• Search form

27.02.2009 | 14:12

Dan Narodne biblioteke

Narodna biblioteka Srbije (NBS), osnovana 1832. godine, obeležiće 28. februara svoj dan dodelom nagrade za najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka za 2008. godinu, a kao i svake godine, biće objavljena i lista 25 najčitanijih knjiga u bibliotekama.

Lista je sastavljena na osnovu redovne ankete u opštinskim i gradskim bibliotekama Srbije za 2008. godinu.

Nagradu za najbolju knjigu uručiće ministar kulture Nebojša Bradić, a odluku stručnog žirija obrazložiće upravnik NBS Sreten Ugričić.

Dan Narodne biblioteke

Narodna biblioteka Srbije (NBS), osnovana 1832. godine, obeležiće 28. februara svoj dan dodelom nagrade za najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka za 2008. godinu, a kao i svake godine, biće objavljena i lista 25 najčitanijih knjiga u bibliotekama.

Lista je sastavljena na osnovu redovne ankete u opštinskim i gradskim bibliotekama Srbije za 2008. godinu.

Nagradu za najbolju knjigu uručiće ministar kulture Nebojša Bradić, a odluku stručnog žirija obrazložiće upravnik NBS Sreten Ugričić.

Nagradu za najbolju knjigu u 2007. godini dobio je roman “Komo” Srđana Valjarevića, u izdanju Samizdata B92, koji se našao i na listi 25 najčitanijih knjiga u bibliotekama Srbije, kao i njeov roman “Dnevnik jedne zime”, takođe u izdanju Samizdata B92.

Na listi najčitanijih 2007. vodila je Marija Jovanović knjigom “Idi, vreme je”, a sledili su “Uspon i pad Parkinsonove bolesti” Svetislava Basare i “Vreme vlasti 2” Dobrice Ćosića.

Po nekoliko knjiga imali su Mirjana Bobić Mojsilović (Tvoj sam, Ono sve što znaas o meni, Srce moje), Ljiljana Habjanović Đurović (Zapis duše, Svih žalosnih radost), Momo Kapor (Eldorado, Putopis kroz biografiju) i Zoran Živković (Nemoguće priče 2, Čitateljka, Most i Poslednja knjiga).

Među najčitanijima su bili i roman “Poljubac” Gordane Ćirjanić, “Preljubnici” Vide Ognjenović, “Sve Crvenkape su iste” Marka Vidojkovića, “Emilija leta” Mirjane Mitrović, “Prvi, drugi, treći čovek” Mirjane Đurđević, “Senke” Davida Albaharija i “Bela rada” Zorana V. Momčilovića, kao i roman “Ruski prozor” Dragana Velikića, dobitnika NIN-ove nagrade za 2007. godinu.

Među najčitanijima je bila i knjiga “Meta” lidera Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića.

NBS je, inače, u procesu rekonstrukcije, koja bi trebalo da bude završena ove godine.

Osnovana pre 177 godina kao svojevrsni depozit knjiga, NBS je tokom burne istorije izrasla u nacionalnu biblioteku, jednu od najvećih u Evropi
Godine 1845. imala je 1.421 naslov u 2.283 sveske i autorski katalog, koji je izradio dr Milovan Spasić. U bombardovanju u Prvom svetskom ratu stradao je deo fonda, a ostatak je preseljen na više mesta u Beogradu, Nišu i Kosovskoj Mitrovici. Deo fonda dospeo i je i do Sofije, ali je posle rata vraćen.

Zakon o štampi i novi Zakon o Narodnoj biblioteci iz 1919. doneli su joj status centralne državne biblioteke i pravo na obavezni primerak sa čitave teritorije Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Tekuća bibliografija Jugoslavije započeta je 1928, a kataloški listić međunarodnog formata usvojen je 1938.

Početkom Drugog svetskog rata Biblioteka je izgorela do temelja u bombardovanju. Tada je ponovo izgubljen veliki deo fonda, katalozi i inventari. Nove, uređene kataloge Biblioteka je dobila par godina po završetku rata, a 1953. osnovan je Bibliotecki centar, koji je prerastao u Odeljenje za unapređenje bibliotečke delatnosti.

Nova zgrada Biblioteke, u kojoj je i danas, svečano je otvorena 6. apria 1973, na dan stradanja u bombardovanju. Biblioteka je 1976. usvojila nova pravila za katalogizaciju građe i prešla na novi, međunarodni standard za bibliografski opis ISBD. Godine 1987. započeta je katalogizacija publikacija pred izlazak iz štampe i izrada kataloškog zapisa u publikaciji CIP (Cataloguing In Publication), obuhvatajući pretezan broj izdanja u zemlji.

Elektronski katalog NBS formiran je 1989, a lokalna računarska mreža uvedena je 1996. godine, kada je omogućen i pristup internetu i izrađena prva veb prezentacija, koja je danas najposećeniji portal neke kulturne institucije u Srbiji, ali i šire.

Posle 2000. godine, NBS je ostvarila značajne korake u otvaranju prema svetu, pri čemu Centar za međunarodnu saradnju dobija intenzivniju i značajniju ulogu.

Između ostalog, osnovan je Konzorcijum biblioteka Srbije za objedinjenu nabavku (KOBSON), koji omogućava pristup velikim elektronskim bazama časopisa sa desetinama hiljada naslova.

Takođe, pokrenut je projekat “Retrospektivne konverzije”, čiji je cilj migracija podataka iz tradicionalnih kataloga u elektronske, te projekat “Virtuelne biblioteke Srbije” (VBS), koji podrazumeva izgradnju sistema uzajamne katalogizacije sa centralnim elektronskim katalogom i mrežom biblioteka koju čine sve biblioteke u Srbiji.

Digitalna NBS osmišljena je 2002. godine, a prve aktivnosti realizovane su kroz akcije kao što je Srpska dečja digitalna biblioteka i kreiranje interne baze podataka za skenirane stranice dnevnog lista “Politika”.

Početkom 2007. godine Digitalna NBS (www.digital.nbs.bg.ac.yu) imala je već 40-ak onlajn dostupnih digitalnih zbirki, a deset zbirki NBS uključeno je i na portal Evropske biblioteke (www. theeuropeanlibrary.org).

Od 2006. godine radi se i na realizaciji takozvanog "dubokog kataloga", koji omogućava preuzimanje traženih publikacija u digitalnom formatu direktno iz bibliografskog zapisa u elektronskom katalogu, koji sadrži link ka digitalnoj interpretaciji opisanog sadržaja.

Sajt NBS je www.nbs.bg.ac.yu

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav