno i skupo”. Ekspertska grupa ocenila je da je projekat rekonstrukcije Narodnog muzeja manjkav, konstruktivno nelogičan i zato neracionalan i skup, pa je predloženo da se kao takav ne realizuje.
Predsednik Ekspertskog tima za analizu i procenu održivosti projekta rekonstrukcije Narodnog muzeja, Branislav Mitrović, rekao je da Narodni muzej mora da se razume kao celina i da se koncept eksperata zasniva na želji da bude stavljen u funkciju za dve godine.
“Preuzeli smo odgvornost da krenemo dalje, pošto je Narodni muzej sedam godina zatvoren za publiku”, rekao je Mitrović, napominjući da će u fazi grubih građevinskih radova fondovi morati da budu sklonjeni.
Ističući da zgrada Narodnog muzeja ima i sama vrednost kao istorijski spomenik, Mitrović je dodao da su članovi Ekspertskog tima razmatrali i način organizovanja izbora projektanta rekonstrukcije.
Ekspertski tim nedavno je ocenio da projekat rekonstrukcije predstavlja opasnost da se dobije “novi stari muzej”, koji bi koncepcijski ostao isti kakav je bio, samo sa neophodnom, a skupom sanacijom zgrade i novom arhitekturom, koja bi bila reprezentativna, a ne bi omogućavala strateške i bitne kvalitativne pomake. Realizacija tog koncepta ne može rešiti stvarne probleme muzeja, jer je veoma skupa, a za posledicu ne donosi nikakve prednosti u muzeološkom smislu, naveo je Ekspertski tim, koji je Ministarstvo kulture imenovalo prošle godine.
Vlada Srbije zadužila je Ministarstvo kulture da, u saradnji s Republičkim javnim pravobranilaštvom, ispita mogućnost osporavanja ugovora u vezi sa realizacijom Projekta za rekonstrukciju i adaptaciju Narodnog muzeja u Beogradu, zaključenih između nacionalnog muzeja i Biroa za projektovanje i izvođenje “Rakočević Inžinjering”.
Ekspertski tim formiran je krajem prošle godine na osnovu odluke UO Narodnog muzeja, a njegov zadatak je preduzimanje najhitnijih koraka u rekonstrukciji te nacionalne institucije.
Tim čine arhitekta i profesor RWTH Aachen Vladimir Lalo Nikolić, arhitekta i profesor na Arhitektonskom fakultetu Ljubljana Vasa Perović, arhitekta Goran Vojvodić, profesor na Građevinskom fakultetu u Beogradu Dragan Buđevac, specijalista za energetsku održivost objekata Ranko Božović, direktor Kunsthalle Vienna Gerald Matt, muzeolog Toma Šola i arhitekta Branislav Mitrović.
Problem rekonstrukcije Narodnog muzeja aktuelizovan je krajem decembra 2008. godine, kada je došlo do prebacivanja odgovornosti za kašnjenje tog procesa između Ministarstva kulture i rukovodstva te nacionalne institucije.
UO Narodnog muzeja podneo je ostavku u martu 2009. godine, a Ministarstvo kulture zatražilo je sudsko poništenje ugovora Narodnog muzeja s preduzećem “Kunsttrans” d.o.o. u vezi sa zakupom depoa.
Prema ranijim podacima Ministarstva kulture, rekonstrukcija Narodnog muzeja trebalo je da košta 30 miliona evra bez troškova stavljanja Muzeja u funkciju.
Sajt Narodnog muzeja je www.narodnimuzej.rs
*U PRILOGU - Odluka Vlade Srbije o prihvatanju Izveštaja Ministarstva kulture o rekonstrukciji Narodnog muzeja
(SEEcult.org)