Da li živimo u Matriksu?
Pitanje da li je današnji svet samo savršena računarska simulacija tema je nove tribine Centra za promociju nauke (CPN) koja će biti održana 30. aprila u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, u nastavku serijala razgovora o temama na granici nauke i svakodnevnice.
Pitanje “Da li živimo u Matriksu?”, prema navodima CPN-a, postalo je važno za nauku nakon radova francuskog filozofa Žana Bordijara (1929 -2007), a danas predstavlјa jedan od najznačajnijih naučnih i filozofskih problema.
Mada se šira javnost sa njim susrela u holivudskom filmskom hitu "Matriks" braće Vačovski, pitanje stvarnosti kao simulakruma ima već nekoliko decenija ogroman uticaj na modernu kulturu i umetnost.
Da li čovečanstvo zaista živi u univerzumu koji je samo simulacija koju generiše super-kompjuter? Da li je ovo samo naučna fantastika, ili validna naučna teorija? Ukoliko je Matriks realnost, ko ga je programirao? Može li se ova teorija testirati i dokazati?
O tim pitanjima pokušaće da odgovore filozofi, psiholozi, fizičari i pisci.
Kao učesnici tribine najavljeni su dr Mašan Bogdanovski sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, dr Oliver Tošković iz Laboratorije za eksperimentalnu psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, dr Aleksandar Bogojević iz Instituta za fiziku u Beogradu i pisac i novinar Muharem Bazdulј, te Slobodan Bubnjević iz CPN-a, kao moderator.
(SEEcult.org)